A vitaminszedés hatással van a babák súlyára
Brit kutatók több mint 400 nő bevonásával egy kísérletet végeztek, mely során két csoportba osztották be a jelentkezőket. Az egyik csoportba tartozó terhesek napi szinten szedtek egy bizonyos készítményt, mely 11 féle vitamint és 5 féle ásványi anyagot tartalmazott. A másik csoport tagjai placebót, vagyis hatóanyag nélküli tablettát kaptak. Egyik nő sem volt tisztában azzal, melyik csoportba tartozik. A kutatás vezetői úgy válogatták össze a teszt alanyait, hogy különféle etnikumokat képviselő, és különböző szociális helyzetű nők egyaránt kerüljenek a csoportokba, így az eredmény szempontjából figyelmen kívül hagyható az étkezési szokások hatása, mivel az egyetlen közös pont a vitamin szedése.
A kísérlet kezdetén a kutatók teszteket végeztek, hogy felmérjék a résztvevők szervezetének vitamin- és ásványi anyag szintjét. A terhesség korai szakaszában 72 százaléknál mutattak ki erős D-vitamin hiányt, 13 százalék bizonyult vérszegénynek és 12 százalék esetében állt fenn B1-vitamin hiány. Utóbbi pedig elengedhetetlen az idegrendszer és az izmok kiegyensúlyozott működéséhez.
A multivitamin készítményt fogyasztók szervezetében a D-vitamin és a vas szintje a harmadik trimeszterre megemelkedett, míg a placebo csoport tagjainak 55 százalékánál volt kimutatható a vérszegénység, ez az arány a vitaminpótlás mellett 36 százalék volt. A kísérlet végeredménye szerint azoknak a nőknek a csecsemői között, akik multivitaminos táplálék-kiegészítőt szedtek, 50 százalékkal alacsonyabb volt a nagyon alacsony súllyal születettek aránya, mint a vitaminpótlást nélkülözők esetében.
Mindezzel kapcsolatban kikértük dr. Illanitz Elemér, a Dr. Rose Magánkórház szülészeti és nőgyógyászati részleg vezetőjének orvosszakmai véleményét is, aki szerint az egészséges magzat kialakulásához a terhesség első három hónapjában - a szervfejlődés időszakában - rendkívül fontos a szervezet megfelelő vitaminnal és ásványi anyaggal, valamint tápanyaggal történő ellátása. Mivel ezen időszak jelentős része alatt sokszor még nem tudjuk a terhesség fennállását, nem megfelelő táplálkozás esetén ezek az elfogyasztott ételekből hiányozhatnak. Ennek elkerülése végett a tudatos családtervezés keretében, már a fogantatás előtt megkezdhetjük a terhességi vitaminok szedését, elkerülve így az esetleges hiány miatti fejlődési zavarokat. A szervfejlődés befejeztével, normális vegyes táplálkozás esetén biztosított a szervezet vitaminigénye. A várandósok nagy része a terhesség második felében vérszegény lesz, ekkor gyógyszeres vaspótlás válik szükségessé. A magzat növekedése során, a csontfejlődéshez megnövekszik a kalciumigény, melyet szintén pótolni kell. A fentieket követve jó eséllyel várható egészséges, normál súlyú újszülött érkezése.
Fotó: Betty Schulzova
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: