SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit kell tudni a cukorterhelésről?

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2020-12-18
A terhesség alatt számtalan vizsgálaton kell átesnie a kismamáknak. Vérvételek sokasága, többféle ultrahang, áramlásvizsgálat, ctg, és még sorolhatnám. Van egy, amitől azonban a legtöbb kismama tart, nem is oktalanul. Hogyan lehet a cukorterheléses vizsgálatot átvészelni minden gond nélkül?

Tények

A cukorterheléses vizsgálatot eredetileg diabéteszes betegeknél végzik rövidebb-hosszabb időközönként. A kismamáknak azért van szüksége rá, hogy megtudják, hogyan hasznosul a szervezetükben a glükóz, és hogy fent áll-e a terhességi cukorbetegség. Legtöbbjüknél a 24-28. héten végzik el a vizsgálatot, ám ha korábbi terhességnél probléma volt vele, vagy a családjukban van cukorbeteg, akkor hamarabb is szűrni szokták.

A vizsgálat során először ellenőrzik éhomi értéket, majd 75 g cukorszirupos víz elfogyasztása és 2óra (egyes intézményekben 60 és 120 perc után is) eltelte után ismét vérvétel következik. Az eredmény pár nap alatt megvan, és ha az éhomi szűrés 5,6 mmol/l felett van, valamint a 120 perces értékek 7,8 mmol/l fölé esnek, akkor beszélünk terhességi diabéteszről. Viszonylag sok anyukát érint hazánkban, és sokan meg is ijednek a hallatán, ám megfelelő eszközökkel karbantartható.
 

A vizsgálat előtt

Vannak természetesen olyan kismamák, akik nagyobb rizikófaktorral rendelkeznek. Ilyenek például akik 35 év felett vállalnak kisbabát, a BMI értékük 30 felett van, vagy már a várandósság előtt is problémájuk volt az inzulin hasznosításával. Ők egyébként is jobban figyelnek a terhesség alatt az étkezésre, azonban a többi kismama hajlamos mindent is megenni, ami a szeme elé kerül. A vizsgálat előtt minimum 2 nappal érdemes olyan szénhidrátokat fogyasztani, amelyek hosszú felszívódásúak, és kerülni kell a nagy mennyiségű cukorbevitelt. Ezzel hozzájárulhatunk a jó eredményhez, és természetesen a jó közérzethez is.

A vizsgálat közben

A cukros ital elfogyasztása nem éppen egy kulináris élmény, de javíthatunk rajta, ha a kórházban engedélyeznek egy kis citromot az ízesítésére. Így tulajdonképpen egy édesebb limonádét kapunk majd, amit könnyebben tudunk elfogyasztani. Érdemes még vizet is a táskánkba tenni, hiszen, ha azt is engedélyezik, akkor a 2 óra alatt finoman kortyolgatva tulajdonképpen hígíthatjuk a vérünkbe került cukrot. Kis trükk még, hogy a cukor felkavarása után azonnal igyuk meg a keveréket, ugyanis így gyorsabban túl leszünk rajta, mintha kortyolgatva fogyasztanánk el.
 

A vizsgálat után

Ha az eredmények jók, akkor további teendő nincsen, hiszen nem áll fent terhességi cukorbetegség, nem lesz túlsúlyos a magzat és nem kell aggódnunk az esetleges koraszüléstől. Amennyiben az eredmény átlépi a fent leírt értékeket, úgy mindenképpen érdemes felkeresni egy diabetológust, aki segít a továbbiakban. Eleinte a 160 g-os diétát szokták javasolni, ezt csökkenthetik 150-130 g-ig, ami már nagyon szigorúnak számít. Drasztikus esetben akár inzulinnal is szabályozhatják az értékeket, de ez tényleg csak akkor fordul elő, ha nagyon magasak az értékek. Érdemes napi szinten többször is mérni a cukorszintet, hogy megfelel-e az adott értékeknek.

A terhesség nem jelenti azt, hogy rögtön két ember helyett kell ennie a kismamának. Kiegyensúlyozott étrenddel, egy-két nasival bőven túlélhető a terhesség, még a nehezebb napokon is.

Indexkép: Alicia Petresc-tól az unsplash.com-on
Fotó: I.Emanuel-től az unsplash.com-on
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja