SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 21. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: huszonegyedik hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem? Hogyan változik az életem?

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 21. hét
 

A magzat a terhesség huszonegyedik hetébenA hét végére csemetéd kb.18 centi lesz, és 450 grammot nyom majd. Nem rossz ez a kis kópétól, akinek alig 30 gramm volt a súlya 10 héttel ezelőtt! A hallása egyre fejlettebb, hallja a másokkal folytatott beszélgetéseidet, a szívverésed, a gyomrod korgását és az ereidben áramló vér hangját. Valójában a méh egy elég zajos hely, van annyira zajos, mint egy kifutópálya a repülőtéren, a gép érkezésekkor. De ezek az ingerek készítik fel a hangok, zajok és jelek zűrzavarára, amely a születése pillanatában fogja fogadni.



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 21. hét

Valahol a második trimeszterben (általában a 24. és 28. hét között) elküldenek cukorterheléses vizsgálatra, hogy kiderítsék, nincs-e gesztációs diabéteszed. A cukorbetegség az inzulin helytelen működése következtében alakul ki, mely hormonnak az lenne a dolga eredendően, hogy szabályozza a vér cukorszintjét. A terhességi cukorbetegségről, gesztációs diabéteszről azon kismamák esetében beszélhetünk, akiknél terhességük előtt nem mértek magas vércukorszintet. Bár ez a terhesség után normalizálódik, de ha nem kezelik, akkor abnormálisan megnövelheti gyermeked méretét és súlyát, ami egy sor további, komplikációt hozhat maga után.
A cukorterheléses vizsgálat nagyon egyszerű: megmérik az éhgyomri cukorszintedet, aztán itatnak veled egy ismert mennyiségű (általában 75 gramm) glukózt tartalmazó folyadékot, majd két óra múlva megnézik, a szervezeted sikeresen feldolgozta-e a bevitt cukormennyiséget. Ha a vércukorszinted nem tér vissza a kiinduló értékre, de csak kicsit magasabb, mint a normális, akkor egy későbbi időpontban megismétlik a vizsgálatot. Ha a vércukorszinted két óra múlva is jelentősen magas marad, akkor valószínűleg gesztációs diabéteszed van. A kismamák kb. 4%-ánál jelentkezik a cukorbetegség ezen fajtája, amit a legtöbb esetben egyszerű diétával rendben lehet tartani. A szülést követően általában normalizálódik a vér cukorszintje, de fennáll a veszélye annak, hogy egy következő terhesség során újra jelentkezik, illetve ezen nők esetében sajnos nagyobb a kockázata a később kialakuló 2-es típusú diabétesznek.



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 21. hét

A legtöbb embernek, ha szülőségre adja a fejét, eszébe jut a saját gyerekkora. Végiggondolják mi volt jó és mi volt rossz gyermekkorukban, mit szeretnének ugyanúgy csinálni, mint a szüleik, és mi az, amit egészen másképp. Írd le ezeket részletesen, és beszéld át a pároddal, neki milyen tapasztalatai vannak, ő hogy szeretné. Ha van, amiben nem egyezik a véleményetek és nem juttok dűlőre, vonjatok be egy szakembert segítségül.



Teendők a 21. héten

Terhesség hétről hétre - 21. hét

1. Tájékozódj a szoptatásról. Olvass utána a korszerű tudományos eredményeknek azzal kapcsolatban, hogy mit tehetsz azért, hogy sikeresen tudd anyatejjel táplálni a babádat.
2. Végezd el a függőben lévő munkákat a ház körül.
3. Vásárolj – ismét – egy új terhességi melltartót .



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 21. hét

Feszültnek érzed magad? Szakíts időt a lazításra, aludj eleget és illessz rendszeres tornagyakorlatokat a napirendedbe. A krónikusan nagymértékű stressz és szorongás káros hatással lehet a terhességedre, ami koraszüléshez vezethet és oka lehet annak is, ha a baba alacsony születési súllyal jön napvilágra. De ne is aggódj túlságosan a mindennapi apróbb-nagyobb bosszúságok miatt. Sokkal valószínűbb, hogy az élet nagyobb jelentőségű eseményei - például egy rokon vagy családtag halála - lehetnek hatással a baba fejlődésére, mint az, hogy, tegyük fel, bennragadsz egy forgalmi dugóban.



A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja