SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ne vegye félvállról a terhességi magas vérnyomást

Családinet [cikkei] - 2013-11-18
A magas vérnyomás korunk népbetegségének számít. A hipertóniában szenvedő betegek életkilátásai rosszabbak, hiszen olyan szövődményekkel járhat, mint például a stroke, vagy a szívinfarktus. Az esetek többségében gyógyszeres kezeléssel az állapot kordában tartható, de mi a helyzet a várandósokkal? A terhességi magas vérnyomásról, illetve annak kezelési lehetőségeiről Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája beszélt.

A nők életének hipertónia szempontjából a terhesség kritikus időszaknak számít. Éppen ezért tilos félvállról venni, hiszen mind az anyában, mind a magzatban súlyos károkat okozhat.

Várandósság alatt a vérnyomás elfogadható értéke megváltozik, így ekkor a 140/90 Hgmm-nél alacsonyabb számít normálisnak. Azonban aszerint, hogy a terhesség előtt, vagy az alatt alakult ki a hipertónia, több fajtájáról is beszélhetünk.

Idült hipertónia: ekkor a hipertónia már a terhesség előtt is ismert volt, vagy a magas vérnyomás a terhesség első 20 hete alatt kerül felismerésre úgy, hogy azelőtt a terhes asszonynak nem volt ilyen ismert betegsége.

A másik csoport a terhesség előidézte, vagy terhességi hipertónia, amelynek az alábbi két formáját ismerjük:

Preeclampsia-eclampsia: súlyos, az anya és a magzat életét egyaránt veszélyeztető állapot. Akkor diagnosztizálható, ha a 20. terhességi hét után észlelünk 140/90 Hgmm-es vagy ez feletti vérnyomást, és a vizelet tesztcsík 1+ vagy több fehérjét jelez.  Egyéb laboratóriumi eltérések is lehetnek, vesefunkció romlás, májfunkciós eltérések, vérlemezke (thrombocyta) szám csökkenés. Gyakran előfordul lábdagadás is. Preeclampsia a terhességek 4-6%-ában lép fel. A korábban már ismert, idült hipertónia és a dohányzás a preeclampsia előfordulásának jelentős kockázati tényezője.

Gesztációs hypertonia: az előbbinél enyhébb eltérés, akkor diagnosztizálható, ha a 140/90 Hgmm-es vagy az fölötti vérnyomás a 20. terhességi hét után jelentkezik, de a vizeletben kisebb mennyiségű fehérje ürül, és a vérnyomás a szülés után 3 hónapon belül normalizálódik.

Megelőzése, kezelése

A terhességi magas vérnyomást napi 1 grammos kalciumpótlás 50 %-kal csökkenti, míg napi 1 mg-os folsavpótlás 60 %-kal.

„Az enyhe, illetve a középsúlyos hipertónia kezelésének a várandósság alatt nincsenek egységes irányelvei. Fontos, hogy a terhességi hipertónia kezelése csökkenti a hipertónia súlyosbodását, és a hipertónia által okozott koponyaűri vérzés, valamint az anyai halálozás kockázatát. Ezért a 140/90 Hgmm feletti érték esetén a gyógyszeres kezelés javasolt. Természetesen terhesség során nem minden vérnyomáscsökkentő gyógyszer szedhető, azonban vannak olyan készítmények, melyek biztonsággal alkalmazhatóak. Annak eldöntése, hogy a terhesség melyik időszakában melyik gyógyszer adható orvosi feladat. Mindenképpen orvosi konzultáció javasolt!”- mondja Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó:
Ambro - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja