SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit kell tenni terhességi cukorbetegség esetén?

Családinet [cikkei] - 2016-09-02
A terhességi cukorbetegség vagy gesztációs diabétesz az összes várandósság 1-14 százalékában jelentkezik világszerte, és előfordulása egyre növekszik. Holott dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza szerint megfelelő életmóddal és ellenőrzésekkel számos későbbi kockázati tényezőtől mentesülnének a mamák és a babák.

A terhességi cukorbetegség enyhe formában is probléma

Az Amerikai Diabétesz Szövetség szerint „Az orvosoknak fel kell világosítaniuk a szülőképes korban lévő nőket a gesztációs diabéteszről, hogy azok terhességük során egészséges életmódot folytathassanak.” A kutatások alapján kiderült ugyanis, hogy azoknál az enyhe terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél, akik valamilyen kezelésben (diéta, mozgás, saját vércukorszint ellenőrzése, inzulin) részesülnek, kisebb valószínűséggel alakul ki terhességi magas vérnyomás (preeklampszia), továbbá kisebb a szülés körüli szövődmények száma is.


Miért alakulhat ki?

- Jelentős részben a megváltozott hormonháztartás felelős a terhességi cukorbetegség megjelenésért, hiszen ilyenkor módosul azon hormonok szintje, amelyek befolyásolják a vércukorszintet. Természetesen nagy változáson megy keresztül a nemi hormonok szintje is, amelyek szintén hatással vannak a cukoranyagcserére – mondja dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza. – Fokozza ezt a hatást a megváltozott méhlepény is: olyan anyagokat termel, amelyek bontják a legerősebb vércukorszint csökkentő hormont, az inzulint. Mindezek a hatások együttesen eredményezik, hogy a szervezet kevesebb cukrot tud lebontani, így tehát mindenképpen növekszik a gesztációs diabétesz kockázata.
 

A magzatot is veszélyezteti

Az anyai cukorbetegség a magzat fejlődését is veszélyezteti, többek közt azért, mert az erek falára, így a méhlepény ereire is hatással van. Emiatt a baba esetleg nem jut megfelelő mennyiségű táplálékhoz, és súlyos cukorbaj esetén a magzat fejlődése visszamarad. Ez azonban csak igen ritkán, súlyos betegség esetén fordul elő. A jóval gyakoribb következmény a nagy súlyú babák születése. Az Ohioi Állami Egyetem Orvosi Központjának kutatásából bebizonyosodott, hogy cukorbetegségben nem kezelt kismamák 14 százaléka 3,6 kilogrammnál nagyobb kisbabának adott életet, míg a kezelt kismamák körében ez az arány csak 6 százalékos volt.

Viszont ha az anya cukorbetegségét korábban bárhogyan kezelték, csak a szülések 1,5 százalékában adódott komplikáció a baba nagy súlya miatt (a túl nagy magzat vállai részben elakadhatnak a szülőcsatornában), szemben a nem kezelt kismamákkal, akiknél 4 százalékban jelentkezett ez a probléma. A nem kezelt kismamák 13,6 százalékánál fordult elő veszélyesen magas vérnyomás, míg a kezeltek körében csak 8,6 százalékban jelentkezett ez a szövődmény. Végül a kezeltek körében a császármetszések száma is alacsonyabbnak mutatkozott (27 százalék: 33,8 százalék).


Melyek a terhességi cukorbetegség tünetei?

Dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza szerint a gesztációs diabétesznek az esetek nagy részében nincsenek feltűnő jelei. Az alábbi enyhe tüneteket azonban mindenképpen jelezni kell az orvosnak:

- fáradtság,
- szomjúság, gyakori vizelés,
- homályos látás,
- gyakori fertőzések,
- hányinger, hányás,
- fogyás.

Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: Unsplash/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja