SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyömbérrel a reggeli rosszullét ellen

Családinet [cikkei] - 2004-04-23
Egy kevés gyömbérrel csökkenthetők a terhesség alatti reggeli rosszullétek tünetei, a hányinger és hányás, számoltak be kutatóorvosok egy tanulmányban, de hozzátették, hogy a problémát nem oldja meg teljesen.
Gyömbérrel a reggeli rosszullét ellen

Az ausztrál South Australia Egyetem munkatársa, Caroline Smith elmondta, hogy feltevésüket saját megfigyelésre és a gyömbér hatását tanulmányozó más hasonló jellegű tapasztalatokra alapozta. - Ez eggyel több esélyt ad a tünetekkel küszködő terhes nőknek arra, hogy elviselhetőbbé váljon állapotuk - mondta Smith.

A terhességük első harmadában lévő nők 80%-a küszködik a reggeli rosszullétekkel. Száz kismama közül kettőnél vannak olyan súlyos panaszok, hogy kórházi ápolásra, mesterséges folyadékpótlásra van szükség. A hányinger intenzitása, gyakorisága szorosan összefügg a vér HCG-, azaz Human Chorion Gonadotropin-hormonszintjével, aminek a nyolcadik és a tizenkettedik hét között mérhető a legmagasabb értéke. Az émelygésnek fontos védőfunkciót tulajdonítanak: állítólag az ösztönös viszolygás védi meg a kismamát attól, hogy olyan ételeket, italokat fogyasszon, melyek abban az időszakban árthatnak a fejlődő magzatnak. Mások szerint elsősorban lelki okai vannak a hányingernek: a terhesség elleni tudat alatti tiltakozást, a várható új élethelyzettel kapcsolatos félelmeket fejezi ki.

A gyömbért már régóta használják a hányinger kezelésében, és arra is vannak bizonyítékok, hogy a tengeribetegség és egyéb, hányingerrel járó állapotok is jól rendben tarthatók a segítségével.
Smith 300 olyan nőt figyelt meg, akik terhességük 16. hetén belül voltak, és reggeli hányingerrel küszködtek. A B6-vitaminról már régebben kiderült, hogy részben enyhíti a reggeli rosszulléteket, és most összevetették a hatását a gyömbérével. A kísérletben részt vevőket arra kérték, hogy szedjenek 350 mg gyömbért vagy 25 mg B6-vitamint tartalmazó kapszulákat naponta háromszor, három héten keresztül. Kiderült, hogy mindkét csoportban sikeres volt a kezelés, a gyömbér hasonlóan hatásos volt a tünetek enyhítésében. Sem a gyömbérnek, sem a B6-vitaminnak nem voltak mellékhatásai. Azok a nők, akik gyömbérkapszulát szedtek, kevesebbszer számoltak be olyan mellékhatásról, mint böfögés, mint akik B6-vitamint szedtek.

Fogyasztási tipp:

  • készíthetünk gyömbéres kekszet, leforrázhatunk néhány szelet friss gyömbért egy csésze tejjel, vagy kedvenc teánkba is tehetünk néhány friss fűszerdarabkát. Segíthet a gyömbérrel ízesített erőleves, ételféleség is.

További tippek émelygés ellen

  • Felkelés előtt, még az ágyban fogyasszunk el néhány kekszet, aszalt gyümölcsöt vagy kétszersültet. Így kissé megemelkedik a vércukorszint, s talán elmarad a reggeli hányás.
  • Törekedjünk arra, hogy naponta sokszor fogyasszunk kis mennyiségű ételt, rágcsálnivalót. Legyen kéznél mindig egy kis keksz, ropi, kétszersült. A legjobb módszer ugyanis az, ha már a rosszullét kezdetén megpróbálunk tenni ellene.
  • Ne erőltessük az evést. Nem baj, ha néhány hétig csak főtt krumplit eszünk. Sokaknál beválik a porból készíthető bébiétel. A rosszullétek elmúltával pótolhatjuk a tápanyagveszteséget.
  • Szellőztessük ki többször is a helyiséget, ahol tartózkodunk. A friss, hűvös levegő csodákat tehet. Vegyünk többször mély levegőt, koncentráljunk erősen a levegő ki- és beáramlására.
  • Próbáljuk kellemes, érdekfeszítő elfoglaltságokkal tölteni az időt. Aki egész nap gubbaszt, nehezen tud megszabadulni az émelygéstől.
  • Végül egy fontos tipp: hányás után két óra hosszat kerüljük a fogmosást! A savas gyomortartalom megtámadja a zománcot, ezért árthat az erős dörzsölés. Öblítsünk inkább fluoridot tartalmazó szájvízzel.

[origo]

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja