Gyömbérrel a reggeli rosszullét ellen
Az ausztrál South Australia Egyetem munkatársa, Caroline Smith elmondta, hogy feltevésüket saját megfigyelésre és a gyömbér hatását tanulmányozó más hasonló jellegű tapasztalatokra alapozta. - Ez eggyel több esélyt ad a tünetekkel küszködő terhes nőknek arra, hogy elviselhetőbbé váljon állapotuk - mondta Smith.
A terhességük első harmadában lévő nők 80%-a küszködik a reggeli rosszullétekkel. Száz kismama közül kettőnél vannak olyan súlyos panaszok, hogy kórházi ápolásra, mesterséges folyadékpótlásra van szükség. A hányinger intenzitása, gyakorisága szorosan összefügg a vér HCG-, azaz Human Chorion Gonadotropin-hormonszintjével, aminek a nyolcadik és a tizenkettedik hét között mérhető a legmagasabb értéke. Az émelygésnek fontos védőfunkciót tulajdonítanak: állítólag az ösztönös viszolygás védi meg a kismamát attól, hogy olyan ételeket, italokat fogyasszon, melyek abban az időszakban árthatnak a fejlődő magzatnak. Mások szerint elsősorban lelki okai vannak a hányingernek: a terhesség elleni tudat alatti tiltakozást, a várható új élethelyzettel kapcsolatos félelmeket fejezi ki.
A gyömbért már régóta használják a hányinger kezelésében, és arra is vannak bizonyítékok, hogy a tengeribetegség és egyéb, hányingerrel járó állapotok is jól rendben tarthatók a segítségével.
Smith 300 olyan nőt figyelt meg, akik terhességük 16. hetén belül voltak, és reggeli hányingerrel küszködtek. A B6-vitaminról már régebben kiderült, hogy részben enyhíti a reggeli rosszulléteket, és most összevetették a hatását a gyömbérével. A kísérletben részt vevőket arra kérték, hogy szedjenek 350 mg gyömbért vagy 25 mg B6-vitamint tartalmazó kapszulákat naponta háromszor, három héten keresztül. Kiderült, hogy mindkét csoportban sikeres volt a kezelés, a gyömbér hasonlóan hatásos volt a tünetek enyhítésében. Sem a gyömbérnek, sem a B6-vitaminnak nem voltak mellékhatásai. Azok a nők, akik gyömbérkapszulát szedtek, kevesebbszer számoltak be olyan mellékhatásról, mint böfögés, mint akik B6-vitamint szedtek.
Fogyasztási tipp:
- készíthetünk gyömbéres kekszet, leforrázhatunk néhány szelet friss gyömbért egy csésze tejjel, vagy kedvenc teánkba is tehetünk néhány friss fűszerdarabkát. Segíthet a gyömbérrel ízesített erőleves, ételféleség is.
További tippek émelygés ellen
- Felkelés előtt, még az ágyban fogyasszunk el néhány kekszet, aszalt gyümölcsöt vagy kétszersültet. Így kissé megemelkedik a vércukorszint, s talán elmarad a reggeli hányás.
- Törekedjünk arra, hogy naponta sokszor fogyasszunk kis mennyiségű ételt, rágcsálnivalót. Legyen kéznél mindig egy kis keksz, ropi, kétszersült. A legjobb módszer ugyanis az, ha már a rosszullét kezdetén megpróbálunk tenni ellene.
- Ne erőltessük az evést. Nem baj, ha néhány hétig csak főtt krumplit eszünk. Sokaknál beválik a porból készíthető bébiétel. A rosszullétek elmúltával pótolhatjuk a tápanyagveszteséget.
- Szellőztessük ki többször is a helyiséget, ahol tartózkodunk. A friss, hűvös levegő csodákat tehet. Vegyünk többször mély levegőt, koncentráljunk erősen a levegő ki- és beáramlására.
- Próbáljuk kellemes, érdekfeszítő elfoglaltságokkal tölteni az időt. Aki egész nap gubbaszt, nehezen tud megszabadulni az émelygéstől.
- Végül egy fontos tipp: hányás után két óra hosszat kerüljük a fogmosást! A savas gyomortartalom megtámadja a zománcot, ezért árthat az erős dörzsölés. Öblítsünk inkább fluoridot tartalmazó szájvízzel.
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: