SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ha később szülsz, tovább élsz

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2018-04-12
Legalábbis ezt állítja több tanulmány is, melyek neves szaklapokban jelentek meg. Megfigyeléseik szerint végre tudunk mit válaszolni a tolakodó kérdésekre: mikor jön már a baba?
Ha később szülsz, tovább élsz

Aki nem tud, vagy nem akar az anyaság útjára lépni a húszas éveiben, előbb-utóbb beleszalad valakitől az érdeklődésbe: hogyhogy még nem, miért nem? Na és ha túl öreg leszel hozzá 30 fölött?

A kérdésre persze számtalan válasz létezik, és portugál kutatók most találtak egy igazán meggyőző okot, mellyel el lehet hallgattatni a kotnyeleskedő rokonokat. Összevetették ugyanis a nők egészségi állapotát és az ez alapján várható életkorukat azzal, hogy hány évesek voltak első gyermekük születésekor. A számadatok szerint azok az asszonyok, akik 30 fölött váltak először édesanyává, hosszabb ideig élhetnek, jobb általános egészségnek örvendenek, mint huszonévesen szült társaik.

A tanulmány a Coimbra-i Egyetemen készült, 65 éves nők körében, és 28 európai országra terjedt ki. A vizsgálat arra derített fényt, hogy tovább élhetnek a harmincas éveikben szült édesanyák, mint azok, akik fiatalabb korban váltak anyává.
"Minél magasabb a terhesség idején a nők életkora, annál magasabb a várható élettartamuk, vagy más szavakkal: minél később szülnek, annál tovább élnek a nők" - jelentette ki a tanulmány szerzője.

Az írás korábbi vizsgálatokat is említ. Egy 2014-es tanulmány szintén összefüggést talált a szülés körüli életkor és az élet hossza között. Bár genetikai jellemzők is szerepet játszanak, az eredmények szerint, akik 33 éves kor fölött szültek először, azoknak kétszer több esélyük van arra, hogy akár a 95 éves kort is megérjék, szemben azokkal, akik 29 évesen már legifjabb gyermeküknek is életet adtak.

Ez természetesen nem jelenti, hogy később kellene gyermeket vállalnia minden nőnek a hosszabb élet reményében. De a jelek szerint ha a képesség, hogy gyermeke szülessen, sokáig kitart egy nő testében, az ehhez szükséges egészségi állapotot az egész test is őrzi, vagyis ha a szaporodásért felelős szervek lassabban öregszenek, a test többi részén is lelassul az öregedés.

A tanulmány eredményei mellett érdemes kiemelni más megfigyeléseket is, ugyanis nem csak az anyukáknak, az idősebb szülők gyermekeinek is származik előnyük abból, hogy a gólya később hozta őket. Azok a gyermekek, akiknek szülei vártak a gyermekvállalással, többnyire iskolázottabbak, egészségesebbek társaiknál.
Nos, nagyi, hát ezért kell várod még egy kicsit a dédunokára!

Indexkép: pixabay - StockSnap

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja