SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Felkészülés a terhességre

Kókai Kata [cikkei] - 2007-01-29
Nem az a célom, hogy bárkit elriasszak, de a babavárás, majd az azt követő egész életen át tartó időszak nem sétagalopp. Nem egy kismama éli meg negatív élményként a terhességet, vagy éppen a szülést csupán azért, mert nem volt tisztában a lehetőségekkel.

Első hallásra nagyon jól hangzik, hogy valakinek a pocakjában egy apró élet növekszik. Egy piciny gyermek saját, és szerelme testéből, szerelmük manifesztációja. Egy csodálatos kis lény, aki majd az egész család életét boldogsággal és örömmel tölti meg. A terhességre való felkészülés időszakában azonban figyelembe kell venni a gyermekvállalás árnyoldalait- mert, bár nem szeretünk beszélni róla, ilyen is létezik. Az orvosi műhibák, vagy éppen a gátmetszés nem egy nő életét keserítette meg, talán azért is, mert nem volt tisztában a lehetőségeivel.

Mivel jár a várandósság 9 hónapja?

Amikor a pozitív terhességi teszt a kezünkbe kerül, vagy éppen a családtervezés időszakát éljük, mindent rózsaszínben látunk. Nem gondoljuk át előre, milyen is lesz az élet, ha a család plusz egy taggal bővül. Ugyan sok lemondással jár, ha valaki gyermeket vállal, de az öröm mindenért kárpótol. Ugyanakkor örömünket beárnyékolhatják a problémákat, ha nem készülünk fel rá időben.

A várandósság általában problémamentesen zajlik, de számtalan vizsgálaton kell részt venni baba és szülő érdekében egyaránt. Kilenc hónap azonban hosszú idő, s a várandósság is megterheli a szervezetet. Le kell mondani minden olyan tevékenységről, mely a testi épséget veszélyezteti, jobban kell ügyelni a higiéniára, s fel kell hagyni a káros szokásokkal.

A szülésre is időben készülni kell

A statisztikákat tekintve igen kevés várandós nő foglalkozik a terhesség korai ciklusában magával a szüléssel. Éppen ezért sokan félelemmel telve várják a nagy napot. Igaz, hogy a felkészítő tanfolyamok számtalan hasznos információval látnak el, de valójában csak az utolsó hónapban kezdi el foglalkoztatni a kismamákat a szülés témaköre. Sokszor a szülési komplikációt a félelem okozza, mely a tudatlanságból, a felkészülés hiányából ered.



A felkészülésben számtalan módszer segíthet. Először is tudatosítani kell, hogy a szülés a várandósság mintegy lezárása. Azzal, hogy világra jön a baba, egy új élet kezdődik. Nincs ok aggodalomra, vagy félelemre, ugyanakkor célszerű már a várandósság elején utánanézni, mely kórház felel meg leginkább a szülők igényeinek.

Orvosválasztás

Minden intézmény más és más szolgáltatást nyújt, egyes helyeken a nap 24 órájában kérhető epidurális érzéstelenítés, máshol nem. Néhány helyen baba és mama együtt tölthetik az egész napot, míg máshol éjszakára elviszik a babát. Még számtalan szempont létezik, melyet érdemes figyelembe venni.

Amennyiben választott orvost szeretnénk, kérjük ki mások véleményét, de ne ez legyen az egyetlen döntő érv. Ismerkedjünk meg mindenkivel, látogassunk el nyílt napokra, készítsünk szülési tervet, s ez alapján válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbb segítőt.

Várandósság előtt

Érdemes már a várandósság előtt ügyelni a helyes életmód kialakítására. Fontos elhagyni a káros szokásokat, s egy egészségesebb életmódra váltani. Ha tudatosan tervezzük a gyermekáldást, akár előre is kiválaszthatjuk a számunkra legmegfelelőbb szolgáltatásokat nyújtó orvost és szülészetet.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja