Altatóorvosok végeztek császármetszést elhunyt édesanyákon a Covid-járvány csúcsán
Plakáttal emlékeznek a koronavírus miatt elhunyt édesanyákra, akik már nem találkozhattak gyermekeikkel
A Covid-19 vírus terjedésének következtében az egészségügyi dolgozók eddig soha nem látott kihívásokkal néztek szembe. A szakemberhiány már a járvány előtt is hatalmas problémát okozott, a második és harmadik hullám azonban akkora káoszt idézett elő az egészségügyben, amekkorát még a sokat látott szakemberek sem tudtak megfelelően kezelni.
A káoszt a tavasszal bevezetett új egészségügyi szolgálati jogviszony, valamint az egészségügyi dolgozók folyamatos átvezénylései okozták a megnövekedett betegszám mellett. Mindez a szülészetekre is hatalmas kihatással volt, mivel azoknál a kismamáknál, akik terhességük alatt kapták el a Covidot, előfordult, hogy számos komplikáció lépett fel. Rengeteg koraszülést okozott a vírus, és a középidős vetélések száma is megnőtt.
Sajnos akadtak olyan édesanyák is, akik soha nem ölelhették át újszülött gyermeküket, mivel a vírus következtében még azelőtt elhunytak, hogy megszülhették volna a kisbabájukat. Ilyen esetekben az orvosok mindent megtettek, hogy megmenthessék a babákat. Ezeknek az édesanyáknak az emlékére állított plakátot a Babagenetika Egyesület, amely az ARC kiállításon is megtekinthető.
A plakátota www.BURIBA.com ügynökség vezetője, Barbara Burián készíttette csapatával. Kép forrása: Babagenetika Egyesület / Facebook
A nőgyógyászok gyorstalpalót tartottak a császármetszésről az altatóorvosoknak
„Számos kismama halt meg koronavírusban, mielőtt kisbabáját világra hozhatta volna. Az orvoshiány miatt a halott édesanyák hasából altatóorvosok vágták ki az élő gyermeküket” – láthatjuk a sokkoló feliratot a Babagenetika Egyesület plakátján. Az állítást az az egészségügyi dolgozó is megerősítette, aki névtelenül nyilatkozott az Indexnek.
„Az újabb és újabb hullámok alkalmával egyre több kismama került lélegeztetőgépre, és sajnos voltak olyanok, akiknek az életét már nem lehetett megmenteni, viszont ott volt a hasukban egy picit élet, akiért ugyanúgy mindent meg kellett tennünk. Az orvoshiány miatt a nőgyógyászok kénytelenek voltak gyorstalpalót tartani az aneszteziológusoknak (altatóorvos) arról, miként kell egy császármetszést elvégezni.
Többször is előfordult, hogy altatóorvosok végezték el a császármetszést és emelték ki az élő babát az elhunyt anyukák hasából.
A plakát is ezt a jelenetet mutatja be, én személy szerint négyszer láttam ilyet a pandémia alatt. De tudomásunk szerint számos kórházban hajtottak végre ilyen beavatkozást. Leírhatatlanul megrázó belefogni egy ilyen kockázatos beavatkozásba úgy, hogy az édesanya már nem él” – mondta a lapnak a dolgozó, aki a történtek óta több kollégájával együtt úgy döntött, elhagyja az egészségügyi pályát. Véleménye szerint csak egy hajszálon múlott, hogy nem omlott össze az egészségügy a járványhelyzet alatt. Elképesztő hiányosságokkal kellett dolgozniuk, ő például az első hullám ideje alatt még védőfelszerelést sem kapott, egy másik kórház dolgozója segítette ki.
„Ekkor már nagyon megrendült a hitem, és végül arra jutottam, hogy többé nem akarok részese lenni ennek a rendszernek. Jelenleg a legtöbbünknek pszichológusra van szükségünk, a poszttraumás stressz ugyanis sokunk életében megjelent” – tette hozzá a volt egészségügyi dolgozó.
Az orvosok már többet tudnak a terhesség alatti koronavírus-fertőzésről
Az orvosok eleinte úgy vélték, hogy a koronavírus nem lehet veszélyes a méhben fejlődő magzatokra, hiszen őket a méhlepény megvédi, a tapasztalatok azonban mást mutattak. Ha az édesanyánál a Covid-fertőzés következtében légzési nehézségek lépnek fel, az oxigénhiányhoz vezethet, ami keringési zavarokat okozhat a babáknál, és ez a szerveikre is kihathat.
A koronavírus vérrögképződéshez is vezethet, ami szintén nagy veszélyt jelent a magzatra. Olyan is előfordult már, hogy az édesanya tünetmentes volt, az újszülött viszont fejlődési rendellenességekkel jött világra.
A koronavírussal fertőzött kismamák esetében nem csak a testi tünetek okozhatnak problémákat, hanem komoly lelki károkat is okozhat a babáknál és az anyukáknál az esetleges szülés utáni szeparáció. Ilyenkor kimarad az aranyóra, ami nagyon fontos a baba lelki fejlődése szempontjából, hiszen ha nem érintkezik születés után az édesanyával, a stresszhormon megugrik a szervezetében, ami hátráltatja az adaptálódását.
A Covid-osztályon szülő kismamákhoz a párjuk vagy családtagjaik sem mehettek be, ami szintén hatalmas lelki teher volt számukra. Ezek a tényezők mind növelhetik a szülés utáni depresszió kockázatát, ami mint tudjuk, rendkívül veszélyes is lehet.
Sokan nem fordultak orvoshoz, mert féltek attól, hogy Covid-szülészetre kerülnek
Sevcsik M. Anna szerint sokan inkább elbagatellizálták a tüneteket, vagy nem fordultak orvoshoz, mert féltek attól, hogy egyedül kell világra hozniuk a babájukat a Covid-osztályon.
„A járvány alatt sokakban ott volt a félelem, hogy mi lesz, ha Covid-osztályon kell szülniük, ahová az édesapák vagy más kísérők nem mehetnek be. Emiatt volt, akik elbagatellizálta a tüneteket, ami számos problémához vezetett. Nagyon fontos lenne az ellátást olyan mederbe terelni, hogy ne kelljen ilyen eszközökhöz folyamodni. Olyan környezetre van szükség, amely a dolgozóknak és a családoknak egyaránt biztonságos. Ezért is készítettük el ezt a plakátot figyelemfelhívásként. Noha az alkotás sokkoló, a helyzet az, hogy a valóság még inkább az. Elengedhetetlen, hogy ebben az időszakban fokozott empátiával forduljunk egymáshoz.”
A kismamák számára mindennél fontosabb tehát, hogy odafigyeljenek a megelőzésre, hiszen a koronavírus-fertőzés súlyos, sokszor tragikus következményekkel járhat a babákra és az anyukákra nézve is. Aki teheti, várandósan kerülje a tömeget, tartsa be a higiéniai előírásokat és használjon maszkot zárt térben, ha pedig tüneteket észlel, azonnal forduljon orvoshoz, még akkor is, ha fél attól, hogy a párja nélkül kell szülnie, hiszen a tünetek elbagatellizálása sokkal többe kerülhet ennél!
Indexkép: Depositphotos.com
Közösségi hozzászólások: