SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülés világjárvány idején, maszkban, bizonytalanságban - így vajúdtunk 2020-2021-ben

Mezei Csongor Andrea [cikkei] - 2021-07-08
A 2020-2021-es Covid járvány úgy vonul majd be a szülészeti krónikák új fejezetébe, mint a maszkban szülés ideje. "Tud valaki valami biztosat?" - kérdezgették egymástól a kismamák a közösségi csoportjaikban. A kórteremben kell viselni? A folyosón kell viselni? A látogatónak? Textil vagy egyszer használatos orvosi maszk kell? Vagy ilyenkor illik egy FFP2-es? Minimum? Aktív vajúdás közben letolhatom? - És ha csak úgy megemelem, hm, amúgy diszkréten? Szólnak, nem szólnak?

Szülésélmény kimaszkolva

Ha szülésről van szó, a nők a biztonságot választják. Ennek megvan a maga hormonális koreográfiája, hiszen a biztonságérzet az, ami a szülési folyamatot segítő hormonokat beindítja. A biztonságérzet a bázis, ehhez viszont kiszámíthatóság, biztos tudás kell arról, hogy mi várható, mi fog velünk történni. Előfordul, hogy a szülő nőnél leáll a szülés folyamata, ha orvosa pár órára elmegy mellőle, vagy nem lép be a kitolási szakaszba, amíg a párja nem ér a szülőszobára.

A maszkos szülés éve a bizonytalanság éve volt. A kórházi protokoll amúgy is nagyon eltérő lehet az állami és a privát ellátásban, de változhat kórházanként is. A covidos időszakban még a szokásjogra sem támaszkodhatott az információra áhítozó kismama, a helyi protokoll hétről hétre változott,

de még az orvos és a védőnő személyiségén is múlott, hogy maszk alatt lihegve, kifulladva kell 10-15 órán át vajúdni, vagy megkönyörülnek az élete egyik legnagyobb eseményére készülő nőn, és engedik lihegni a közös légtérbe.

A kismamák alapvető élménye volt, hogy minden kórház más, és lehetséges, hogy csak érkezéskor szembesülnek a helyi gyakorlattal.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szabályzása alapján az általános irányelv az lett, hogy a szülészeteteken a személyzetnek, a szülő nőnek, és a kísérőjének is kötelező hordania az orrot és szájat is eltakaró maszkot.

„A vajúdás és a szülés során a légzésszám nő, a szülés során a hasizmok és légzőizmok fokozott összehúzódása következik be, mely folyamatok a cseppfertőzéssel terjedő kórokozók esetében jelentős tényezők.” Ez az eljárásrend a vajúdási időszak végére, a kitolási fázisra felmentést adott a maszkviselés kényszere alól, illetve gázzal történő fájdalomcsillapítás esetére is.

Az orvosok egy része csak legyintett a „maszk-hisztire”, mondván, hogy ez sokadrangú kérdés, és hogy nem fognak így sem benn maradni a gyerekek. Ha van mama, és van baba is, akkor minden adott a szüléshez. Ám a kimaszkolt szülések idején az amúgy is kontrollvesztéses eseményt még több bizonytalansággal terhelte a járványhelyzet.

Covid miatti korlátozások és új szabályok a szülészeteken

  • A törvény szerint a szülő nővel együtt egy kísérő léphet be a szülőszobára. Ennek a szabályozásnak többféle helyi változata is létezett, pl. volt, ahol az apa 48 órán belüli negatív teszttel mehetett csak be, de ehhez előre kellett volna tudnia, hogy mikor lesz a szülés.
  • Az apa a védőöltözetet a kórháztól vásárolta, tehát erre a mozzanatra is készülni kellett – kell.
  • Kérdéses, hogy a szülő nő segítője, és egyben érdekeinek képviselője, a dúla kísérőnek számít-e, és az apa egyszerűen a szülés résztvevője, így mindketten bemehetnek, vagy a kismamának választania kell az apa és a dúla között? Ez szomorú meglepetéseket okozott néhány kismama életében, hisz mindkét embere ottlétére készült és számított.
  • Akadtak eltervezett, de meghiúsult apás szülések negatív covid teszt hiányában, vagy azért, mert a szülő nő a dúlát választotta.
  • Elmaradtak néhol a szülés utáni aranyórák, mert a babát a születését követően szeparálták, amíg a teszt eredménye meglett.
  • Pozitív laborteszt esetén a baba elválasztása sokszor nehezítette a szülő és gyermeke kapcsolatfelvételét, elmaradt a bőr-bőr kontaktus, a szopás beindítása minden órával nehezebbé vált.
  • Az apák sok helyen nem mehettek be császármetszésre, illetve császárral született gyermeküket csak otthon láthatták.
  • A szülészek egy része az előzőleg császárral szült kimamákat az előzetes hüvelyi úton való szüléses terv ellenére programozott császár felé igyekezett terelni
  • Éjszakára több helyen bevitték a babaszobára az újszülötteket, bár a törvény kimondja, hogy minden magyar nőnek joga van a folyamatos együttlétre a babájával.
  • „Nincs mód ambuláns szülésre” - ez a kijelentés is sok nő terveit felülírta, bár törvényi jog elhagyni a kórházat, ez mindenkinek a felelős, saját döntése.
  • Fertőzött anya esetén azonnal a műtét felé terelték a kismamák egy részét.

A járvány csillapodik, a napokban végre letehettük a maszkokat. Most már a kengurukban vagy babakocsikban ülő kisbabák sem csak mimikátlan vászoncsíkokat látnak belőlünk, hanem teljes arcokat. Nem mindegy, mit látnak ezeken az arcokon.

Most a feldolgozás időszaka következik, és úgy tűnik, a kismamáknak lesz mit feldolgozniuk. Ebben azzal tudunk nekik segíteni, ha a ledobott maszkunk helyére nem húzunk egy közönyös, egykedvű, kiábrándult arcot.

A maszkokat már nem kell fenn tartani, csak a derűnket - hiszen mindennek ellenére a babák megszülettek, velünk vannak, és már nem választ el minket a láthatatlanná tévő textil.

Indexkép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Mi történik? Több mint 120 iskolában van bombariadó az országban

Csütörtök reggel bombariadókat jelentettek több budapesti és később vidéki iskolából is, miután fenyegető e-maileket kaptak az intézmények. Az érintett iskolák között vannak csepeli, óbudai és újpesti intézmények, valamint a XVII. kerületi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola és Gimnázium, illetve a Zrínyi Miklós Általános Iskola is.

Családi tragédia Győr közelében: karján a kisgyermekével lépett a vonat elé egy édesanya

Tragédia történt péntek este Győr-Ménfőcsanak közelében: egy édesanya, karján a gyermekével a vonat elé lépett. Az édesanya azonnal meghalt, a gyermek életéért a gyorsan kiérkező mentők küzdöttek, de nem tudták megmenteni – írja a MÁV-csoport Facebook-oldala.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja