SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kismamatorna áldásos hatásai

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-02-19
Ha másra nincs időnk, legalább egy kis sétát próbáljunk meg beiktatni a napi programunkba. A séta szinte mindenki számára ajánlható, kímélő, és általában élvezetes időtöltés. A sérülés lehetősége szinte kizárt.
 
Terhesség alatt – hacsak valami kizáró tényező nem áll fenn – még az egyébként megszokottnál is fontosabb a rendszeres testmozgás. Ahogy növekszik a pocak, úgy válunk fáradékonyabbakká, és jelentkezik ezzel együtt a derék- és hátfájás, az emésztési problémák. Nem mindegy azonban, hogy milyen típusú mozgásformákat gyakorlunk. 

Nagyon fontos, hogy bármilyen edzéstípus megkezdése előtt kérd ki az orvosod tanácsát! A direkt várandósoknak szervezett órák jelentős része nem is látogatható a nőgyógyász írásbeli engedélye nélkül.
 
Ha másra nincs időnk, legalább egy kis sétát próbáljunk meg beiktatni a napi programunkba. A séta szinte mindenki számára ajánlható, kímélő, és általában élvezetes időtöltés. A sérülés lehetősége szinte kizárt.

Az úszástól a fertőzésveszély miatt sokan tartanak, pedig igen hasznos ebben az időszakban. Előnyös tulajdonsága, hogy kíméli az ízületeket, a víz pedig átveszi a testsúly egy részét, így növekvő pocakkal is kényelmes. Heti háromszor húsz perc úszás már elég a jótékony hatás kifejtéséhez.
 
Hasonló okokból örved nagy népszerűségnek az aquafitness. Ez az aerobicra épülő mozgásforma többek között azért alkalmas a kismamáknak, mert vízben a szárazföldön nem javasolt gyakorlatok is végezhetőek.
 


Kismamatorna


A klasszikus kismamatorna olyan alacsony intenzitású mozgásforma, amely kifejezetten a várandósság alatt érzékeny területekre fókuszál.
 
  • Speciális gyakorlatokkal tartja karban a hasizmokat, a combokat,
  • erősíti a mell- és a farizmot.
  • Javítja a vérkeringést,
  • segít megelőzni az ilyenkor sokak életét megkeserítő székrekedést.
  • Ha gátizom-erősítő gyakorlatokat is tartalmaz, még a kitolási szakaszt is megkönnyíti szüléskor.
 
A kismamatornát végezhetjük egyénileg DVD vagy az interneten található videók segítségével, de sokan jobban szeretnek szervezett órákra járni. Sok kórházban van lehetőség ingyenes kismamatornára, de az edzőtermek jelentős része is szervez ilyen programokat. A csoportos torna nagy előnye, hogy társaságban lehetsz, kicserélhetitek a tapasztalataitokat, a csapat pedig gyakran szülés után is együtt marad – de ekkor már a baba-mama tornán.
 
A kismamajógának a hagyományos tornához hasonló áldásos hatásai vannak. A klasszikus jógának nem minden gyakorlata végezhető terhesen, ezért érdemes speciális órára járni.
 


A kismamajóga

 
  • növeli az állóképességet,
  • serkenti a vérkeringést,
  • csökkenti a fájdalmakat,
  • segít az emésztési zavarok leküzdésében,
  • emellett pedig ellazít,
  • a tanult légzőgyakorlatok pedig jól jönnek a vajúdás során.
 

Kerülendő mozgásformák

 
  • Futás, kerékpározás: Bár mára megdőlni látszik az az elmélet, hogy várandósan tilos a biciklizés, a szakemberek mégis óvatosságra intenek. Az első trimeszterben ugyanis veszélyes, később pedig a növekvő has miatt egyszerűen kényelmetlen, ráadásul ilyenkor a balesetek valószínűsége is megnő.
  • A kocogással kapcsolatban hasonló a szabály: az első három hónapban inkább kerüld, később pedig nagy körültekintéssel, kíméletesen kocogj.
  • Súlyzók használata: Legfeljebb lassan, nem lendületből szabad könnyebb súlyokat emelgetni. A második harmadtól nem javasolt az álló helyzetből történő súlyemelés.
  • Hasizomgyakorlatok: Már az első trimesztertől fogva érezhető, hogy néhány hasprés után szokatlanul erős fájdalom jelentkezik az érintett területen. Ezért várandósan kerüld a felüléssel járó hasizomgyakorlatokat.
 
Terhesség alatt különösen igaz, hogy tilos magadat túlhajtani, vagy bármilyen olyan mozgásformát végezni, ami nem esik jól. A következő tünetek jelentkezésekor hagyd abba a sportot, és konzultálj a kezelőorvosoddal:
 
  • has- és medencetájéki fájdalom
  • szédülés
  • vérzés
  • erős hüvelyi folyás
  • lecsökkent magzatmozgás
  • szapora szívverés
  • légszomj
 

 

A cikket lektorálta:

Makay Zsuzsa

Makay Zsuzsa

 

Védőnő, családterapeuta

 
 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja