SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Várandósság alatti vashiány

Családinet [cikkei] - 2023-04-24
 [X]

A vasszükséglet megközelítőleg a kétszeresére emelkedik a várandósság során az anyai vértérfogat növekedése, az emelkedett vörösvérsejt és hemoglobin képződés miatt. A várandósság élettani szempontból egy vashiányos állapot, amely minden kismamát érint, függetlenül attól, hogy milyen volt a szervezet vasellátottsága a várandósságot megelőzően. Ennek oka, hogy a vérplazma térfogata közel 50%-kal nő meg ebben az időszakban, a vörösvérsejtek száma azonban csak 25-30%-kal3, így a keringő vér hígul, ami nem tud elegendő mennyiségű oxigént szállítani az anya és a magzat számára. Vaspótlás szempontjából várandóssági vashiányról beszélhetünk.

Miért van ennek jelentősége? A vas szervezetre gyakorolt élettani hatásai miatt.

A vas1:

  • hozzájárul a normál vörösvérsejt- és hemoglobin-képződéshez,
  • a szervezetben részt vesz a normál oxigénszállításban,
  • hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez,
  • hozzájárul a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez,
  • szerepet játszik a sejtosztódásban,
  • részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere- folyamatokban,
  • hozzájárul a normál szellemi működés fenntartásához.

Várandóssági vashiány

A tudatos babatervezés a gondtalan babavárás záloga lehet.

Már a babatervezgetés időszakában minden leendő kismamának fel kell tölteni a szervezetét a létfontosságú vitaminokkal, nyomelemekkel és ásványi anyagokkal, a megnövekedett igény pótlására. Ezek közül egyik nélkülözhetetlen mikroelem a vas.

Babatervezés

Gondolkodhat úgy is egy tudatosan babát tervező vagy már várandós kismama, hogy mivel nagy odafigyeléssel, változatosan táplálkozik, ezért biztosan vasból is elegendő mennyiséget juttat a szervezetébe. Bizony ez nem így van! A táplálékok biohasznosulása a vas szempontjából nem megfelelő.

A növényi táplálékkal bevitt vasnak csupán az 5%-a, az állati eredetű táplálékkal bevitt vasnak a 25%-a szívódik fel2. A sóska, a spenót, a szójabab, a mogyoró, illetve a vöröshús, a máj, a hal, a tenger gyümölcsei magas vastartalmúak ugyan, de ezekből az átlagos étkezés során bevihető mennyiségnél jóval többet kellene fogyasztani a szükséges vasbevitelhez. Tehát csupán táplálkozással nem vihető be a kismama számára szükséges vasmennyiség, ezért a várandósság idején a kiegészítés elengedhetetlen.

Kismama

Sokan nem törődnek azzal, milyen tápanyagokat visznek be az étkezés során, vagy éppen az egészséges életmód jegyében csak a növényi eredetű ételeket részesítik előnyben. Egyik sem kedvező a vasbevitel szempontjából. Különösen oda kell figyelni a vaspótlásra a vegetáriánus étrendű kismamáknak!

Számos olyan tényező van, ami növelheti a vashiányos anémia kialakulásának kockázatát. Ezek közül kiemelendő a fogamzáskor már eleve alacsony vasraktár és az elégtelen vaspótlás a várandósság alatt3.

Hogyan tud a fogantatás előtt álló és a várandós kismama gondoskodni a számára elengedhetetlen vasbevitelről? Úgy, hogy olyan várandósvitamint választ, amelynek vastartalma kiegészíti a 9 hónap alatt szükséges megnövekedett vasigényt. A többlet vasigény fedezése napi 30 mg vas bevitelével biztosítható folyamatos szedés mellett azoknál, akik normál kiindulási vasszinttel rendelkeznek3. Fontos tudni, hogy a vasraktárak feltöltése 3-6 hónap, ezért nem elég akkor elkezdeni a vaspótlást, amikor a várandósság kiderül, hanem már a babatervezés idején érdemes kiegészíteni az étkezést ezzel az összetevővel.

Gravida Optima

Forrás:
1. 432/2012/EU rendelete
2. Magyar Nőorvosok Lapja 2020;83:239-241
3. Magyar Nőorvosok Lapja 2021;84:321-325
Document ID: KEDP/DAERJE, Lezárás dátuma: 2022.05.18.

Advertisement

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja