SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Toxoplasma - a kismamák réme?

Dr. Zöldi Tamás [cikkei] - 2016-10-19
Sok tévhit és alaptalan félelem kering kismamák között a Toxoplasma nevű parazitával kapcsolatban. Ideje tiszta vizet önteni a pohárba...
Toxoplasma - a kismamák réme?

Indokolt-e a félelem?

A Toxoplasma gondii egy világszerte előforduló egysejtű parazita.

A magyar lakosság 80 százalékának (!) a vérében megtalálhatóak az ellenanyagok ezen kórokozó ellen. Ez azt jelenti, hogy valamikor az életük során ezek az emberek átestek a fertőzésen. Az esetek döntő többségében a fertőzés tünetmentes formában zajlik le, tüneteket leginkább legyengült immunrendszerű emberekben (idős, krónikusan beteg, vagy kemoterápiában részesülő személyek, kismamák) okozhat.

A tünetek: szemfenéki elváltozások, látászavar, illetve kismamáknál magzatkárosodás, esetleg vetélés.
 

Hogyan lehet megkapni a Toxoplasma kórokozót?

A parazita bonyolult fejlődésmenetű élőlény, végleges gazdája a macska, köztigazdája viszont rengeteg más állatfaj és az ember is.

Hangsúlyozni szeretném, hogy a macskák bélsarával történő peteürítés a macska életének csak egy rövid szakaszára (kb. 10-14 napos időszakra) korlátozódik, kizárólag ebben az időszakban jelent veszélyt a környezetére.

A környezetbe kikerülő peték szájon át történő felvétel után sok más állatfajban és az emberben is képesek elszaporodni. A legtöbb emlősállat, madarak, halak és az ember is fogékony erre a kórokozóra. A peték szájon át történő felvétele után a bélcsatornában kiszabadulnak a petébe zárt apró paraziták, és a vérkeringéssel a legtöbb belső szervbe, így a májba, agyba, szemfenékbe, izomzatba eljutnak, és ott eltokolódnak.

Ezeket az eltokolt parazitaképleteket szöveti cisztáknak nevezzük.

Az ember fertőződése ilyen szöveti cisztákat tartalmazó nyers hús fogyasztásával is bekövetkezhet (nyers kolbászhús kóstolgatása, tatárbifsztek fogyasztása).

A kórokozóval való fertőződés után az emberben és a macskában is egy életen át tartó védettség alakul ki, azaz a kórokozót csak egyszer lehet megkapni.

Az átvészelés ténye emberben és állatban vérvizsgálattal ellenőrizhető.
 

A leírtakból következnek az alábbiak:
 

  1. A kismamák közül kizárólag azokra lehet veszélyes a Toxoplasma, akiknek a szervezete még nem találkozott a kórokozóval, azaz a vérük szeronegatív.
  2. A macskák életükben csak egy nagyon rövid ideig ürítik a kórokozót és utána soha többé.
  3. A kismamák fertőződése sokkal inkább bekövetkezhet földdel szennyezett élelmiszer, vagy szöveti cisztákat tartalmazó nyers hús (tatárbifsztek, nyers kolbászhús) fogyasztásakor, mint a macskával való érintkezéstől.

Ezért ne szabaduljunk meg a cicáktól, mert teljesen ártalmatlanok a kismamára nézve!
 

Mi tegyen, vagy ne tegyen a kismama?

Első és legfontosabb: Ellenőriztesse vérvétellel, hogy vajon túlesett-e a fertőzésen, tehát szeropozitív-e a vére.


Amennyiben negatív, érdemes betartania az alábbiakat:
 

  1. Alaposan mossa meg a potenciálisan földdel (és macskaürülékkel) szennyezett élelmiszert (eper, retek, sárgarépa, stb).
  2. Óvakodjon a nyers hústermékek fogyasztásától.

Ezeket az egyszerű szabályokat betartva mentesülhet a Toxoplasma fenyegetésétől.

Ha van cica a háztartásban, lehetőleg bízza másra a macskaalom cseréjét. (A naponta kicserélt macskaalom szintén biztonságot ad, mert a külvilágba kerülő ún. oocisztáknak 5 napra van szükségük a külvilágban ahhoz, hogy fertőzőképessé váljanak.)

Fotó: DigitalMarketingAgency/pixabay.com

Dr. Zöldi Tamás


Dr. Zöldi Tamás
Kisállatgyógyász szakállatorvos

Elérhetőségeim:
Rendelő: Szent Bernát Pestimrei Kisállat-ambulancia
E-mail: info@szentbernat.hu
Honlap: http://www.szentbernat.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja