SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Párkapcsolat és várandósság

Kókai Kata [cikkei] - 2007-04-04
A babavárás időszaka sok mindent megváltoztat. Komfortosabbá tesszük környezetünket, megváltozik hormonális rendszerük, s lelki állapotunk. Olykor még a párkapcsolat is megváltozik - hogy jó, vagy rossz irányba, azt legtöbbször mi magunk befolyásoljuk.

Nehéz időszak ez, de egyben gyönyörű is. Egy olyan apró lényt hordasz szíved alatt, akit néhány hónap múlva már karodban tarthatsz, s élete végéig meghatározó szerepet játszol majd életében. Nincs is szebb feladat egy nő életében, mint a baba kihordása. A kezdeti kitörő öröm elmúltával azonban minden visszazökken a régi kerékvágásba; a párkapcsolat, a munka, minden folytatódik a maga útján.

Nem érdekli a baba

Sok nő életében jelent problémát a párkapcsolat megváltozása. Előre sosem tudhatjuk, hogyan reagál majd a másik fél; szeretné-e majd kivenni a részét, vagy egyszerűen értetlenül áll ezzel a számára ismeretlen dologgal szemben. Míg egy nő érzi a fizikai és lelki változásokat, addig a férfi mintegy külső szemlélőként figyeli a dolgokat, s bár látja kedvese pocakjának növekedését, valójában soha nem érti meg, mi is zajlik benne.

Nem egy kismama panaszkodik arra, hogy kedvese nem áll mellette ebben az időszakban, s úgy érzi, szinte nem is érdekli a baba. Persze ez csak a legritkább esetben fordul elő, legtöbbször csupán arról van szó, hogy a kispapák nem kapnak elég fontos szerepet a várandósságban. Fontos, hogy őket is vonjuk be a babával kapcsolatos teendők elvégzésébe, magyarázzuk el neki, mikor mi történik. Az ultrahangos vizsgálat, és a rengeteg beszélgetés sokat segíthet abban, hogy úgy érezze, nem csak egy fölösleges harmadik személy, hanem a babavárás egyik fontos szereplője.

Soha nem segít


Amikor már két napja tornyosulnak az edények a mosogatóban, s örülsz, ha csak ülnöd kell, jól jöhet a segítség. És ha már végképp elunod, hogy pont a kedvesed nem hajlandó kivenni a részét a munkából, előbb-utóbb vitára kerül a sor.

Ismét csak a "férfi létben" kereshetjük a választ a kérdésre, vajon miért nem segítenek a férfiak. A legtöbb kapcsolatban a várandósság, vagy a baba születése előtt minden házimunkát a nők végeznek. A babavárás azonban megterhelő, rengeteg változással jár. A férfiak sokszor nem értik, miért nem vagy képes elvégezni azt, ami eddig simán ment.

A megoldás természetesen nem a vita, hanem a felvilágosítás. Amíg Te magad nem mondod el, hogy fáradt vagy, hogy fáj a derekad, mert egész nap egy nagy pocakot kell cipelned, addig kedvesed sem fogja megérteni, miért szorulsz segítségre - hiszen ő még nem volt ilyen helyzetben. A legjobb már a terhesség első percétől elmagyarázni mindent, részletesen, így a későbbi viták és idegeskedések is könnyen elkerülhetők.

A szexuális élet problémái

Ma már nem tabutéma a várandósság alatti szexuális élet. Meglepő lehet, de elég sok esetben inkább a férfi utasítja el az együttlétet, nem pedig a nő. Sajnos sokan tévhiteket táplálnak a terhesség alatti szexualitással kapcsolatban, nem egy embert pedig (főként férfiakat) az a tudat zavarja, hogy egy harmadik fél is részese ennek az eddig intim, csak két személy közötti kapcsolatnak.

Tévhit, hogy az együttlét kárt tenne a baba egészségében, az pedig még nagyobb tévedés, miszerint ez hatással lehet későbbi érzelmi fejlődésére. Amennyiben az együttlét nem "kényszerített", kötelező dolog, s továbbra is természetes a szülők számára, úgy a babának sem árthat. Ha a várandósság alatt is a kapcsolat természetes részeként kezeljük, a szülést követően is kisebb az esély az elhidegülésre, mely oly sok esetben jelent problémát.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja