SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tények és adatok a császármetszésről

Kókai Kata [cikkei] - 2004-09-28
Néhány év alatt megszaporodott a császármetszések száma. Mégis, jó tudni, milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat ez a beavatkozás.

Egyáltalán nem törekszünk arra, hogy bárkit is elriasszunk a császármetszéstől, hiszen évente ezen műtétekből zajlik le a legtöbb. Mindenesetre érdemes végiggondolni, miért is nőhetett duplájára a császármetszések száma, csupán néhány év alatt.

Büszke vagyok, mert megszenvedtem a gyermekemért

Számtalan édesanya esetében elmondható, hogy büszke arra a szenvedésre, amit saját akaratából élt meg. Sokan azért választják a császármetszést, mert félnek a fájdalomtól, ugyanakkor szégyellik ezt kimondani.  Amellett, hogy néhányan valóban a baba egészségéért aggódva nem kérnek fájdalomcsillapítást, érdemes lenne átgondolni:

A számtalan fájdalomcsillapítási lehetőséget azért nem vesszük igénybe, mert félünk a mellékhatásoktól, vagy saját egónk gátol meg ebben...

Félelem vagy divat?

A kismamák néhány hónap után elkezdenek foglalkozni a szülés gondolatával. Gyakran kérik ki mások véleményét, ami nem feltétlenül jó ötlet. Alapvetően nincs két egyforma szülés, hiszen a nagy esemény lezajlását befolyásolja az egészségi állapot, a testalkat, és rengeteg más tényező is.

Lehet, hogy egyesek természetes módon szülnek, s ez a fájdalom miatt rossz élményként marad meg emlékezetükben. Másoknál ugyanez teljesen gyorsan, és szinte fájdalommentesen zajlik le. Ilyenkor gyakran az orvosokat, vagy egyes szülészeteket hibáztatnak.

Sokszor az emiatti félelem, vagy a mások véleménye alapján választott orvos erősbíti a szüléstől való félelmet. Ezért sok nő az egyszerűbb utat választja, a gyors és fájdalommentes császármetszést.

Pro és kontra

A szülőnő által kért császármetszés létjogosultsága mindig is vita kérdése volt. Azonban kétségtelenül van olyan eset, amikor jobb megoldásnak bizonyul a műtéti beavatkozás. Bizonyos tényezők "kötelezővé" tehetik a műtétet:

1.A császármetszés megelőzheti a magzat hüvelyben történő megfertőzését. Ha a természetes szülési folyamat veszélyezteti az anya életét, műtétre van szükség.

2.Amennyiben a magzatot oxigénhiány, esetleg fulladásveszély fenyegeti, indokolt a beavatkozás.

Tehát bármilyen tényező, mely az édesanya, vagy a magzat életét fenyegetheti, indokolja a műtét elvégzését. Természetesen egy egészséges édesanya számára a hagyományos módon történő szülés lenne a normális. Ennek ma már nem lehet akadálya a fájdalomtól való félelem: többféle, a magzatot nem károsító fájdalomcsillapítási módszer is választható.

Jogos-e az anya kérésére lezajló császármetszés?

Császármetszést olyan esetben végeznek, ha a normál szülés kockázata egyenlő mértékű a műtét kockázatával, vagy akár meghaladja azt. A törvény szempontjából a műtét csak indokolt esetben végezhető el. Indokot azonban akkor sem nehéz találni, ha valójában nem áll fent komolyabb probléma.

Mindig is viták alapjául szolgált, hogy a nők kérhetik-e a császármetszést. Emberjogi szempontból reális, hogy az édesanya dönthessen saját testéről, ha az nem veszélyezteti egyikük életét sem. Tény azonban, hogy egyes esetekben maguk az orvosok preferálják a műtétet...

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja