SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Mit kell tudni a cukorterhelésről?

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2020-12-18
A terhesség alatt számtalan vizsgálaton kell átesnie a kismamáknak. Vérvételek sokasága, többféle ultrahang, áramlásvizsgálat, ctg, és még sorolhatnám. Van egy, amitől azonban a legtöbb kismama tart, nem is oktalanul. Hogyan lehet a cukorterheléses vizsgálatot átvészelni minden gond nélkül?

Tények

A cukorterheléses vizsgálatot eredetileg diabéteszes betegeknél végzik rövidebb-hosszabb időközönként. A kismamáknak azért van szüksége rá, hogy megtudják, hogyan hasznosul a szervezetükben a glükóz, és hogy fent áll-e a terhességi cukorbetegség. Legtöbbjüknél a 24-28. héten végzik el a vizsgálatot, ám ha korábbi terhességnél probléma volt vele, vagy a családjukban van cukorbeteg, akkor hamarabb is szűrni szokták.

A vizsgálat során először ellenőrzik éhomi értéket, majd 75 g cukorszirupos víz elfogyasztása és 2óra (egyes intézményekben 60 és 120 perc után is) eltelte után ismét vérvétel következik. Az eredmény pár nap alatt megvan, és ha az éhomi szűrés 5,6 mmol/l felett van, valamint a 120 perces értékek 7,8 mmol/l fölé esnek, akkor beszélünk terhességi diabéteszről. Viszonylag sok anyukát érint hazánkban, és sokan meg is ijednek a hallatán, ám megfelelő eszközökkel karbantartható.
 

A vizsgálat előtt

Vannak természetesen olyan kismamák, akik nagyobb rizikófaktorral rendelkeznek. Ilyenek például akik 35 év felett vállalnak kisbabát, a BMI értékük 30 felett van, vagy már a várandósság előtt is problémájuk volt az inzulin hasznosításával. Ők egyébként is jobban figyelnek a terhesség alatt az étkezésre, azonban a többi kismama hajlamos mindent is megenni, ami a szeme elé kerül. A vizsgálat előtt minimum 2 nappal érdemes olyan szénhidrátokat fogyasztani, amelyek hosszú felszívódásúak, és kerülni kell a nagy mennyiségű cukorbevitelt. Ezzel hozzájárulhatunk a jó eredményhez, és természetesen a jó közérzethez is.

A vizsgálat közben

A cukros ital elfogyasztása nem éppen egy kulináris élmény, de javíthatunk rajta, ha a kórházban engedélyeznek egy kis citromot az ízesítésére. Így tulajdonképpen egy édesebb limonádét kapunk majd, amit könnyebben tudunk elfogyasztani. Érdemes még vizet is a táskánkba tenni, hiszen, ha azt is engedélyezik, akkor a 2 óra alatt finoman kortyolgatva tulajdonképpen hígíthatjuk a vérünkbe került cukrot. Kis trükk még, hogy a cukor felkavarása után azonnal igyuk meg a keveréket, ugyanis így gyorsabban túl leszünk rajta, mintha kortyolgatva fogyasztanánk el.
 

A vizsgálat után

Ha az eredmények jók, akkor további teendő nincsen, hiszen nem áll fent terhességi cukorbetegség, nem lesz túlsúlyos a magzat és nem kell aggódnunk az esetleges koraszüléstől. Amennyiben az eredmény átlépi a fent leírt értékeket, úgy mindenképpen érdemes felkeresni egy diabetológust, aki segít a továbbiakban. Eleinte a 160 g-os diétát szokták javasolni, ezt csökkenthetik 150-130 g-ig, ami már nagyon szigorúnak számít. Drasztikus esetben akár inzulinnal is szabályozhatják az értékeket, de ez tényleg csak akkor fordul elő, ha nagyon magasak az értékek. Érdemes napi szinten többször is mérni a cukorszintet, hogy megfelel-e az adott értékeknek.

A terhesség nem jelenti azt, hogy rögtön két ember helyett kell ennie a kismamának. Kiegyensúlyozott étrenddel, egy-két nasival bőven túlélhető a terhesség, még a nehezebb napokon is.

Indexkép: Alicia Petresc-tól az unsplash.com-on
Fotó: I.Emanuel-től az unsplash.com-on

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja