SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Visszerek terhesség alatt

Családinet [cikkei] - 2013-06-03
Sok esetben az alsó végtagi visszeres tágulatok terhességben alakulnak ki. Jó hír, hogy ezek egy része szülést követően elmúlik. A megváltozott hormonháztartás, megnövekedett vérmennyiség, nyomás alá kerülő hasi véna jelentette visszér kockázat kiemelt figyelmet igényel, ha meg szeretné őrizni lábai szépségét, egészségét.
Visszerek terhesség alatt

Leggyakrabban az alsó végtagokon alakulnak ki kanyargós, kidudorodó kékes-lilás színű visszér tágulatok. A nők 25%, egyes felmérések szerint 50%-át,a férfiak 10%-át érintik vázolja a helyzetet dr. Sepa György a Trombózisközpont érsebésze. A visszerek sokszor tünetmentesek, mindössze esztétikailag zavaróak. Ha panaszokat okoznak, akkor azok a fájdalom, feszülés érzés, fáradt-nehéz láb. A tünetek estére fokozódnak, különösen egész napos állás vagy ülést követően. A kanyargós visszerekben a véráramlása lassul, könnyen betrombotizál. Ilyenkor gyulladás alakul ki, a bőr vörössé, meleggé válik, kisebesedhet.

A nők egy részénél a visszér-tágulatok terhesség során alakulnak ki, vagy rosszabbodnak a már meglévők. Ennek háttere, hogy a magzat növekedésével nyomás alá kerül a hasi nagy véna, ezzel emelkedik a nyomás a láb vénáiban, feszítve azok falát. A helyzetet súlyosbítja, hogy a terhességben a magasabb progeszteron szint hatására fellazulnak a kötőszövetek, ezzel gyengül a vénák falának tartása.

Nagyobb a visszér-tágulat kialakulásának esélye, ha a szülők, nagyszülők is visszérbetegek. A genetika mellett hajlamosító tényező az elhízás, túlsúly, ikerterhesség, tartós állással illetve üléssel járó munka.

Mit tehet terhességben a visszér-tágulat megelőzéséért?

  • Végezzen rendszeres - óránként - lábtornát!
  • Tartsa testsúlyát az egészséges tartományban!
  • Pihentesse lábait felemelve - ülésnél fektesse zsámolyra, fekvésnél kispárnára!
  • Ne üljön vagy álljon tartósan!
  • Aludjon a bal oldalán! - a nagy hasi véna a jobb oldalon halad, így bal oldalon fekvésnél kevésbé nyomja a magzat
  • Viseljen kompressziós harisnyát! - segíti a vénák falának tartását, a vér áramlását
  • Szedjen vénafal erősítő étrendkiegészítőket!

A tanácsok betartása különösen nyáron fontos, amikor a meleg még tovább rontja a vénás keringést, előhozza a visszereket - figyelmeztet a nyár közeledtére dr. Sepa György a Trombózisközpont érsebésze.

Jelentős panaszokat okozó, szülést követően is fennmaradó visszerek esetében szakorvosi kezelés válhat szükségessé szklerotizáló injekcióval, hagyományos műtéttel, lézerrel vagy a legmodernebbnek mondott rádiófrekvenciával.

http://www.tromboziskozpont.hu

Kép: imagerymajestic, freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja