SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülésre felkészítés - az utolsó menet

Fenyvesi Ildikó [cikkei] - 2008-07-22
A szülésre felkészülés tulajdonképpen a terhességgel veszi kezdetét. Mikor egy nő megtudja, hogy terhes, onnantól várja gyermekét a szülés pillanatáig, ahol végre megláthatják egymást. Az édesapák jellemüktől függően élik meg a terhesség kilenc hónapját, de gyermekük születésekor ők a legbüszkébbek.

A szülésre felkészülésben fontos, hogy mind az anyuka, mind az apuka részt vegyen.
A szülésre felkészítés a terhes tornán már elkezdődik, ugyanis itt elkezdjük megtanulni a vajúdás és a szülés alatt használható légzéstípusokat és foglalkozunk a gátizmok tornájával is.

A szülésre felkészítésben fontos szerepet játszik a lelki felkészülés, az esetleges félelmek, aggodalmak, illetve kérdéses dolgok tisztázása, megbeszélése, mind a szülésznővel, az orvosunkkal, a gyógytornásszal, a várandós társakkal és a párunkkal is. Itt lehet nagy jelentősége egy jó szülésznőnek, aki megnyugtatóan el tudja mondani a várható eseményeket, és bízni tudunk benne.

Gyógytornász szemszögből a szülésre felkészítés a következő teendőket takarja:

  1. Vénás torna-a terhesség előrehaladott szakaszában jelentkező láb- és kézdagadások, valamint has feszülés csökkentésére.
     
  2. Légző torna-a fölnyomódott rekeszizom miatti csökkent légző kapacitás növelésére.
     
  3. A terhes tornán megtanult vajúdó légzések további gyakorlása.
     
  4. Vajúdó testhelyzetek tanulása, megbeszélése.
     
  5. Alternatív vajúdási helyzetek, technikák megbeszélése, tanulása.

     
  6. A szülés utáni regenerációt elősegítő torna elemeinek megtanulása, megbeszélése (gyermekágyi torna).
     
  7. Gát izmok tornája, nyújtása.
     
  8. Relaxáció, a magzatra figyelés.

Mindezeket a gyakorlatokat és elméleti dolgokat tartalmazza a szülésre felkészítés, ami alkalmanként 1 órát vesz igénybe.

Ha olyan szerencsések vagyunk, hogy a párunk ráér, és el tud velünk jönni a szülésre felkészítő tornára, akkor ezek mellett a dolgok mellett megtanulhatja, hogyan tudja enyhíteni a vajúdás fájdalmát masszázzsal, illetve a vajúdó testhelyzetekben való részvételt. Nem hátrány, ha az apuka is tudja a vajúdó légzéseket, mert segíthet az optimális légző ritmus beállításában.

Az apukák a szülésre felkészítő órán sokszor bátortalanok, nem igazán tudják, hogy is kellene viselkedniük. Nyugtassuk meg őket mielőtt elindulnánk, hogy legyenek teljesen lazák és engedjék el magukat, csak akkor tudnak igazán bensőséges hangulatban dolgozni párjukkal és így tudnak közelebb kerülni születendő gyermekükhöz.

Gyengéd szülést/születést kívánok mindenkinek!

www.gymmozgaskozpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja