SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 36. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: harminchatodik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 36. hét

A harminchatodik hétMindenki egyetért azzal, hogy az anyatej a kisbaba lehető legjobb tápláléka - még a bébi tápszert gyártó cégek is. Nem csak könnyen emészthető és tápanyagokban gazdag, de tökéletesen illeszkedik minden baba egyéni igényeihez is. Előfordul azonban, hogy egy anya minden igyekezete ellenére sem tud szoptatni. Ha nálad is ez a helyzet áll majd esetleg fel, nyugodj meg: sokmillió egészséges tápszerrel táplált csemete nőtt fel szerető és gondoskodó anyukájuknak köszönhetően.
 



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 36. hét

A terhességed hatodik hónapjától, a tested képes anyatejet előállítani. Lehet, hogy már te is láttál néhány opálos cseppet a mellbimbódon, ez a kolosztrum vagy előtej. Olyan antitesteket tartalmaz, melyek képes megvédeni a csemetédet a fertőzésektől élete első napjaiban.
Az igazi tej csak a születés utáni 2-3. napon fog termelődni egy prolaktin nevű hormon hatására. Sok nőnek fájdalmasan feszülhet ilyenkor a melle. Ahogy a babád táplálod, a kiszívott tej újratermelődik. Ha valakinek ikrei vannak, vagy mellszívó pumpát is használ, hogy eltegye a tejet későbbre, annak az a nagyobb mennyiség is visszapótlódik.



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 36. hét

Ha a szoptatás olyan fontos, miért nem teszi ezt minden anya? Mert ez néha sokkal nehezebben megy, mint gondolnánk. Vannak nők, akiknek nehezen indul meg a tejük, vannak babák, akiknek nem megfelelő a szopási technikájuk, koraszülötteknél előfordul, hogy a pici egyszerűen túl gyenge a szopáshoz, és olyan is gyakran megesik, hogy a kezdeti nehézségek - mellgyulladás, kisebesedett mellbimbók, folyamatosan éhesen síró újszülött - annyira megviselik a szüléstől amúgy is hullafáradt anyukát, hogy egy idő után a védőnővel közösen úgy dönt, inkább ne szoptasson, mint hogy tönkremenjen.
Ha tudod szoptatni a kicsinyed - gratulálok! Fantasztikus élmény! De ha mégsem, gondolj arra, hogy a szeretet - nem az anyatej- tesz téged a lehető legjobb anyukájává csemetédnek!



Teendők az 36. héten

Terhesség hétről hétre - 36. hét

1. Kérj időpontot egy NST-vizsgálatra (NST: non-stress test, a kismama nyugalmi állapotában végzett CTG (kardiotokográfia) vizsgálat), ha ajánlott.
2. Szunyókálj, bóbiskolj, aludj annyit, amennyit csak tudsz.
3. Küldj köszönőüzeneteket az eddig kapott babaajándékokért.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 36. hét

Biztos gondolkodtál már azon, hogy miből fogod tudni, tényleg itt az idő. Ha enyhe szúró fájdalmat érzel vagy görcsöket tapasztalsz, amelyek négy-öt percenként rendszeresen és erőteljesen jelentkeznek egy vagy két órán keresztül, hívd az orvosodat. Egy másik jel az, ha folyadék szivárgását tapasztalod (ez utóbbi általában nem jár együtt fájdalommal). Ez a magzatvíz elfolyása, ami tulajdonképp a magzatburok megrepedésének következménye. Ilyen esetben, még ha az összehúzódások nem is jelentkeznek azonnal, a babának világra kell jönnie a következő 12-24 órán belül, hogy csökkenjen a fertőzés esélye.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja