SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Terhesség hétről hétre - 2. hét

Dr. Sápy Tamás [cikkei] - 2009-11-27
Terhesség hétről hétre: második hét. Hogyan fejlődik a kisbabám? Hogyan változik a testem és az életem?

Válaszd ki azt a terhességi hetet, ami érdekel: 

12345678910111213
1415161718192021222324252627
28293031323334353637383940


 

Magzat fejlődése

Terhesség hétről hétre - 2. hét

A terhesség második hete

A születés felé tett nagy utazás, egy petesejt kiszabadulásával kezdődik, ezt ovulációnak hívjuk. A menstruációs ciklus félidejében, egy érett petesejt kiszabadul a petefészekből és elindul a petevezetőben, ahol a spermiummal fog találkozni, aki 15-22 centit utazott már idáig a méhnyakon keresztül. Bár több millió spermium indul erre a nagy utazásra, kevesebb, mint ezer ér el idáig és egyetlenegy jut célba, megtermékenyítve a petesejtet, egyesítve az anya és az apa DNS-ét a fogamzás pillanatában.

Pár szó az ikerterhességről: két fajtája van, egypetéjű, vagy többpetéjű. A többpetéjű ikrek (hármas vagy négyes is akár) esetében egy időben több petesejt is megtermékenyül a petevezetőben. Az egypetéjű ikreknél egyetlenegy petesejtet egyetlenegy spermium termékenyít meg és a megtermékenyült petesejt osztódik két, genetikailag azonos részre.



Testem változásai

Terhesség hétről hétre - 2. hét

A test változásai az második hétenAmíg a petesejt és spermium a teremtés bonyolult táncát járják, petefészkeid elkezdenek progeszteront termelni, azt a hormont, amely felkészíti a méhedet a piciny zigóta fogadására. A terhesség harmadik héten a megtermékenyített petesejted csak osztódik és osztódik, létrejön a szedercsíra, mely már több száz sejtből áll, és amit már embriónak nevezünk.

 




 



Életem változásai

Terhesség hétről hétre - 2. hét

Terhes vagyok vagy nem? Négy nappal a fogantatás után a tested elkezd termelni egy humán korion-gonadotropin nevű hormont (hCG), amit „terhességi hormonnak” is szoktak hívni. Egy hét múlva már a véredből, majd a vizeletedből is kimutatható lesz e hormon jelenléte. De addig nem tehetsz mást, minthogy türelmesen várakozol - Bár vannak nők, akik azonnal megérzik, hogy megfogantak, de az első igazi bizonyíték a teszt pozitív eredménye lesz.



Teendők a 2. héten

Terhesség hétről hétre - 2. hét

1. Csökkentsd a koffeinbeviteled.
2. Konzultálj az orvosoddal a terhesség alatti biztonságos gyógyszerszedésről.
3. Étrended legyen kiegyensúlyozott és egészséges.
4. Ne erőltesd túl magad torna közben.



Heti tipp

Terhesség hétről hétre - 2. hét

Szinte biztos, hogy most már tűkön ülsz és alig bírod kivárni, hogy választ kaphass a kérdésre: terhes vagyok vagy sem? Még egy rövid ideig türelemmel kell lenned, hogy biztosan tudd. Nagyjából négy nappal azután, hogy a petesejt megtermékenyült, a tested elkezd termelni egy hCG (emberi koriongonadotropin) nevű hormont, ami a terhességi tesztek segítségével kb. egy héten belül már kimutatható - előbb a véredben (egy, az orvosodnál elvégzett vérvizsgálat segítségével), később pedig a vizeletedben (egy otthoni terhességi teszttel) is.


A terhesség további heteiről a következő helyeken olvashatsz még:
Első trimeszter hetei - Második trimeszter hetei - Harmadik trimeszter hetei

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja