SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tehetünk a terhességi csík ellen?

Családinet [cikkei] - 2016-03-21
A várandósság hónapjai alatt a női test jelentős fizikai változásokon megy át, és természetesen igaz ez a bőrre is. Dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyásza arról beszélt, mit lehet tenni a hiperpigmentáció, a terhességi csík és a pattanások ellen.
Mit tehetünk a terhességi csík ellen?

A leggyakoribb bőrproblémák kismamáknál
 

  • Sötétebb foltok, amelyek a megnövekedett melanin-szint miatt alakulnak ki.
  • Májfolt, ami az ösztrogén túlsúlyba kerülésével magyarázható.
  • Striák (terhességi csík), amelyek a bőr nyúlásának következményeiként a harmadik harmadban alakulhatnak ki.
  • Pattanások, még olyan nőknél is, akiknél korábban nem volt.
  • Láthatóvá váló hajszálerek, amelyek szintén a változó hormonháztartás miatt jelennek meg.
  • Visszerek, amelyek az esetek többségében szülés után visszahúzódnak.


Hiperpigmentáció – foltok a bőrön

A várandósság alatt bekövetkező hormonális változások azzal is együtt járhatnak, hogy a meglévő szeplők, májfoltok sötétebbek lesznek, az anyajegyeknek pedig változhat a színe, mérete. Ezen változások általában jóindulatúak, de érdemes bőrgyógyász szakorvossal ellenőriztetni. A májfoltok ellen a legfőbb teendő a maximális fényvédelem, legalább 30 faktoros készítményekkel és bőrt fedő ruhadarabokkal, kalappal.

Néhány kismamánál előfordulhat, hogy viszkető csalánkiütések és plakkok jelennek meg a bőrön, viszkető, égő, szúró érzést okozva. Ezeknek a foltoknak a mérete változó, leggyakrabban a hason, a lábon, a karon, a mellen jelennek meg. Bár ezek a kiütések többnyire maguktól elmúlnak a szülés után, orvosi utasításra bizonyos szerekkel enyhíthetőek a tünetek. Jó hatású a langyos vizes, szappanmentes lemosás, a hideg borogatás, a laza ruházat. Szinte minden kismama megfigyelheti azt is, hogy az emlőbimbó és az emlőudvar sötétebbé válik, a has középső vonalán pedig kialakul egy sötétebb csík. Ezek a változások a szülés után rendszerint elmúlnak.
 

Terhességi csík

A magzat növekedésével természetesen a has körfogata is nő. Jórészt alkati tulajdonságok és genetikai tényezők kérdése, hogy milyen mértékben kell küzdenünk a terhességi csík, csíkok (striák) kialakulása ellen. Mindentől függetlenül a nőknek érdemes már a terhesség első hónapjától erre a célra speciálisan kifejlesztett készítményeket alkalmazniuk. Fontos azonban, hogy ne csak a has, de a mellek és a csípő területét is rendszeresen krémezzük, hiszen striák itt is megjelenhetnek. A terhesség utolsó harmadában, a bőr nagyfokú megnyúlását követően jelentkező viszkető érzés is csökkenthető rendszeres krémezéssel. A szülés után pedig alakformáló fehérneműkkel lehet elérni, hogy a megnyúlt bőr minél hamarabb összehúzódjon.
 

Pattanások

A pattanások állapota romolhat a terhesség alatt, sőt, olyan nőknél is megjelenhet ez a probléma, akiknek korábban tiszta volt a bőre. Az alapvető teendők ugyanazok, mint más esetben: napi kétszeri arcmosás és kímélő arctisztítás, javasolt a haj távoltartása az arctól, a gyakori hajmosás, és az, hogy ne nyomkodjuk a pattanásokat!
- Nagyon fontos, hogy semmiféle gyógyszert vagy gyógyhatású szert önhatalmúlag ne alkalmazzanak a kismamák – hangsúlyozza dr. Vincze Ildikó, az Oxygen Medical bőrgyógyásza. - Az isotretinoin (amely az A-vitamin egy formája) tartalmú készítmények például károsíthatják a magzatot, és bizonyos antibiotikumoknak is lehet negatív hatása a magzat csontozatára. A várandós anyukáknak tehát mindenképpen bőrgyógyász segítségét kell kérniük a problémáik kezeléséhez, maguk és a baba érdekében is!

Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: Seven Bates/freeimages

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.

A szerkesztő ajánlja