SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhességi cukorbetegség (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

Zubán Beáta [cikkei] - 2011-04-05
Milyen változtatásokra van szükség terhességi cukorbetegség esetén?
A várandósság időszakában az előírt vizsgálatok során, magasabb vércukorszinteket mérve terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) derülhet ki az anyáról. Nagyon fontos időben észrevenni, és megfelelően átalakítani a kismama életmódját.
Terhességi cukorbetegség (Cikkíró pályázatra beküldött írás)

A terhesség során olyan hormonok is termelődnek az anya szervezetében, amelyek inzulinnal ellentétes hatásúak. Amennyiben a hasnyálmirigy inzulintermelése nem tud lépést tartani a megnövekedett igénnyel, kialakul a szénhidrátanyagcsere zavara.

Nagyon meg voltam lepődve, hogy kiderült a terhességi cukorbetegség. Amikor a diabetológus közölte velem, mivel jár ez az egész, valljuk be őszintén, elég durván hangzott. Épp a terhesség alatt nem ehetek azt, amihez kedvem van, eddig nem kellett diétáznom, most meg terhesen ”fogjam vissza magam”. Aztán hamar elfogadtam, belerázódtam, tudtam, meg kell tennem a babám, és saját egészségem érdekében. – fejti ki véleményét egy 4 hónapos terhes kismama, akinek 175 gramm szénhidrát/nap diétát kell betartania a 9 hónap alatt.

Az anya és a baba keringése közös, az anya így táplálja gyermekét, tehát terhességi cukorbetegségben az anya magas vércukorszintje átjut a magzatba is, ily módon a baba hasnyálmirigye több inzulint termel, hogy csökkentse azt. Ezért a vércukorszint viszonylagos állandósága fontos a babának, különben megszokja a magasabb vércukorszinteket, és több folyadékot is tart vissza a szervezetében. Ezért nagyon fontos időben észrevenni.

A gesztációs diabéteszes anyák gyermekeinek nagyobb esélyük van arra, hogy koraszülöttek legyenek, és arra is, hogy a későbbi életük során maguk is cukorbetegek lesznek. Az ily módon kialakult cukorbetegség általában a baba születése után elmúlik.

Egy 6 hónapos terhes vallja: Diétáznom kell, mérnem a cukrom minden nap, írnom minden étkezés után, hány gramm szénhidrátot eszek, és az is meg van adva, mennyi gramm szénhidrátot ehetek egy nap. Már teljesen megszoktam, nem is olyan vészes. Diabetológushoz is járok kéthetente magánrendelésre, inzulinra még nincs szükség, bár volt arról is szó, aztán a diétával beállt a cukrom. Elég sok mindenről kell lemondanom a picibabám egészsége érdekében a cukorbetegség miatt, de a lényeg, rendesen fejlődjön, mert ez mind semmi ahhoz képest, hogy néhány hónap múlva a karomban tarthatom gyermekem.

 Életmódbeli változtatások:

 - Megfelelő, egyénre szabott, diabetológus által meghatározott szénhidráttartalmú diéta

- Testmozgás minden nap: legalább 20-30 perc (pl. séta vagy úszás)

- Stresszmentes terhesség

 Étkezés: Mit és hogyan ehetnek a terhességi cukorbetegek?

 Az egyik legfontosabb szempont, hogy változatosan étkezz, ezért törekedj arra, hogy sokféle nyersanyagból összeállított, különböző módon elkészített ételekből kapja meg a szervezeted, ezáltal babád is a szükséges tápanyagokat.


Fontos, az energiát adó tápanyagok – fehérje, zsír, szénhidrát - megfelelő arányban szerepeljenek napi táplálékodban. (szénhidrát 50%, zsír 30%, fehérje 20%). Naponta többször ajánlott étkezni, meghatározott időpontokban, és ne hagyjunk ki étkezéseket.

Fontos, hogy minden étkezésnél számold ki az étel szénhidráttartalmát.

Vedd figyelembe: A kenyér és péksütemények napi ajánlott mennyisége 10-30 dkg között mozog. Rizs heti egy-két alkalommal illeszthető a cukorbetegek étrendjébe. A tésztafélék önálló ételként illetve köretként hetente egy-egy alkalommal fogyaszthatók. Ezeket mindig mérni kell, lehetőleg száraz állapotban, mert főzés közben megduzzad.

Zöldségfélékből minden étkezésnél ehetsz, ugyanis a legtöbb zöldségfélének alacsony a szénhidráttartalma. Friss gyümölcs naponta szerepet kaphat étrendedben, a szénhidráttartalom beszámításával. Húsfélék közül a minél alacsonyabb zsírtartalmút válaszd (csirke- és pulykahús, halak, sovány sertéshús, gépsonka). Kerüld a hozzáadott cukrot tartalmazó ételeket, italokat. Elsősorban teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, pékárut fogyassz. Mértékkel bánj a tejtermékekkel, és a tojással is, utóbbiból hetente maximum 4 darab fogyasztása ajánlott. Jó ötlet étrendi naplót vezetni, és diabetológusoddal együtt kielemezni.

 Mintaétrend egy terhességi cukorbeteg kismama étrendi naplójából:

 Reggeli: 1 szelet barna + 1 szelet magvas kenyér light margarinnal, 2 szelet pulykasonkával, paradicsom

Tízórai: 1 alma

Ebéd: zöldséges húsleves (tészta nélkül), petrezselymes párolt rizs, 1 db grill csirkecomb

Uzsonna: natúr joghurt

Vacsora: 1 db tükörtojás, 2 szelet puffasztott rizs

Utóvacsora: 2 rozsos abonett

 Ha már fény derült a terhességi cukorbetegségre, a legfontosabb a megfelelő életmód és diéta kialakítása és betartása. A cél az, hogy a vércukorszint normál tartományon belül maradjon, és babád a fejlődéséhez szükséges minden tápanyagot megkapjon.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja