SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ha később szülsz, tovább élsz

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2018-04-12
Legalábbis ezt állítja több tanulmány is, melyek neves szaklapokban jelentek meg. Megfigyeléseik szerint végre tudunk mit válaszolni a tolakodó kérdésekre: mikor jön már a baba?

Aki nem tud, vagy nem akar az anyaság útjára lépni a húszas éveiben, előbb-utóbb beleszalad valakitől az érdeklődésbe: hogyhogy még nem, miért nem? Na és ha túl öreg leszel hozzá 30 fölött?

A kérdésre persze számtalan válasz létezik, és portugál kutatók most találtak egy igazán meggyőző okot, mellyel el lehet hallgattatni a kotnyeleskedő rokonokat. Összevetették ugyanis a nők egészségi állapotát és az ez alapján várható életkorukat azzal, hogy hány évesek voltak első gyermekük születésekor. A számadatok szerint azok az asszonyok, akik 30 fölött váltak először édesanyává, hosszabb ideig élhetnek, jobb általános egészségnek örvendenek, mint huszonévesen szült társaik.

A tanulmány a Coimbra-i Egyetemen készült, 65 éves nők körében, és 28 európai országra terjedt ki. A vizsgálat arra derített fényt, hogy tovább élhetnek a harmincas éveikben szült édesanyák, mint azok, akik fiatalabb korban váltak anyává.
"Minél magasabb a terhesség idején a nők életkora, annál magasabb a várható élettartamuk, vagy más szavakkal: minél később szülnek, annál tovább élnek a nők" - jelentette ki a tanulmány szerzője.

Az írás korábbi vizsgálatokat is említ. Egy 2014-es tanulmány szintén összefüggést talált a szülés körüli életkor és az élet hossza között. Bár genetikai jellemzők is szerepet játszanak, az eredmények szerint, akik 33 éves kor fölött szültek először, azoknak kétszer több esélyük van arra, hogy akár a 95 éves kort is megérjék, szemben azokkal, akik 29 évesen már legifjabb gyermeküknek is életet adtak.

Ez természetesen nem jelenti, hogy később kellene gyermeket vállalnia minden nőnek a hosszabb élet reményében. De a jelek szerint ha a képesség, hogy gyermeke szülessen, sokáig kitart egy nő testében, az ehhez szükséges egészségi állapotot az egész test is őrzi, vagyis ha a szaporodásért felelős szervek lassabban öregszenek, a test többi részén is lelassul az öregedés.

A tanulmány eredményei mellett érdemes kiemelni más megfigyeléseket is, ugyanis nem csak az anyukáknak, az idősebb szülők gyermekeinek is származik előnyük abból, hogy a gólya később hozta őket. Azok a gyermekek, akiknek szülei vártak a gyermekvállalással, többnyire iskolázottabbak, egészségesebbek társaiknál.
Nos, nagyi, hát ezért kell várod még egy kicsit a dédunokára!

Indexkép: pixabay - StockSnap

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja