SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tehetünk a terhességi csík ellen?

Családinet [cikkei] - 2016-03-21
A várandósság hónapjai alatt a női test jelentős fizikai változásokon megy át, és természetesen igaz ez a bőrre is. Dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyásza arról beszélt, mit lehet tenni a hiperpigmentáció, a terhességi csík és a pattanások ellen.
Mit tehetünk a terhességi csík ellen?

A leggyakoribb bőrproblémák kismamáknál
 

  • Sötétebb foltok, amelyek a megnövekedett melanin-szint miatt alakulnak ki.
  • Májfolt, ami az ösztrogén túlsúlyba kerülésével magyarázható.
  • Striák (terhességi csík), amelyek a bőr nyúlásának következményeiként a harmadik harmadban alakulhatnak ki.
  • Pattanások, még olyan nőknél is, akiknél korábban nem volt.
  • Láthatóvá váló hajszálerek, amelyek szintén a változó hormonháztartás miatt jelennek meg.
  • Visszerek, amelyek az esetek többségében szülés után visszahúzódnak.


Hiperpigmentáció – foltok a bőrön

A várandósság alatt bekövetkező hormonális változások azzal is együtt járhatnak, hogy a meglévő szeplők, májfoltok sötétebbek lesznek, az anyajegyeknek pedig változhat a színe, mérete. Ezen változások általában jóindulatúak, de érdemes bőrgyógyász szakorvossal ellenőriztetni. A májfoltok ellen a legfőbb teendő a maximális fényvédelem, legalább 30 faktoros készítményekkel és bőrt fedő ruhadarabokkal, kalappal.

Néhány kismamánál előfordulhat, hogy viszkető csalánkiütések és plakkok jelennek meg a bőrön, viszkető, égő, szúró érzést okozva. Ezeknek a foltoknak a mérete változó, leggyakrabban a hason, a lábon, a karon, a mellen jelennek meg. Bár ezek a kiütések többnyire maguktól elmúlnak a szülés után, orvosi utasításra bizonyos szerekkel enyhíthetőek a tünetek. Jó hatású a langyos vizes, szappanmentes lemosás, a hideg borogatás, a laza ruházat. Szinte minden kismama megfigyelheti azt is, hogy az emlőbimbó és az emlőudvar sötétebbé válik, a has középső vonalán pedig kialakul egy sötétebb csík. Ezek a változások a szülés után rendszerint elmúlnak.
 

Terhességi csík

A magzat növekedésével természetesen a has körfogata is nő. Jórészt alkati tulajdonságok és genetikai tényezők kérdése, hogy milyen mértékben kell küzdenünk a terhességi csík, csíkok (striák) kialakulása ellen. Mindentől függetlenül a nőknek érdemes már a terhesség első hónapjától erre a célra speciálisan kifejlesztett készítményeket alkalmazniuk. Fontos azonban, hogy ne csak a has, de a mellek és a csípő területét is rendszeresen krémezzük, hiszen striák itt is megjelenhetnek. A terhesség utolsó harmadában, a bőr nagyfokú megnyúlását követően jelentkező viszkető érzés is csökkenthető rendszeres krémezéssel. A szülés után pedig alakformáló fehérneműkkel lehet elérni, hogy a megnyúlt bőr minél hamarabb összehúzódjon.
 

Pattanások

A pattanások állapota romolhat a terhesség alatt, sőt, olyan nőknél is megjelenhet ez a probléma, akiknek korábban tiszta volt a bőre. Az alapvető teendők ugyanazok, mint más esetben: napi kétszeri arcmosás és kímélő arctisztítás, javasolt a haj távoltartása az arctól, a gyakori hajmosás, és az, hogy ne nyomkodjuk a pattanásokat!
- Nagyon fontos, hogy semmiféle gyógyszert vagy gyógyhatású szert önhatalmúlag ne alkalmazzanak a kismamák – hangsúlyozza dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyásza. - Az isotretinoin (amely az A-vitamin egy formája) tartalmú készítmények például károsíthatják a magzatot, és bizonyos antibiotikumoknak is lehet negatív hatása a magzat csontozatára. A várandós anyukáknak tehát mindenképpen bőrgyógyász segítségét kell kérniük a problémáik kezeléséhez, maguk és a baba érdekében is!

Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: Seven Bates/freeimages

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
A szerkesztő ajánlja