SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

9 hónap, egészséges ételek

Kókai Kata [cikkei] - 2006-12-19
A kismamáknak fokozottabban kell ügyelniük a táplálkozásra, hiszen az elfogyasztott ételeket már két embert táplálnak.

Természetesen a várandósság során is fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, és jogos a kérdés, ha elődeink sem tartottak speciális diétát nekünk miért kellene? Nem arról van szó, hogy bizonyos ételek fogyasztása tilos, vagy nem kedvező a babára nézve. Persze ilyen ételek és italok is akadnak, de leginkább a táplálék minőségére kell ügyelnünk.

Ehető mérgek

Általában a csokoládét, a cukorkát, az üdítőket soroljuk fekete listára, pedig tudnunk kell, hogy szinte minden étel tartalmaz mesterséges anyagokat. A felvágottak, a kenyérfélék, de a tejtermékek is számtalan sűrítő, színező és ízfokozó anyagot tartalmaznak. Ezek mindegyike engedélyezett, látszólag ártalmatlan anyag, de az arra allergiásoknál, sőt, hosszútávon az egészséges embereknél is problémát okozhat.
Ennek legfőbb oka, hogy immunrendszerünk igyekszik megtisztítani szervezetünket a káros, mesterséges anyagoktól. Miközben az állandó küzdelem a szervezetbe jutó mérgek ellen elfoglalja, addig kevésbé nyújt védettséget például az influenzával szemben. Várandósság idején természetesen tiltott a drasztikus méregtelenítés, éppen ezért arra kell ügyelni, hogy ezek az anyagok csak csekély mennyiségben, vagy egyáltalán ne kerüljenek a szervezetbe.

Csak a bio étel a jó?

Nincsen szükség szélsőséges megoldásokra. Nem kell azonnal bio-életmódra váltani, vagy dobozszámra enni a különböző táplálékkiegészítőket. Elegendő egy kevés odafigyelés, és utánajárás, mely anyagok milyen hatással lehetnek a szervezetre. Bár nem egyszer keltek már olyan rémhírek szárnyra, miszerint az összes ételadalék (pontosan az E-számok) rákkeltő hatású, valójában ezek nagy része ártalmatlan.
Az E-számokkal jelölt adalékanyagok egy része természetes anyag (béta-karotin, aszkorbinsav), így nem okoz problémát. Arra azonban ügyeljünk, ha lehet, inkább friss, adalékanyagoktól mentes ételeket fogyasszunk.
Bizonyos méregtelenítési praktikák a babavárás idején is alkalmazhatók. Rengeteg vitamin, és természetes szer áll rendelkezésünkre, melyek segítenek a toxinok eltávolításában. Többek között a búzafűlé, az ásványvíz, a C-vitamin is ide sorolható. Napi 3 liter tiszta víz pedig segíthet a méreganyagok kiürülésében.


5 tipp a megfelelő étkezéshez

1. Finomliszt helyett teljes kiőrlésű
Várandósság idején a menses kimaradása miatt a természetes védekezőképesség is gyengébb lehet bizonyos problémákkal szemben. Többek között a szénhidrátdús táplálkozásnak köszönhetően akár candida is kialakulhat. A teljes kiőrlésű termékek segítenek a candidiázis, a székrekedés, és az ásványianyag-hiány megelőzésében is.
2. Friss gyümölcs
Igyekezzünk mindig friss idénygyümölcsöt fogyasztani, télen pedig csak befőttet fogyasszunk. A téli gyümölcsök (bármilyen szépek) nem tartalmaznak elegendő vitamint.
3. Csökkentsük a só fogyasztást
A túl sok só sajnos káros lehet, így főként várandósság idején ügyelni kell annak mennyiségére. Egyes esetekben magas vérnyomáshoz vezethet, így csak akkor használjuk, ha valóban szükséges.
4. Kerüljük az adalékanyagokat
Ha nem is vásárolunk bio élelmiszereket, figyeljünk oda a megvásárolt ételek összetételére, s válasszuk azt, amelyikben kevesebb adalékanyag található.
5. A húsokat is gondosan válasszuk ki
Viszonylag kevés információ áll rendelkezésünkre a hentes üzletekben és boltokban kapható húsokról. Azt azonban már mindannyian tudjuk, hogy az állatok egy részét különböző hormonkészítményekkel, és egyéb gyógyszerekkel kezelik, melyek emberekre gyakorolt hatását még nem ismerjük pontosan. Ha tehetjük, vásároljunk inkább ismerőstől, kistermelőtől.

Várandósság idején fokozottan kell ügyelni a megfelelő folyadékbevitelre, és tápanyag ellátásra. A vitaminok mellett nélkülözhetetlen a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja