SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyógyszerek terhesség idején

Harsányiné Incze Edit [cikkei] - 2009-08-17
Hogy mit lehet szedni és mit nem, elég relatív. Minden egyes pirula esetenként alkalmazható, másszor nem ajánlott.
Gyógyszerek terhesség idején

Mindannyian láttunk már olyan tájékoztatót, melyen fel van tüntetve, hogy terhesség idején nem ajánlott a szer fogyasztása, vagy éppen csak orvos javaslatára szedhető. Egy dolog biztos; minden esetben érdemes kikérni orvos vagy gyógyszerész véleményét a gyógyszerszedés előtt.

Mikor indokolt?

Az első három hónapban jelentheti a gyógyszerfogyasztás a legnagyobb veszélyt, s a vetélés esélye is ekkor a legnagyobb. Léteznek azonban olyan betegségek, melyek kezelés hiányában nagyobb veszélyt jelentenek. A gyógyszerek széles skálája alkalmazható várandósság idején is, többek között antibiotikumok és lázcsillapítók, előbbiek csak orvosi utasításra. A lázcsillapítók közül is a paracetamol tartalmúak szedhetők kockázatmentesen, míg az acetilszalicilsav (Aspirin, Kalmopyrin)- és noraminophenazon (Algopyrin) tartalmúak az első ill. az utolsó trimeszterben nem javasoltak.

Az esetek többségében kivételt lehet tenni, ha olyan betegségről beszélünk, mely veszélyeztetheti a kismama vagy a magzat épségét. A várandósság idején lezajló hormonális változások hatására a kismamák nem egyszer küzdenek nőgyógyászati problémákkal, melyeket szintén kezelni kell, hiszen a magzatra is károsak lehetnek.

A gyógyszerszedést mindig az illetékes szülész-nőgyógyász rendeli el, hiszen ő ismeri legjobban a kismama és a magzat állapotát. Nem szabad önhatalmúan eldönteni milyen szerre van szükség, várandósság idején a vény nélkül kapható szerek is veszélyt jelenthetnek a magzatra.

Epilepszia, antidepresszánsok

Ezen betegségek fennállása esetén az orvos az előny/kockázat elve alapján dönti el, hogy mely gyógyszer lesz legkevésbé veszélyes a magzatra nézve, de az édesanya alapbetegségét mégis kellően jól kezeli, hiszen ez a baba-mama érdeke egyaránt. Az ilyen esetekben már a családtervezés előtt érdemes a kezelőorvossal egyeztetni, mely gyógyszeres kezelés jöjjön szóba.


Az epilepszia és a depresszió kezelése speciális terület, a terhesség során a gyógyszerek elhagyása nem megoldás, hiszen romolhat az édesanya állapota, amely a magzatra is káros hatással lehet. Mindenképpen a kezelőorvos dönt a megfelelő terápiáról.

Az első trimeszter

Minden ebben az időszakban dől el, ezért ekkor kell legjobban vigyázni a babára. Kerülni kell a strandokat, a közös fürdőzést, a forró fürdőt, s leginkább az alkoholfogyasztást,a dohányzást ill. a nem szükségszerű gyógyszerszedést. Az egyes gyógyszerek másként hatnak. Némelyek fejlődési rendellenességet okoznak, mások akár vetéléshez is vezethetnek.

A fogamzástól számított első négy hét alatt a magzat teljes biztonságban van, hiszen ekkor még nincs kapcsolat az anyai és a magzat keringése között. Körülbelül ez az az időszak amikorra kiderül a várandósság ténye, tehát még nem késő orvoshoz fordulni, bármilyen alapbetegségre szed is gyógyszert a kismama.

Természetesen minden baba és mama érdeke, hogy mihelyt kiderült a várandósság ténye, az édesanya kellő megfontolással nyúljon gyógyszerekhez, ill. leginkább orvosi javaslatra tegye.

A várandósság során fellépő, esetleg azt kísérő enyhébb tünetek (pl. gyomorégés, puffadás, hányinger) a patikában kapható vény nélküli gyógyszerekkel is kezelhető gyógyszerészi javaslatra.

forrás: internet
szakmai lektorálás: Harsányiné Incze Edit
kép: foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja