SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tippek kismamáknak gyomorégés ellen

Családinet [cikkei] - 2010-07-12
Ne ijedj meg, ha a terhesség vége felé égető érzés jelentkezik a torkodban. Néhány egyszerű trükkel megszabadulhatsz tőle.

Mi okozza ezt a maró érzést?
Minden harmadik kismamának többé-kevésbé erős panaszokat okoz a savtúltengés.

Az orvosok szerint ettől nem kell megijednünk, mert van rá logikus magyarázat:
A magzat már eléggé nagy helyet foglal el az anyaméhben, ezért nyomódik a gyomorszáj záróizma. Amikor már nem bírja a strapát, átenged egy kis gyomorsavat a nyelőcsőbe. Ez aztán meglehetősen izgatja a nyálkahártyát, és pokolian tud égni. Különösen éjszaka okoz panaszokat, mivel fekvő helyzetben még több gyomornedv jut át a torkunkba.

Néhány egyszerű trükkel segíthetsz magadon:

  • Emeld meg az ágy felső végét, vagy tegyél egy párnával többet a fejed alá, mert akkor    a sav nem tud olyan könnyen feljönni.
     
  • Naponta többször egyél kevesebbet, mert egy bőséges étkezés után nagyobb nyomás alá kerül a gyomorszáj.

     
  • Lehetőség szerint zsírszegény táplálékot fogyassz, így a gyomrodat nem fogod túlterhelni.
     
  • Mondj le mindenről, ami savat okozhat, pl.  édességek,  kávé, tea, gyümölcslé.
     
  • Étkezés előtt igyál pár korty melegvizet, mert az elősegíti az emésztést.
     
  • Rágcsálj pépesre 3-4 szem mogyorót, ami csökkenti a savat.
     
  • Egy fél főttkrumplit, vagy nyers répát addig rágjál, amíg édeskés ízt nem érzel a szádban. Ez közömbösíti a gyomorsavat.
     
  • A főétkezések között fogyassz fehérjében gazdag élelmiszereket. Egy kis túrót, joghurtot, kefirt. A bennük található fehérjék elősegítik a sav közömbösítését.
     
  • Egy kávéskanál mustár, evés után csodát tesz!
     
  • Amikor semmit sem bírsz enni a gyomorégés miatt, próbáld meg az akupresszúrát. A gyomor akupresszúrás pontja a tenyereden található. Úgy keresheted meg, hogy megnézed, hol futnak össze a csuklód irányában a tenyérvonalak. Ebből a pontból kiindulva a hüvelykujj vonalán lesz a gyomor pontja 1 cm-re a vonalak találkozásától. Legalább fél percig nyomd erősen ezt a pontot.

Néhány gyógynövény is hasznos lehet ilyenkor: Naponta többször elrágcsálhatsz néhány szem kálmosgyökeret, vagy  készíts belőle ezerjófűteát: egy kávéskanálnyi teafüvet önts le negyedliter hidegvízzel, áztasd 6-10 órán át, néha keverd meg, majd melegítve fogyaszd.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja