SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vizsgálatok a terhesség alatt

Nováky Rita [cikkei] - 2004-03-02
Minden alkalommal, mikor a kismama a gondozóban jár, elvégzik a vérnyomásmérést, pulzusszámolást, testsúly mérését, vizelet fehérje és genny vizsgálatát és kb. a 20. héttől a magzati szívműködést is ellenőrzik a gondozóban.

Laborvizsgálatok
Minden terhességi harmadban /trimeszterben/ el kell végezni a hüvelyváladék vizsgálatát, mert fontos tudni, nem tartalmaz-e megbetegítő kórokozókat. A hüvelynek savas pH-ja van, ez nem engedi a benne lévő sokféle kórokozót túlságosan elszaporodni, megbetegítő képességük nem léphet fel. Ha a hüvelyváladék pH-ja megváltozik, gyakrabban alakul ki valamilyen gombás vagy bakteriális fertőzés, mely a terhesség kiviselésére vagy a magzatra veszélyes lehet. A 36. hét táján hüvelyváladék GBS tenyésztést végeznek, mely a szülőcsatornán áthaladó újszülöttet fertőzéssel veszélyeztetheti, és az anya antibiotikumos kezelésével ez a fertőzésveszély minimálisra csökkenthető
A nőgyógyászati rákszűrés citológiai kenetvétele, kolposzkópiai vizsgálata is ilyenkor történik meg. A kenetvizsgálatot és a hüvelyváladék vizsgálati anyagát a szülészorvos veszi le és küldi a laborba.

 A vérvizsgálatok
A vércsoport és Rh vizsgálatokat, az ellenanyag-szűrést.
AWassermann-vizsgálatot, mely a vérbaj kiszűrésére szolgál, mely a magzatot is veszélyezteti, méhen belüli elhalást, koraszülést okozhat.
A vérkép vizsgálata minden trimeszterben, probléma esetén gyakrabban is elvégzendő.
HbsAg szűrés a magzatot veszélyeztető fertőző májgyulladást szűri ki.

A postprandiális vércukorvizsgálat a terhességi cukorbetegség kiszűrésére szolgál, a 16. hét táján végzik, de ha a családban fordult elő cukorbetegség vagy egyéb okok miatt koraterhességben és a 32-34. héten is megismétlik. Úgy történik, hogy a kismama előző nap éjféltől semmit sem ehet-ihat, majd másnap reggel hét órakor elfogyaszt 1 zsömlét és 2 dl tejet. Semmi mást nem fogyaszthat ekkor /tehát a zsemléjét nem kenheti meg vajjal, sajttal stb./. Az étkezés után 1 órával vért vesznek és ennek eredményéből meg tudja az orvos mondani, hogy fennáll-e a terhesség alatt felismert vagy a terhesség miatt létrejövő cukorbetegség, a GDM. Ha kóros értéket mérnek, újabb vizsgálatot végeznek.

Az AFP vizsgálat a terhesség betöltött 16. hetében történik. A velőcső-záródási rendellenességek kiszűrésére szolgál, anyai vérből végzik. A nyitott gerincű magzatokból egy erre jellemző fehérje az anyai vérbe kerül, ezt tudják vizsgálni. A leleteken MoM - azaz magyarországi átlag- jelenik meg, értéke 0,5-2 -ig vehető normálisnak. Hibalehetőségei: lehet laborhiba, hogy nem töltötte be még vagy jóval meghaladta a 16. a terhesség, ikermagzatoknál, előfekvő lepénynél is lehet eltérés.

Vizeletvizsgálat
Mindhárom trimeszterben elvégzik. A középsugaras vizeletből megvizsgálják, nem tartalmaz-e fehérjét, cukrot, acetont, és gennyet. Ezek húgyúti fertőzésekre és egyéb belgyógyászati és a terhességgel összefüggő betegségekre utalhatnak, elvégzésük rendkívül fontos.

 EKG és belgyógyászati vizsgálat
A terhesség elején a laborleletek és az EKG birtokában a belgyógyász megvizsgálja a kismamát, nincs-e valamilyen belgyógyászati megbetegedése, melyre a kivizsgáláskor derült fény.

 Fogorvosi ellenőrzés-vizsgálat
Az első trimesztertől kezdve folyamatosan a kismamának tanácsos eljárnia a fogorvoshoz, az esetleg szuvas fogait kezeltei. Az orvos, szájhigiénés tanácsadó segít a kismama fogai épségének megőrzésében, a fogszuvasodás, fogínysorvadás megelőzésében.

Kép: Gorodenkoff / shutterstock

Nováky Rita


Nováky Rita
Szülésznő

Munkahelyem: a Kútvölgyi Kórház szülészete

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.szuleszno.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja