SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Biztonságosak-e a probiotikumok a terhesség alatt?

Családinet [cikkei] - 2015-08-28
A probiotikumok híre egyre több emberhez jut el, ahogy napról napra többet tudunk meg jótékony hatásukról. A kutatások alapján biztonságosan fogyaszthatják a terhes nők is, sőt: számos előnyös tulajdonsággal bírnak az édesanyára és a magzatra nézve is.
Biztonságosak-e a probiotikumok a terhesség alatt?

De mik is azok a probiotikumok pontosan?

A probiotikumok olyan táplálékkiegészítők, amelyek legnagyobb része baktérium, élesztőgomba. Hasonlóak azokhoz a természetes mikroorganizmusokhoz, amelyek a testünkben is megtalálhatóak - bélrendszerünkben több millió ilyen baktérium él. Ha ez a szám csökken, sokkal könnyebben elkaphatjuk a fertőzéseket, ugyanis az immunrendszer kb. 70 %-a a bélben található. A probiotikumok ezáltal csökkentik az esélyt arra, hogy fertőzést kapjunk el, valamint segítik a beleket és az emésztés folyamatát.

 

Biztonságosak a probiotikumok a terhesség alatt?

A probiotikumok több hiteles forrás szerint is biztonságosak, a terhesség és a szoptatás alatt, valamint újszülöttkortól is biztonsággal alkalmazhatóak. 
Annak a valószínűsége, hogy Lactobacillus probiotikum szedése után baktériumok jelennek meg a szervezetünkben, egy a millióhoz. Annak a valószínűsége pedig, hogy Saccharomyces boulardii szedése után gombás fertőzést kapunk, körülbelül egyszer fordul elő az ezt használó 5,6 millió ember közül.
Azok a kutatások, melyek során a probiotikumok hatását vizsgálták a terhesség alatt, nem mutatták ki, hogy a probiotikumok bármi módon kapcsolatba hozhatóak lennének vetéléssel vagy születési rendellenességekkel, illetve nem találtak összefüggést a probiotikumok és a császármetszés, születési súly és magzati kor között. 

 

Hogyan hat a probiotikum a terhesség alatt?

A probiotikumok pontos működése vita tárgyát képezi, a tudósok még mindig vizsgálják a működési mechanizmusát. Jelenleg úgy gondolják: pont úgy, ahogy a rossz baktériumok megtámadják a szervezetet, a jó baktériumok megtámadják az ártalmas betolakodókat. Az egyik feltételezés szerint segítenek csökkenteni a rosszindulatú baktériumok számát a szervezetben, így csökkentve az esetleges fertőzések vagy más egészségügyi kockázatok lehetőségét.
 

Milyen előnyei vannak a probiotikumoknak a terhességre nézve?

Az anyai bélflóra összetétele jelentős hatással bír mind az anya, mind a magzat, illetve a születendő gyermek egészségére. Akár ételben találhatóak, akár kiegészítőkben, a probiotikumok segítenek abban, hogy az emésztőrendszer hatékonyabban működjön. 
Finn kutatók kimutatták, hogy a terhesség alatt adott probiotikumok csökkentik az újszülöttek és az anyák későbbi elhízásának kockázatát. Túlsúlyos terheseken (BMI 30 felett) probiotikumot alkalmazva a szülést követő 12 hónap múlva a testzsír alakulása és ennek következtében a testsúly is jelentősen csökkent. 
Terhes nők bélflórájának mikrobiológiai összetételét vizsgálva azt találták, hogy túlsúlyos nőknél kevesebb volt a bifidobaktérium és a Bacteroides, több volt viszont a Staphylococcus, Enterobacteriacea és az Escherichia coli mennyisége, mint normális súlyú nők esetében. 
Az egyik vizsgálatban a terhességi diabetes előfordulását tanulmányozták. A Lactobacillus rhamnozus GG-vel kezelt csoportban a 60%-kal csökkent a terhességi cukorbetegség kialakulásának aránya a csak diétás, illetve a kontrollcsoporthoz képest. Csökkent az inzulinrezisztencia, javult a glükóztolerancia és a glikémiás kontroll.

Elősegítik a születendő gyermek immunrendszerének fejlődését, védelmet nyújtanak az allergia kialakulásával szemben. A probiotikumok használata csökkenti a terhességi cukorbetegség kialakulásának lehetőségét.
 

A probiotikumok alkalmazásának előnyei az anyára nézve:
 

  • laktóz-intolerancia kezelése
  • végbélrák megelőzése
  • vérnyomás csökkentése
  • immunrendszer erősítése
  • allergia, ekcéma kialakulásának csökkentése
  • fertőzések megelőzése
  • bélgyulladás-csökkentő hatás
  • ásványi anyagok és nyomelemfelvétel javítása
  • vastagbélgyulladás (colitis) és irritábilis bél szindróma (IBS) kezelése
  • antibiotikumok szedéséhez köthető hasmenés kezelése
  • csökkentik koleszterinszintézist
  • enyhe vérnyomáscsökkentő hatásuk van. 
  • segítik az ásványi anyagok felszívódását, javítják a csontanyagcserét. 
  • csökkentik a vesekőképződést. 
  • cökkentik az elhízás kockázatát. 

 

A pro- és prebiotikumok alkalmazásának előnyei az újszülött szervezetére:

 
  • Segítik a születendő gyermek immunrendszerének fejlődését, 
  • védenek az allergia kialakulásával szemben  
  • számos betegség megelőzését biztosítják
  • a probiotikumok csökkentik a bakteriális és gombás fertőzések előfordulását 
  • a kialakult fertőzések gyorsabban gyógyulnak 
  • A terhesség alatt adott probiotikummal növelhető a köldökzsinórvér-interferon-gamma, az anyatejben a TGF-b1 és az IgA szintje, amely az újszülött védelmét szolgálja. 
  • A probiotikummal kezelt újszülöttek körében kevesebb a kóros hasi tünet és jobb a hossz- és a fejkörfogat-növekedés, valamint a súlygyarapodás. 
     

Milyen gyakran használj probiotikumot a terhesség során?

Mivel a terhesség során nagyon gyakori problémának számít a székrekedés és a hasmenés, a probiotikumok fogyasztása mindennaposan is lehetséges. 
 

Honnan szerezhetsz probiotikumot a terhesség alatt?

A probiotikumokat leginkább élőflórás joghurtokban, vagy táplálékkiegészítőkben fogyaszthatod. 
 

Mikor NEM szabad probiotikumot fogyasztani?

Alkalmazásuk elsősorban kritikus állapotban levő betegnél, és immunszupprimált betegségek esetében lehet veszélyes. Lényeges a készítmény összetétele, csíraszáma: fontos, hogy csak klinikai vizsgálatokkal is bizonyítottan hatásos készítményeket használjunk. 
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a probiotikum nem gyógyszer. Feladata a betegségek megelőzése, az egészség fenntartása, helyreállítása, de nem helyettesítik a gyógyszeres kezelést!


Kép: http://www.freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja