SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Minden, amit tudni akarsz a terhesség alatti gyógyszerszedésről

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-11-19
Miközben a kismamák túlnyomó többsége tisztában van vele, hogy a várandósság alatt minden gyógyszert ajánlatos elkerülni, a többség nem ússza meg a 9 hónapot legalább egy könnyebb megfázás vagy fejfájás nélkül - hogy az influenzáról, migrénről vagy allergiás tünetekről ne is beszéljünk.

Hogy ezekben az esetekben milyen készítményeket szabad szedni, az orvostársadalmat is megosztja, egy azonban biztos: a kezeletlenül hagyott betegség általában többet árt a magzatnak, mint a beszedett orvosság.

A huszadik század közepéig senkit sem foglalkoztatott a kérdés különösebben. Bár az anyai alkoholfogyasztás káros hatásait addigra már sejtették, úgy gondolták, a gyógyszerektől nem kell különösebben tartani, mert az idegen anyagok nem jutnak át a méhlepényen. Így aztán váratlan sokként érte az egész társadalmat, amikor 1957-től egyre több végtaghiánnyal – csökevényes karokkal és lábakkal – született gyermek látta meg a napvilágot. Néhány év múlva kiderült, hogy a szörnyű betegségért egy új gyógyszer, a kifejezetten kismamák számára kifejlesztett, hányingert csillapító és nyugtató hatású Contergan volt a felelős. A készítményt 46 országban forgalmazták, de Magyarországon soha nem volt kapható. Utoljára Kanada tiltotta be 1962-ben.

A Contergan-botrány után egyre inkább felerősödtek a várandósság alatti gyógyszerszedést tiltó hangok. A nyolcvanas évek óta már rutinszerűen ráírják minden készítményre, hogy terhes és szoptató nők számára nem ajánlott, függetlenül attól, hogy van-e arra bármi bizonyíték, hogy a szer valóban ártalmas a magzatra. Mindez tulajdonképpen érthető is: senki sem vállalná fel, hogy kismamákon és meg nem született gyermekeiken tesztelje egy készítmény mellékhatásait.
 

Pedig a helyzet nem ilyen egyértelmű.

Czeizel Endre egy korábbi interjúban elmondta: az Európai Unióban kb. 8300 gyógyszer van forgalomban, amelyek közül egyértelmű magzatkárosító hatása 41-nek van. Ezek sem feltétlenül veszélyesek az egész terhesség alatt, a Contergan például annak idején a 35-50. nap között akadályozta meg a végtagfejlődést.

Az is tény, hogy léteznek olyan betegségek, amelyek mindenképpen kezelést igényelnek. Bizonyított, hogy a láz és a migrén sokkal többet ártanak a magzatnak, mint az enyhítésükre beszedett gyógyszer. Allergia esetén csak a szteroidokat tartalmazó készítményeket kell elkerülni, az antihisztaminok és a béta-mimetikumok veszélytelennek tekinthetők.

A kisebb megfázás, köhögés ugyanakkor jól kezelhető citromos teával, C-vitaminnal, felesleges kockázat egyéb szereket szedni rá.
 

Náthás megbetegedéskor a következő szerek kerülendőek:

  • Ibuprofen a terhesség utolsó harmadában

  • Aszpirin tartalmú készítmények

  • Guafenesin-, dextrometorfán- és kodeintartalmú szerek

  • Antibiotikum kizárólag bakteriális fertőzés és felülfertőződés esetén szedhető, bizonyos típusaik azonban ekkor sem ajánlottak (pl. gentamicin)

Migrénes fejfájás esetén mindenképp konzultáljunk a kezelőorvossal, mielőtt bármilyen szert beveszünk.

A hormonális változások miatt a legtöbb kismamánál enyhülnek vagy akár meg is szűnhetnek a tünetek a várandósság ideje alatt, néhányan azonban a megszokottnál is többet szenvednek ilyenkor. Enyhe vagy közepes erősségű fájdalmakat megpróbálhatunk pihenéssel, relaxációval enyhíteni, de az erős, esetleg hányással is járó rohamok mindenképpen kezelést igényelnek. Vannak orvosok, akik ilyenkor engedik a paracetamoltartalmú gyógyszerek szedését maximum 500 mg/nap adagban. Az acetilszalicilsavat és diklofenakot tartalmazó készítmények az első két trimeszterben és szoptatás alatt óvatosan szedhetők, a 28. hét után azonban tilos az alkalmazásuk. Kerülendő az ibupfofen, a naproxen és az indometacin.

Fogorvoshoz nyugodtan el lehet – sőt, javasolt is – menni a várandósság elején. Ha kezelésre kerülne sor, az ilyenkor alkalmazott fájdalomcsillapító teljes mértékig ártalmatlan a babára.

A legfontosabb: feleslegesen szenvedni terhesség alatt sem kell, azonban bármilyen készítmény használata előtt kérjük ki orvos véleményét.

Indexkép: maxpixel

 

A cikket lektorálta:

Makay Zsuzsa

Makay Zsuzsa

 

Védőnő, családterapeuta

 
 

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

Miért veszélyesek a csodadiéták?

A csodadiéták olyan fogyókúrás vagy étkezési módszerek, amelyek azt ígérik, hogy gyors és látványos eredményeket hoznak. Esetükben gyakran divatokról is beszélhetünk, amiket sokszor influencerek vagy hírességek nevével adnak el. Jellemzőjük, hogy általában nem tarthatók hosszú távon, és sok esetben nem alapulnak tudományos bizonyítékokon. Általában radikálisan korlátozzák a kalóriabevitelt, vagy bizonyos élelmiszercsoportokat teljesen eltávolítanak az étrendből, ami hosszú távon káros lehet az egészségre - figyelmeztet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.

Mit látnak azok, akik színvaksággal élnek?

Amikor ránézünk egy-egy tárgyra, a kék égre, vagy egy gyümölcsre, automatikusan észleljük a színeket, és ezek az apró részletek teszik teljessé a világot körülöttünk. De mi történik akkor, ha valaki nem látja a színeket úgy, ahogy mi? Mi van azokkal, akik színvaksággal élnek?

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja