SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ultrahangvizsgálatok a várandósság során

4D Ultrahang Diagnosztikai Centrum orvosai [cikkei] - 2010-10-05
Az ultrahangvizsgálatok szülészeti-nőgyógyászati gyakorlatba történő bevezetése óta a technika robbanásszerű fejlődésen ment keresztül, ennek köszönhetően a vizsgálatot végző szakemberek az esetek többségében képesek idejekorán kiszűrni a kóros eltéréseket, illetve az arra utaló "finom" jeleket. Hangsúlyozni kell azonban, hogy nincs olyan rendellenesség, amelyre azt lehet mondani, hogy ultrahangvizsgálattal 100 százalékosan kimutatható a terhesség idején.

Sokan tartanak attól, hogy az ultrahang ártalmas, mert például felforralhatja a magzatvizet. A szülészeti-nőgyógyászati vizsgálatoknál teljesen más frekvenciát használnak az ultrahangkészülékkel, mint például egy vesekőzúzásnál. Az ultrahangszűrés teljesen ártalmatlan az anyára és a babára nézve. 


A várandósság alatt a következő ultrahangvizsgálatok elvégzését javasoljuk:
 
"Nulladik" ultrahang-szűrővizsgálat
Valójában a legelső ultrahang-vizsgálat, amely a terhesség megállapítására szolgál. Csupán abban az esetben lehetünk biztosak, hogy valóban várandósak vagyunk, ha az elvégzett ultrahangvizsgálat azt igazolja.
Általában az utolsó menstruáció első napjától számított 5 hetes terhesség már észlelhető az ultrahangvizsgálat során. Ekkor a méh üregén belül petezsák(ok) látható, majd az 5. hét végére láthatóvá válik a szikhólyag és az embriócsomó. Szívműködést a 6. hét elejétől lehet kimutatni. Ezt az ultrahangvizsgálatot általában hüvelyi vizsgálófejjel végezzük.
 
I. ultrahang-szűrővizsgálat
A szűrővizsgálat célja a fejlődési, kromoszóma-rendellenességre gyanús jelek, kóros állapotok felismerése, a pontos terhességi kor meghatározása. Ilyenkor mérjük a nyaki redő vastagságát, illetve módunkban áll vizsgálni egyéb fontos ultrahang-markereket is (Ductus venosus áramlás, orrcsont, csípőszög, stb.) .
A vizsgálat javasolt időpontja 11-13. hét
Ezt az ultrahangvizsgálatot hüvelyi vagy hasi vizsgálófejjel végezzük. 
 
II. ultrahang-szűrővizsgálat
Ez a vizsgálat az ún. "genetikai ultrahangvizsgálat". A szűrővizsgálat célja a fejlődési, kromoszóma-rendellenességre gyanús jelek, kóros állapotok, kóros lepénytapadás felismerése, a pontos terhességi kor meghatározása. Ebben a korban, ideális esetben már megállapítható a magzat neme. 
A vizsgálat javasolt időpontja 18-19. hét
Ezt az ultrahangvizsgálatot hasi vizsgálófejjel végezzük.
 
III. ultrahang-szűrővizsgálat
A szűrővizsgálat célja a magzat méreteinek, fejlődési ütemének, helyzetének, a méhlepény érettségének és a magzatvíz mennyiségének a vizsgálata, valamint a későn megnyilvánuló fejlődési rendellenességek szűrése. 
A vizsgálat javasolt időpontja 28-31. hét
Ezt az ultrahangvizsgálatot hasi vizsgálófejjel végezzük.
 
IV. ultrahang-szűrővizsgálat
A szűrővizsgálat célja a magzat méreteinek (becsült súly), elhelyezkedésének, a magzatvíz mennyiségének, valamint a méhlepény állapotának és elhelyezkedésének, esetleg az előző császármetszés hegvastagságának vizsgálata.
A vizsgálat javasolt időpontja 36-38. hét
Ezt az ultrahangvizsgálatot hasi vizsgálófejjel végezzük.
 
Egyéb ultrahangvizsgálatok:
A terhesség során valamennyi szűrővizsgálaton túl a panaszok, a klinikai tünetek, az egyéb terhességi vizsgálatok alapján indokolt, valamint a szűrővizsgálatok során kiemelt esetek további ultrahangvizsgálata javasolt. 
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja