25 terhességi tünet, amelyről minden nőnek tudnia kellene
Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-07-26
A várandóságot nem véletlenül nevezik másállapotnak is.
A szervezet működése teljesen megváltozik, és számos olyan jelenséget produkál, amely könnyen megijesztheti a tapasztalatlan kismamát.
A következőkben felsorolunk néhány olyan furcsának tűnő, ám ártalmatlan tünetet, amelyekkel jobb, ha tisztában vagy, így megjelenésükkor nem fogod magadat feleslegesen aggasztani. A terhesség leggyakoribb jelei mellett ezekre sem árt felkészülni:
- Érzékeny vagy fájdalmas mell: Nem mindenki tapasztalja, de sokaknak ez az első terhességi tünetük: akár még előbb is észrevehetik, mint a menstruáció elmaradását.
- Hangulatingadozás: Ha egyik percben majd' kiugrasz a bőrödből, a másikban pedig sírni lenne kedved, tudd, hogy szinte minden sorstársad így érez. Ha pedig elsírod magad a giccses Disney-meséken, ne ess kétségbe: nem ment el a józan eszed, csak a hormonok játszanak a szervezetedben.
- Beágyazódási fájdalom és vérzés: Néhány nő enyhe hasi fájdalomról számol be a fogantatás után 6-12 nappal, másoknál a várható menstruáció idején enyhe pecsételő vérzés jelenik meg. Mindkettő normális jelenség.
- Rosszullét: Ezt senkinek nem kell bemutatni, a leghírhedtebb terhességi tünet. Jellemzően néhány héttel a fogantatás után kezdődik és szerencsés esetben az első trimeszterrel véget is ér, de vannak nők, akiknek a hányinger és hányás félidőig vagy akár az egész terhesség alatt is megmaradhat. Érdemes megjegyezni, hogy a nők közel fele semmilyen rosszullétet nem tapasztal, tehát ha téged mindez elkerült, ne aggódj, valószínűleg egyszerűen szerencsés alkat vagy.
- Fáradékonyság: A várandóság elején a hormonális változások, a végén a megnövekedett súly folyamatos cipelése váltja ki a szokatlan fáradékonyságot.
- Undorodás, kívánósság: Sokan számolnak be arról, hogy viszolyogni kezdenek egyes, korábban kedvelt illatoktól és ételektől, más fogások iránt viszont ellenállhatatlan vágyat éreznek, akkor is, ha azelőtt nem kifejezetten rajongtak értük.
- Gyakori vizelési inger: A terhesség elején a vese több folyadékot termel, a végén pedig a baba nyomja a húgyhólyagot, ezért érzi úgy a kismama, hogy akár óránként is vécére kell járnia – gyakran még éjszaka is.
- Hüvelyfolyás: A fehér, szagtalan hüvelyfolyás teljesen normális velejárója a terhességnek még akkor is, ha a mennyisége a korábban megszokottnál nagyobb. Ha azonban a folyás sárga, zöld, bűzös vagy viszketéssel jár, szólj az orvosnak, mert könnyen lehet, hogy fertőzést jelez.
- Orr- és fogínyvérzés: Terhesség alatt az orrjáratok erősen kiszáradnak, így az erek is könnyebben elpattannak. Kellemetlen, ám ártalmatlan jelenség. Hasonló a helyzet a fogíny vérzésével is. A várandósság során panaszok nélkül is kötelező azonban a fogorvos felkeresése.
- Székrekedés: Sok nő emésztése lassul le a várandóság idején, az esetek jelentős részében felírt vaspótlás pedig általában csak ront a helyzeten. Figyelj oda nagyon az emésztésedre, fogyassz sok gyümölcsöt és rostot, esetleg használj valamilyen terhesen is alkalmazható hashajtót.
- Aranyér: Ha a székrekedés esetleg nem volna elég kellemetlen, a baba által kifejtett nyomás következtében nagyon gyakran alakul ki fájdalmas külső vagy fájdalmatlan, de vérző belső aranyér.
- Dúsabb haj: A megnövekedett ösztrogéntermelés következtében a hajszálak tovább életben maradnak, hosszabbra nőnek, így a hajkorona dúsabbá válik. Ez sajnos csak átmeneti jelenség, a szülés után hónapokig tartó bosszantó hajhullás a böjtje.
- Szőrnövekedés: Szintén a hormonok okozzák a több vastagabb, esetleg szokatlan helyeken felbukkanó szőrszálak megjelenését.
- Izzadás: Sok kismama panaszkodik arról, hogy melege van, sőt, erősen izzad is ezekben a hónapokban. Ha ilyenkor esetleg nem is, a szülés utáni néhány napban szinte biztos, hogy megismerkedhetsz majd a fokozott verejtékezés kellemetlenségeivel.
- Alhasi fájdalom: Az enyhe, ám folyamatos alhasi fájdalom a méhet tartó izmok nyúlásának a következménye.
- Vizeletcsöpögés: Sok nő tapasztalja, de kevesen számolnak be róla szívesen, hogy nevetés közben kijön egy-egy csepp vizelet. Sajnos a probléma nem mindenkinél múlik el szülés után sem.
- A mell változásai: A mellbimbó nagyobbá és sötétebbé válik, az utolsó hónapokban pedig megindul a tejtermelés, és egy kevés előtej kezd szivárogni a mellekből.
- Nagyobb lábméret: Egy kutatás szerint a nők 60-70 százalékának lesz szüksége nagyobb méretű cipőre a várandóság idején, és van, akinek ez így marad a szülés után is.
- Barna csík: A hason végig futó barna csík neve linea negra. A terhesség előrehaladtával egyre sötétebbé válik, a baba világra jövetele után nem sokkal eltűnik.
- Gyomorégés: A fokozott savtermelésre eleve hajlamos nők sokat szenvedhetnek ilyenkor, de azokkal is előfordulhat, akikre egyébként nem jellemzőek ilyen panaszok. Ha te is kínlódsz a gyomorégéssel, kerüld a nehéz, fűszeres ételeket.
- Keményedés: A terhesség második felében egyre gyakoribbá válnak a kellemetlen, ám jórészt ártalmatlan haskeményedések. A sok folyadék és a pihenés általában enyhíti a tüneteket.
- Visszerek, seprűvénák: A pirosas, ártalmatlan seprűvénák és a lila, kidudorodó, fájdalmas visszerek egyaránt a megnövekedett súly következményei. Az erre hajlamosaknál a probléma sajnos a szülés után sem szűnik meg.
- Fokozott gáztermelés: Még egy roppant kellemetlen tünet – a várandós anyák gyakran a legváratlanabb helyzetekben szellentik el magukat.
- Lábgörcs: Kevés fájdalmasabb tünete van a várandóságnak, mint az éjszaka közepén támadó vádligörcs. Kalcium és magnézium szedésével csökkenthető ennek előfordulási gyakorisága.
- Hát- és csípőfájdalom: Szintén a megszokottnál jóval több súly cipelésének következménye.
Ha késik a menstruációd, és kíváncsi vagy, melyik napon eshettél teherbe, próbáld ki szülés és terhességi kalkulátorunkat!
Indexkép: publicdomainpictures.net
Családinet hozzászólások:
Következő hír
Gyermekvállalás – egészségtudatosan biztonságosabb!
LEGOLVASOTTABB
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés
A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Közösségi hozzászólások: