SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Toxoplasma - a kismamák réme?

Dr. Zöldi Tamás [cikkei] - 2016-10-19
Sok tévhit és alaptalan félelem kering kismamák között a Toxoplasma nevű parazitával kapcsolatban. Ideje tiszta vizet önteni a pohárba...

Indokolt-e a félelem?

A Toxoplasma gondii egy világszerte előforduló egysejtű parazita.

A magyar lakosság 80 százalékának (!) a vérében megtalálhatóak az ellenanyagok ezen kórokozó ellen. Ez azt jelenti, hogy valamikor az életük során ezek az emberek átestek a fertőzésen. Az esetek döntő többségében a fertőzés tünetmentes formában zajlik le, tüneteket leginkább legyengült immunrendszerű emberekben (idős, krónikusan beteg, vagy kemoterápiában részesülő személyek, kismamák) okozhat.

A tünetek: szemfenéki elváltozások, látászavar, illetve kismamáknál magzatkárosodás, esetleg vetélés.
 

Hogyan lehet megkapni a Toxoplasma kórokozót?

A parazita bonyolult fejlődésmenetű élőlény, végleges gazdája a macska, köztigazdája viszont rengeteg más állatfaj és az ember is.

Hangsúlyozni szeretném, hogy a macskák bélsarával történő peteürítés a macska életének csak egy rövid szakaszára (kb. 10-14 napos időszakra) korlátozódik, kizárólag ebben az időszakban jelent veszélyt a környezetére.

A környezetbe kikerülő peték szájon át történő felvétel után sok más állatfajban és az emberben is képesek elszaporodni. A legtöbb emlősállat, madarak, halak és az ember is fogékony erre a kórokozóra. A peték szájon át történő felvétele után a bélcsatornában kiszabadulnak a petébe zárt apró paraziták, és a vérkeringéssel a legtöbb belső szervbe, így a májba, agyba, szemfenékbe, izomzatba eljutnak, és ott eltokolódnak.

Ezeket az eltokolt parazitaképleteket szöveti cisztáknak nevezzük.

Az ember fertőződése ilyen szöveti cisztákat tartalmazó nyers hús fogyasztásával is bekövetkezhet (nyers kolbászhús kóstolgatása, tatárbifsztek fogyasztása).

A kórokozóval való fertőződés után az emberben és a macskában is egy életen át tartó védettség alakul ki, azaz a kórokozót csak egyszer lehet megkapni.

Az átvészelés ténye emberben és állatban vérvizsgálattal ellenőrizhető.
 

A leírtakból következnek az alábbiak:
 

  1. A kismamák közül kizárólag azokra lehet veszélyes a Toxoplasma, akiknek a szervezete még nem találkozott a kórokozóval, azaz a vérük szeronegatív.
  2. A macskák életükben csak egy nagyon rövid ideig ürítik a kórokozót és utána soha többé.
  3. A kismamák fertőződése sokkal inkább bekövetkezhet földdel szennyezett élelmiszer, vagy szöveti cisztákat tartalmazó nyers hús (tatárbifsztek, nyers kolbászhús) fogyasztásakor, mint a macskával való érintkezéstől.

Ezért ne szabaduljunk meg a cicáktól, mert teljesen ártalmatlanok a kismamára nézve!
 

Mi tegyen, vagy ne tegyen a kismama?

Első és legfontosabb: Ellenőriztesse vérvétellel, hogy vajon túlesett-e a fertőzésen, tehát szeropozitív-e a vére.


Amennyiben negatív, érdemes betartania az alábbiakat:
 

  1. Alaposan mossa meg a potenciálisan földdel (és macskaürülékkel) szennyezett élelmiszert (eper, retek, sárgarépa, stb).
  2. Óvakodjon a nyers hústermékek fogyasztásától.

Ezeket az egyszerű szabályokat betartva mentesülhet a Toxoplasma fenyegetésétől.

Ha van cica a háztartásban, lehetőleg bízza másra a macskaalom cseréjét. (A naponta kicserélt macskaalom szintén biztonságot ad, mert a külvilágba kerülő ún. oocisztáknak 5 napra van szükségük a külvilágban ahhoz, hogy fertőzőképessé váljanak.)

Fotó: DigitalMarketingAgency/pixabay.com

Dr. Zöldi Tamás


Dr. Zöldi Tamás
Kisállatgyógyász szakállatorvos

Elérhetőségeim:
Rendelő: Szent Bernát Pestimrei Kisállat-ambulancia
E-mail: info@szentbernat.hu
Honlap: http://www.szentbernat.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Szalmonellával fertőzött liszt került az Aldi üzleteibe

Az Aldi szalmonellával szennyezett Happy Harvest hajdinalisztet vonat ki a forgalomból, a visszahívott termék minőségmegőrzési ideje 2025. november 20. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kedden az MTI-vel.

Az általános iskolai beiratkozás menete a 2025/2026-os tanévre

Hamarosan kezdetét veszi az általános iskolai beiratkozás a 2025/2026-os tanévre. Mi a beiratkozás menete? Mit intézhetünk el online? Milyen dokumentumokra lesz szükség? Hogyan lehet halasztani az iskolakezdést? Összegyűjtöttük a fontos tudnivalókat.

A sclerosis multiplex-szel élőknek nyújt segítséget a Semmelweis Egyetem oktatóvideója

Háromszor gyakoribb nőknél az ezerarcú betegségként is emlegetett sclerosis multiplex, mint férfiaknál. Az első tünetek jellemzően 20-40 éves kor között jelentkeznek. A krónikus, autoimmun megbetegedés tünetei nagyon változatosak, előrehaladása egyénenként változó. Mivel a betegség gyakran ellehetetleníti az érintettek mindennapi tevékenységeit, ezért nagyon fontos a diagnózist követően az idejében megkezdett rehabilitáció, komplex fejlesztés. A Semmelweis Egyetem oktatóvideója ehhez nyújt segítséget.

Mennyi az ideális vércukorszint?

A magas vércukorszint tünetei mindenkinél egyedi kombinációban jelentkezhetnek, sokszor azonban évekig nem okoznak semmiféle panaszt. Azért is van óriási jelentősége a rendszeresen végzett szűrővizsgálatoknak, hogy még idejében tetten érhessük a cukorbetegséget megelőző állapotot, és megfelelő prevenciós beavatkozással meggátolhassuk a súlyosabb szövődmények kialakulását - magyarázza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki az ideális vércukorszint-értékekkel kapcsolatos tudnivalókat osztotta meg velünk.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja