SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A terhesség alatti vizesedés komoly gondokra is utalhat

Családinet [cikkei] - 2013-09-05
A terhesség számos kellemetlen tünet jelentkezhet, így például a lábak bedagadása. A vizesedés során a végtagok felpuffadnak, a bőr feszül, fájdalom is jelentkezhet. Nyáron a meleg hatására a tünetek fokozódhatnak. A terhességi vizesedésre illetve lábdagadásra érdemes figyelni, főleg ha az a visszerek megjelenésével is társul, mert egyes esetekben komolyabb gondokat is előre jelezhet. Szakértőnk, dr. Kósa Éva Trombózisközpont angiológusa elmondja mire is kell figyelni.

A lábak vizesedése a terhesség alatt természetes lehet

„Terhesség során bizonyos fokú lábdagadás megengedett, mivel ilyenkor a szervezet több vizet tart vissza. Emellett a növekvő anyaméh nyomást gyakorol a kismedence nagyobb visszereire, akadályozva a végtagokból a vér visszaáramlását a hasüreg felé. A vizenyő leggyakrabban a harmadik trimeszterben okoz problémát, ráadásul nyáron mindez fokozódhat, főleg az esti órákra. Ezek a tünetek pihenésre vagy a reggeli órákra jelentősen enyhülnek”

Dr. Kósa Éva, a Trombózisközpont angiológusa felhívja a figyelmet a terhesség során fellépő kóros jelenségre a preeclampsiára, mely a lábak, az arc, szemhéjak és a kezek hirtelen kialakuló megdagadásával jár. Ezen tünetek észlelésekor azonnal orvoshoz kell fordulni. Szintén kóros állapotot jelezhet, ha csak az egyik láb dagad meg fájdalmasan, mert ilyenkor gondolunk a mélyvénás trombózisra is.

Tehetünk a vizesedés és a komolyabb bajok ellen

„A terhesség során kialakuló és fokozódó lábdagadás, valamint a visszértágulatok megjelenése kompressziós kezelést - vagyis fásli vagy kismamaharisnya viselését - teheti szükségessé. Általános tanácsként ajánlatos kerülni a hosszas állást, és ha lehet, polcoljuk fel a lábakat. Javasolt a séta és a vénás torna is, illetve a bő folyadékfogyasztás, mely a várttal ellentétben csökkenti a vízvisszatartást is.

Fontos megjegyezni, hogy a terhességi vizenyő egy átmeneti állapot, mely a szülés után néhány héten belül rendeződik.”  – mondja a szakértő.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó:
imagerymajestic - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja