SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhességi teszt - mit kell tudni róla?

Családinet [cikkei] - 2015-01-16
Hogyan működnek az otthoni terhességi tesztek? Mennyire hatékonyak? Mennyire érzékenyek? Hogyan kell használni őket? Lehetséges-e, hogy hamis eredményt mutatnak? Mi a különbség az otthoni és az orvosi tesztek között? Hol kaphatók ezek az eszközök?

Hogyan működnek az otthon végezhető terhességi tesztek?

A tesztek azt mérik, hogy jelen van-e a vizeletben a HCG (Humán Chorialis Gonadotropin) nevű hormon.

A HCG-t a placenta sejtjei termelik, és először a véráramban jelenik meg, miután a megtermékenyített petesejt a méhfalon megtapadt. Néhány napon belül a HCG mennyisége rohamosan növekedni kezd. Gyakori, hogy kétnaponta duplázódik.

Mennyire hatékony a terhességi teszt már a menzesz kimaradásának első napján?

A legtöbb teszt azt állítja, hogy „99%-ban pontos”, és már a menstruáció elmaradásának első napján képes megállapítani a terhességet. Ám egy 2011-es kutatás alapján, (amely a Clinical Chemistry and Laboratory Medicine című lapban jelent meg), az első eredmények félrevezetők lehetnek. Ennek oka a tesztek közötti különbség. A magasabb érzékenységű darabok képesek már az első napon is kimutatni a terhességet, míg a kevésbé szenzitív eszközök hamis, negatív eredményt jelezhetnek ekkor.

Az Új-Mexikói Egyetem kutatói egyaránt vizsgáltak 3 különböző gyártótól származó digitális és manuális teszteket is. Azt állapították meg, hogy csupán egyetlen gyártó tesztjei voltak 97%-ban pontosak a menzesz kimaradásának első napján. (A HCG vizeletbeli mennyisége ebben az időben nagy eltéréseket mutat személyenként is). A többi termék az elmaradó menstruációs ciklus félidejében már korrekt értékeket mutatott. Tipp: A legpontosabb eredmény elérésének érdekében akkor a leghitelesebb a teszt, ha várunk legalább egy hetet a kimaradó ciklus után.

Melyik teszt a legérzékenyebb?

Ezt nehéz megmondani pontosan. A gyártok folyamatosan újabb és újabb termékekkel jönnek ki, amelyeken bármikor változtathatnak is.

A dobozban található használati utasításon azért olvashatunk némi információt a teszt érzékenységére vonatkozóan is. A papíron szerepelő érték azt mutatja meg, hogy mi az a minimum HCG mennyiség (mIU/ml-ben azaz milli-International Units/mililiterben), amit a teszt érzékelni tud. Például: Az a teszt, amely azt állítja, hogy mérni tudja a HCG hormont már 20 mIU/ml mennyiségnél is, az sokkal érzékenyebb, mint az, amely ezt csak 50 mIU/ml-nél tudja megtenni.

Hogyan kell használni a tesztet?

Először is nézzük meg a teszt szavatossági idejét, főleg akkor, ha már egy ideje otthon tároltuk a terméket! Ha az eszköz még nem járt le, de már régóta párás, meleg helyen (pl. fürdőszobában) volt tárolva, akkor előfordulhat, hogy nem lesz megfelelő a működése, ezért inkább dobjuk ki azt, és vásároljunk egy másikat!

A legjobb eredmény érdekében reggel teszteljünk, mert a napi első vizeletben a legmagasabb a HCG tartalom. Minden esetben olvassuk el figyelmesen az eszköz használati utasítását, mert eltérések lehetnek a különböző termékek között. Vannak ugyanis olyanok, amelyeknél vizeletbe kell mártani a tesztet, és léteznek olyanok is, ahol az eszközre kell pisilni néhány másodpercig. Akár az is előfordulhat, hogy mindkét procedúrát el kell végeznünk. Ha megvásárlunk egy terméket, akkor figyeljünk ezekre, így a számunkra legkényelmesebb módon tesztelhetünk.

A tesztek a terhesség jelzését illetően is eltérnek. Mindig nézzük meg a csomagolást, hogy az adott eszköz esetében, mely jelek utalnak állapotosságra! Sok digitális termék már betűkkel is kiírja a választ, ám ezek jóval drágábbak, mint a manuálisak.

Ha bármilyen kérdésünk van a teszt használatával kapcsolatban, akkor kérdezzük meg a nőgyógyászunkat, gyógyszerészünket vagy érdeklődjünk a gyártónál!

Ha a teszt választ jelző vonala halvány volt, akkor várjunk pár napot vagy egy hetet, és ismételjük meg a tesztet! A probléma fakadhat abból, ha például elkalkuláltuk az ovulációnk idejét, és ezért túl korán próbáljuk a tesztelést.

Fontos, hogy ha kimarad a menzeszünk, akkor egyetlen negatív teszt alapján ne gondoljuk, hogy nem vagyunk terhesek. Ne szaladjunk például rögtön alkoholt inni, illetve egyéb, a baba számára egészségtelen dolgokat tenni. Inkább egy hét múlva végezzünk még egy tesztet! Ha azonban akkor sem kapunk pozitív eredményt, illetve a menstruációnk sem jön meg, akkor keressük fel a nőgyógyászunkat, hogy fény derülhessen a vérzés elmaradásának okára!

Lehetséges álpozitív eredményt kapni?

Az, hogy a teszt terhesség nélkül legyen pozitív elég ritka, de bizonyos körülmények hatására lehetséges:

  • Ha az elmúlt 8 hétben vetélés történt, vagy a terhesség bizonyos okokból megszűnt

  • Ha HCG tartalmú termékenységfokozó gyógyszert szedett valaki

  • Ha ritka betegség esete áll fenn, pl. olyan tumor képződött a testben, amely HCG-t képes termelni

  • Ha olyan tesztet sikerült kiválasztani, amelynek minősége nem volt kielégítő (lejárt, nem megfelelő helyen tárolták).

Ha az első néhány napban kapunk pozitív eredményt, ám mégis megjön a menstruációnk, akkor lehetséges, hogy ún. kémiai terhességünk volt. Ez azt jelenti, hogy a megtermékenyített petesejt beágyazódott a méhbe, és már elég fejlett ahhoz, hogy HCG-t termeljen. Ezután valamiért mégis megáll a fejlődésben. A vetélés ezen korai formája általában akkor történik, amikor a megtermékenyített petesejt abnormális, így nem képes arra, hogy embrióvá fejlődjön.

Egy ilyen kémiai terhesség után az első néhány napban erősebb lehet a vérzésünk, de ez a menzesz további részében normalizálódik. Ha nem elég érzékeny a tesztünk, akkor könnyen lehet, hogy ezt a terhességet még ki sem mutatja, így észre sem vesszük. Egyes szakemberek úgy gondolják, hogy ez is egy jó indok arra, hogy várjunk egy hetet, és csak a ciklusunk után teszteljünk.

Figyelem! Néha a méhen kívüli terhesség is pozitív tesztet eredményez, de többnyire inkább negatív eredmények fordulnak elő, mert a HCG szintje alacsonyabb a normál értékeknél ilyenkor.  Ha szédülést, ájulást, abnormális vérzést, hasi vagy medencei fájdalmat érzünk – főleg, ha az éles vagy szúró – akkor azonnal hívjuk az orvosunkat, illetve menjünk be a kórházba, függetlenül attól, hogy mit mutatott korábban a teszt!

Mennyire különböznek az otthoni és az orvos által végzett terhességi tesztek egymástól?

A leggyakrabban nincs különbség a kettő között. Sok orvos is használ hasonló vizelettesztet, mint amilyet mi is beszerezhetünk.

A vérteszteket elsősorban azért használják, hogy kiderítsék mennyi HCG van a vérben, illetve, hogy mi történik egy-egy hormonszintnél – figyelve például a vetélés veszélyére.

Hol kaphatóak a terhességi tesztek?

Terhességi tesztet legkönnyebben a drogériákban és a gyógyszertárakban lehet venni, sőt, még az interneten is vásárolhatunk, de nem biztos, hogy úgy olcsóbb, mert a legtöbb helyen postaköltséget is kell fizetni érte. A legkedvezőbb tesztek ára kb. 400 Ft-tól kezdődik.


Kép: freedigitalphotos.net

 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja