SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A magzatvíz szivárgás jelei

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-09-30
Ha megreped a magzatburok, az magzatvíz szivárgáshoz vezethet. Ilyenkor jelentősen megnőhet a hüvelyi fertőzés kockázata, ami a babára is veszélyt jelenthet. Ha magzatvíz szivárgást veszünk észre magunkon, akkor fontos, hogy minél előbb orvoshoz forduljunk!
A magzatvíz szivárgás jelei

Tudnivalók a magzatvízről


Mi is az a magzatvíz? 

A magzatvíz vízszerű, színtelen folyadék, illata édeskés. A magzat védelméért felel. Megóvja őt a kiszáradástól, a nyomáskülönbségtől, a hőmérséklet változástól és a külső hatásoktól is. 

A magzatvizet a baba lenyeli, így tanulja meg a légző és nyelő mozgásokat. A magzatvíz három óránként cserélődik: felszívódik a magzat bélrendszerén és a magzatburok belső rétegén keresztül.


A magzatvíz mennyisége

A terhesség alatt a magzatvíz mennyisége változik, folyamatosan nő: 

  • az első trimeszter végére kb 60 ml
  • félidőben nagyjából 300 ml
  • a harmadik trimeszter végére pedig már 1000-1500 ml körül van. 


A magzatvíz szivárgása

Mivel a magzatvíz színtelen és vízszerű, így nehéz észrevenni, ha szivárog. 

A magzatvíz szivárgása nem egyenlő a magzatvíz elfolyásával. Amikor azt mondjuk, hogy elfolyik a magzatvíz, akkor az a szülés egyik egyértelmű jele. Ilyenkor megreped a magzatburok, és folyamatosan folyik a magzatvíz: 1-1,5 liter folyadékról van már szó ilyenkor. Ebben az esetben azonnal be kell menni a kórházba, hiszen hamarosan megszületik a kisbabánk. 

Ellenben ha csak szivárog a magzatvíz, akkor a magzatburok ugyanúgy megreped, de a repedés kisebb mértékű. Ilyenkor kisebb mennyiségben távozik a magzatvíz, és ez abban az esetben is előfordulhat, ha nem indul még be a szülés. 


A magzatvíz szivárgás jelei

Fontos, hogy ha bármilyen furcsa szivárgást észlelünk, esetleg olyan váladékot, aminek eredetével nem vagyunk tisztában, akkor forduljunk orvoshoz!

Hiszen a váladék nemcsak magzatvíz, hanem vizelet vagy hüvelyváladék is lehet. 

Ha nem tudod eldönteni, hogy pontosan miről is van szó, akkor a következő jelekere figyelj: 

  • a terhesség alatt gyakran előfordulhat inkontinencia, ezért előfordulhat, hogy időnként vizelet jelenik meg a fehérneműn. Ezt könnyű megállapítani az erőteljes szagról. 
  • a hüvelyváladék is különbözik a magzatvíztől, hiszen míg utóbbi vízszerű folyadék, a hüvelyváladék inkább nyúlósabb, tojásfehérjére emlékeztető anyag. Az egészséges hüvelyváladék fehér vagy világossárga. Ha terhesség alatt megváltozik a hüvelyváladék színe és/vagy mennyisége, akkor azt mindenképp érdemes orvosnak megmutatni!
  • ha egyikre sem hasonlít, akkor előfordulhat, hogy magzatvíz szivárgás történt. 


A magzatvíz szivárgás-teszt

Drogériákban kapható tesztekkel könnyedén leellenőrizheted, hogy mi áll a háttérben. 

A teszt nem más, mint egy betét, ami jelzi a magzatvíz szivárgást: a pH-érték alapján tudja beazonosítani, hogy magzatvíz szivárgástól van-e szó. Könnyen használhható, és gyorsan kimutatja az eredményt. 

A magzatvíz pH-értéke 6,5-nél magasabb. Ha a betéten elszíneződés van, akkor az jelzi, hogy 6,5 vagy ennél nagyobb pH-értékű folyadék került rá, vagyis magzatvíz szivárgás áll a háttérben. 

A színváltozás a szivárgás után 15 perccel jelenik meg a betéten. 


Az eredmény leolvasása - a színek jelentése:
 

  • sárga: vizeletre utal
  • kék vagy zöld: magzatvíz szivárgást vagy hüvelyi fertőzést is mutathat, ilyen esetben mindenképp ajánlott felkeresni a nőgyógyászunkat!


A magzatvíz szivárgás veszélyei

Ha valóban magzatvíz szivárgásról van szó, akkor az orvos tud dönteni abban, hogy mi a további teendő. Ez függ attól is, hogy a kismama a terhesség hányadik hetében jár, mennyire fejlett a baba. 

Ha a terhesség elején jár a kismama, akkor általában szorosabb kórházi megfigyelés javasolt. 

Ha pedig a végefelé, akkor lehet, hogy a szülés megindítása mellett fognak dönteni. 

 

Fontos, hogy bármilyen szokatlan dolgot is tapasztalsz, ne ess kétségbe! Ha megváltozik a hüvelyváladék színe vagy állaga, ha vízszerű folyást tapasztalsz, vagy vérzést, esetleg alhasi panaszokat, akkor minden esetben fordulj orvoshoz! A rendelőben már a legjobb kezekben leszel, és ha szükséges, azonnal kezelik a panaszaid - ha pedig nincs probléma, akkor legalább meg tudnak nyugtatni, hogy békésen élvezhesd tovább ezt a megismételhetetlen időszakot.

Kellemes babavárást kívánunk!

A cikk tájékoztató jellegű, nem helyettesíti az orvosi tanácsadást!

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja