SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 34. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: harmincnegyedik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 34. hét

Pontosan hogy szeretnéd világra hozni gyermeked? Egyre több szülő készít tervet, amibe benne foglaltatnak a választott orvosi/gyógyszeres segédlettől kezdve a körülmények ecseteléséig minden (szűrt fények, lágy zene, stb.) (a legtöbb szülészeten már lehetőséged van ezek megválasztására), hogy minél otthonosabban érezhessék magukat a vajúdás, szülés alatt, és közvetlen utána. Ha te is készítesz ilyen tervet, próbálj tömören fogalmazni, ne legyen egy oldalnál több, inkább kevesebb - az elfoglalt orvosi személyzetnek különben nem lesz ideje elolvasni. Adj egy-egy példányt az orvosodnak és a kórház szülészeti osztályának is belőle. De ne feledd, ha úgy alakulnak a dolgok, az orvos kihúzhat néhány pontot a listádról.



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 34. hét

Az elkövetkező hetekben tesztelni fognak Streptococcus B-re, ez olyan baktérium, ami a terhes nők egynegyedénél jelen van az emésztőrendszerben, felnőttekre általában ártalmatlan, de ha szüléskor nagyobb mennyiségben vannak jelen a hüvelyben, ez tovább szaporodva megfertőzheti a méhet, a magzatvizet, a húgyutakat, és például a császármetszés helyét is. Ráadásul a magzat, ahogy áthalad a szülőcsatornán, a baktériumokat belélegezheti vagy lenyelheti. A fertőzés tüdőgyulladást, szepszist (a fertőzés a vérben jelentkezik), vagy súlyos károsodásokat is okozhat. Szerencsére ezeket a komplikációkat el lehet kerülni, a pozitívra tesztelt nők esetében is, úgy hogy intravénásan antibiotikumot kapnak a szülés alatt, jelentősen lecsökkentve a fertőzés elterjedésének és továbbadásának esélyét.



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 34. hét

Ahogy egyre közelebb kerülsz a nagy eseményhez, elgondolkodhatsz azon, hogy kiket szeretnél magad körül látni a szülésnél. A magyar törvények egy nagykorú kísérőt engednek a szülő nő mellett lenni. Az esetek nagy részében ez az apa, de nem kötelező, hogy így legyen, édesanyádat, testvéredet vagy egy barátnődet is megkérheted erre, esetleg felfogadhatsz egy dúlát. Vannak kórházak, akik megengedik, hogy az apa és a dúla együtt legyenek bent a szülőszobában, ennek mindenképp időben érdeklődj utána.



Teendők az 34. héten

Terhesség hétről hétre - 34. hét

1. Vizsgáltasd meg magad Streptococcus B csoportra (GBS).
2. Vásárold meg azokat a dolgokat, amire szükséged lesz a gyermekágyi/szülés utáni (postpartum) lábadozás alatt.
3. Találkozz több gyermekgyógyásszal is, hogy meghozhasd a végső döntést azzal kapcsolatban, melyiküket választod.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 34. hét

Nem tudsz aludni? A rendszeres torna segíthet, hogy jobban aludj, ezért iktass be a napirendedbe egy könnyű sétát a ház körül. Vásárolj egy testpárnát (body pillow), hogy jobban kitámassza a testedet, amikor az oldaladon fekve alszol. Ha a gyomorégés miatt alszol rosszabbul, próbálkozz korai vacsorával - amiből természetesen kiiktatsz minden fűszeres, fanyar-savanykás vagy szénsavas ételt és italt. Ha pedig lefekvés előtt egy-két órával már nem iszol több vizet, ezzel elkerülheted, hogy minden éjjel öt-hatszor ki kelljen menned a vécére.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja