SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A vízben szülés előnyei és kockázatai

Dr. Eszlári Péter [cikkei] - 2012-01-04
A vízben szülés során az anyuka egy kád meleg vízben ad életet a gyermekének. Néhány nő csak a szülés kezdetéig van a kádban, a szüléshez kijön a vízből. Más anyukák azonban meg is szülik a babát a vízben. Azért választják sokan ezt a szülést, mert úgy vélik, hogy mivel a baba már kilenc hónapja magzatvízben úszik, ezzel a módszerrel kényelmesebbé tehetik számára az első pillanatokat és kevesebb stresszel jár a szülés az anyának.

Sok szülész és orvos úgy gondolja, hogy ha kisebb a stressz az anyukán, akkor a szülési komplikációk valószínűsége is kisebb. Vízben szülni csak orvosi felügyelet mellett biztonságos.

Milyen előnyökkel járhat, ha vízben szülök?
Anyukák számára:

  • A víz megnyugtat.
  • A szülés későbbi szakaszaiban, a víz növelni látszik az anyuka energiáját.
  • A felhajtóerő miatt csökken a testsúly, ami szabad mozgást és új pozíciókat jelent.
  • A felhajtóerő hatékonyabbá teszi az összehúzódásokat, serkenti a vérkeringést, így az anyuka kevesebb fájdalmat érez, a baba pedig több oxigénhez jut.
  • Alámerülés a vízben csökkenti a vérnyomást, amit a stressz idézhet elő.
  • A víz csökkenti a stresszt, így az anyuka teste könnyebben tud endorfinokat előállítani, amik természetes fájdalomcsillapítók.
  • A víz fellazítja és megnyugtatja a szöveteket, ami csökkenti az esélyét az esetleges szakadásoknak és varrásoknak.
  • Ha az anyuka teste ellazult, akkor az agya is ellazulhat, és így képes lesz a szülésre koncentrálni.

A baba számára:

  • A magzatvízhez hasonló környezetet biztosít.
  • Könnyíti a szülést, csökkenti a stresszt, ezáltal növeli az önbizalmat és biztonságérzetet kelt.

Milyen kockázatokkal jár?

Az eltelt harminc év alatt, egyre többen választják a vízben szülést, mégsem végeztek sok kutatást a kockázatokkal kapcsolatban. Az egyik legnagyobb felvetés az, hogy szülés közben víz kerülhet az anyuka vérkeringésébe, ami súlyos problémákhoz vezethet. Egy másik felvetés szerint, ha a baba elakad a szülőcsatornában vagy beletekeredik a köldökzsinórba, lehetséges, hogy levegőért kapkod és így vizet fog belélegezni. Ez ugyan nem valószínű mivel a baba nem próbál lélegezni, amíg nem érez levegőt. A szükséges oxigént pedig a köldökzsinóron keresztül kapja, amíg el nem kezd magától lélegezni, vagy a köldökzsinórt el nem vágják.
Szülési szövődmények között feltüntetném még a fertőzések gyakoribb előfordulását.

Mikor nem lehet vízben szülni?

  • Ha herpeszed van: A herpesz könnyen terjed a vízben és így megfertőzheted a babát, ezért beszélj erről az orvosoddal.
  • Ha a babád fenékkel előre jön: Bár már szültek farfekvéses babát is vízben, mindenképp beszéld meg az orvosoddal.
  • Ha ezek közül valamelyikkel diagnosztizáltak: Súlyos vérzés, valamilyen fertőzés az anyánál.
  • Ha ikerterhes vagy: Bár már sokszor a világon sikeresen szültek ikreket vízben, mindenképp beszéld át az orvosoddal.
  • Ha koraszülés várható: Ha a baba 2 vagy több héttel a kiírt időpont előtt születik, nem tanácsos vízben szülni.

Hogyan készüljek föl?

  • Beszélj az orvosoddal. Lehet, hogy már eleve fel vannak készülve a vízben történő szülésre, vagy ismernek egy alkalmas helyet, közel hozzád.
  • Ha kórházban készülsz szülni, győződj meg róla, hogy az elveik nem ellenkeznek a vízben szüléssel.

Lektorálta: Dr. Eszlári Péter

 

Fotó: www.foter.com

Dr. Eszlári Péter


Dr. Eszlári Péter
Szülész-nőgyógyász

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja