SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szemben a telefonnal

[cikkei] - 2004-03-15
Egy újszülött érkezése a családban a nagyszülők számára is izgalommal, feledhetetlen várakozással jár. Érdekes, hogy hogyan válik ketté, "lányos anyuka" vagy "fiús anyuka" várja-e megszületendő unokáját. Nővérem, akinek csak fia van, újszülött unokáját köszöntötte versben kitörve, míg én - "lányos anyuka " lévén - gyermekemért aggódtam előbb.

Ülök a fotelben felhúzott lábakkal, térdemre ejtett karokkal. Szemem lehunyva. Egy szobrász most megmintázhatná rólam a NYUGALOM mintaképét. Lelkemben pedig iszonyú káosz tombol. Kétség és Remény marcangolja egymást vadul.

Egyedül maradtam. Eddig mindig fogtam a kezed, az első "cicahangú" felsírástól kezdve, amikor a fájdalom szorítását a gyermekvárás öröme hatotta át, amitől feledtem minden rosszat és boldogsággá vált az a nap, a születésed napja. Gondolatban lepergetem az elmúlt éveket. Orvosi vizsgálat - csípőficam.  Apró tested gipsz rabságába zárták, kengyelbe szorították tudós orvosok. Hittem, hogy jót akarnak, hittem, hogy tudják is a jót. Nem panaszkodtál fájdalomra soha, a járásodon is csak az anyai szem látta a fáradtságot, az alig észrevehető bicegést. Amikor a "talán jobb lesz" felkiáltással műtétre jelöltek ki, mérlegelve minden lehetőséget én döntöttem el, nem engedem, hogy kísérletezzenek veled. Az idő engem igazolt. (Eddig!) Most új dilemma előtt állok. Babát várunk. Te a gyermeked, én az első kisunokám. Meséltem neked az anyává válásról, szülésről, fájdalomról. Megbeszéltünk mindent, tudtuk az első perctől kezdve, a csípőficam miatt császárral fogsz szülni. Ezt mondta az orvos is. Belenyugodtál. Egyetlen gond csupán az volt, hogy altatást vagy gerincérzéstelenítést kérj-e. Altatásból már ébredtél fel, de akkor nem éled át gyermeked első felsírását. A gerincbe adott injekció szintén nem veszélytelen. Hogy legyen, mi legyen?

Újabb orvosi vélemény, mely ketté vágja a gordiuszi csomót. "Megkíséreljük a spontán szülést!"

Az agyamat millió kérdés gyötri. Rohannék hozzád, hogy a kétségeimet elmondjam, de már elkéstem. Megkezdődött a szülés. Tébolyult képek villannak előttem. Keskeny a csípő, szűk a medence, a baba megsérülhet. Küzdelem a gyermekért - az anya rokkanhat bele. S most nem vagyok ott, nem lehetek vele. De hisz nincs egyedül, a férje, kit fiammá fogadtam, fogja a kezét.

Édes Krisztikém, csak bajod ne legyen!

Ülök a fotelben, szemben velem a telefon. Halk bippegése robbanásként hat a csöndben. A világegyetem születése járhatott ilyen elementáris erővel, ahogy ez a telefoncsörgés most rám hat. A megkönnyebbülés sóhajával egyidőben örömkönnyek patakja indul a szememből:

 - Anya és gyermeke jól vannak.....

Többet nem is hallok.

"Szervusz Nikolett!" Üdvözlöm gondolatban az újszülöttet, s rögtön utána eszembe öttlik, Krisztinek van egy huga is.

Fotó: Unsplash/pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja