SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

6 tipp a reggeli rosszullétek ellen

Családinet [cikkei] - 2014-05-09
A nők 80 százaléka átéli az émelygéssel, hányingerrel, hányással járó reggeli rosszulléteket, amelyek az esetek egy kis részében akár a magzatot is veszélyeztethetik. Dr. Demjén László, az Oxygen Nőgyógyászat szülész-nőgyógyásza tippeket adott a kellemetlenség ellen.
6 tipp a reggeli rosszullétek ellen

Van, ami orvosi kezelést igényel

Sok kismama megéli a reggeli rosszullétet, de csak keveseket érint igazán súlyosan. A rendszeres, extrém mértékű reggeli hányás, esetleges kiszáradás miatt ugyanis a baba nem jut elegendő mennyiségű táplálékhoz. Ezért a súlyos terhességi hányás (hyperemesis) kezelése mindenképpen orvosi feladat. A nőgyógyász a vizsgálatok alapján meg tudja állapítani, megfelelően fejlődik-e a magzat, és ha szükséges, hányáscsillapítókat, illetve a kiszáradás megelőzésére infúziós folyadékpótlást javasolhat.
A legtöbben szerencsére ennél jóval enyhébb rosszulléteket tapasztalnak, amelyek ellen beválhatnak Dr. Demjén László, az Oxygen Nőgyógyászat szülész-nőgyógyászának tanácsai.

1.    Kielégítő pihenés
Az elégséges és megfelelő minőségű alvás sokat segíthet. Ha ez problémát okoz, a várandósoknak érdemes kipróbálni a szemmaszkot, a kismama párnákat, érdemes az étkezést nem lefekvés előtt időzíteni, és jót tehet a rövid déli pihenő is. Felkelés után ajánlatos kerülni a hirtelen mozdulatokat, lassan, fokozatosan kikelni az ágyból.
   
2.    Megfelelő ételek és adagok
A várandósság alatt ajánlott kerülni a zsíros, túl fűszeres falatokat és a túl sok koffeint is. Ugyanakkor soha ne legyen teljesen üres a kismamák gyomra, hiszen így a felhalmozódó gyomorsav fokozhatja a hányingert. Egy kis sós vagy édes keksz közvetlenül ébredés után megelőzheti a rosszullétet, ahogyan a reggelire fogyasztott magas káliumtartalmú gyümölcsök (répa, paradicsom, dinnye) is. Vacsorára fehérjében gazdag falatokat ajánlott enni, ami segít a vércukorszint szabályozásában.  

3.    Elég folyadék
Sok kismama nem érez szomjúságot, éppen a rosszullétek miatt. Holott a napi 8 pohár víz nekik is kifejezetten ajánlott, ugyanis minél erősebben dehidratáltak, annál nagyobb a hányinger esélye. Hasznos lehet, ha kis almaecetet és mézet keverünk a vízbe, vagy ha nem tudunk inni, jégkockát szopogatunk.

4.    Óvatos monitorhasználat
Kevesen tudnak róla, de a számítógép monitorjának vibrálása is okozhatja a reggeli rosszullétet. Ha a gyanú beigazolódik, a kismamáknak érdemes elkerülniük a monitorhasználatot, vagy ha ez nem megy, nagyobbra és vastagabbra kell állítani a fontokat, és a hátteret is érdemes kevésbé vibráló színekre változtatni.

5.    Gyömbér és friss illatok
A hideg gyömbéres üdítő vagy egy szelet gyömbér vízben, teában áztatva, csökkentheti a rosszullétet. Akinek beválik, akár gyömbéres kekszet is ropogtathat. Az erős illatokkal ugyanakkor óvatosan kell bánni, a parfümök, vagy a kellemetlen szagok is fokozhatják a hányingert. Ha így történik, menjünk friss levegőre vagy szagoljunk citromot-, esetleg rozmaringot.

6.    Megfelelő vitaminok, ásványi anyagok
Néhány kismamánál a vastabletták vagy a multivitaminok vastartalma okozza a rosszullétet. Ezt meg kell beszélni a nőgyógyásszal, mint ahogyan az összes, várandósság alatt alkalmazott táplálék kiegészítőről, vitaminról is.    

Forrás: www.oxygennogyogyaszat.hu
Fotó:
 foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja