SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Koronavírus antitestekkel született meg a baba, akinek anyukáját terhesen beoltották

Juhászné Ráthgéber Réka [cikkei] - 2021-04-08
Több száz kismama rohamozta meg a Semmelweis II. számú Nőgyógyászati Klinikáját március 27-én, amikor az Operatív Törzs tagjai külön oltópontot hoztak létre várandós és szoptatós anyukáknak. Sokan félnek beadatni az oltást, hiszen kevés információ áll a birtokunkban a kismamákra és a szoptatásra gyakorolt hatásáról, azonban a tengerentúlon megszületett az első olyan baba, akinek a szervezetében kimutatták a koronavírus antitesteket, miután anyukáját még várandósan beoltották.
Koronavírus antitestekkel született meg a baba, akinek anyukáját terhesen beoltották

Az egészségügyben dolgozó anyuka 36 hetesen kapta meg a Moderna által kifejlesztett vakcinát, majd 3 héttel később életet adott egészséges lánygyermekének, akinek a szervezetében azonnal kimutatták a koronavírus antitesteket, így ő már biztosan védve lesz a vírus ellen. Az orvosok mintákat vettek az anya placentájából és a köldökzsinór véréből közvetlenül szülés után, és ezekben is kimutathatóak voltak a védelmet jelentő antitestek mindössze a Moderna vakcina első adagja után.

Az már eddig is bizonyított volt, hogy azok a kismamák, akik a terhességük alatt megfertőződtek, a szervezetükben termelt antitesteket továbbadták a csecsemőjük számára. Az orvosok szerint biztató a fent említett eset, azonban további kutatás szükséges ahhoz, hogy megállapítsák a koronavírus vakcinák terhesség alatti biztonságosságát és hatékonyságát.

Világszerte több városban is oltanak már kismamákat és szoptatós anyukákat. A Massachusetts-i Állami Kórházban 131 nőt (84 várandós, 31 szoptató és 16 nem várandós) oltottak be nemrégiben Pfizer vagy Moderna vakcinával. Az anyukák ugyanolyan immunválaszt tanúsítottak, mint a kontrollcsoport tagjai, valamint az összes beoltott kismama placentájában, valamint a szoptatós anyukák tejében kimutathatóak voltak a szervezet által termelt antitestek. Izraelben is hasonló eredményre jutottak az orvosok, akik 20 várandós nőt oltottak be a harmadik trimeszterük alatt. Mindegyiküknél kimutatták a placentában az antitesteket, amelyek a köldökzsinóron keresztül bejutottak a csecsemő szervezetébe is.

A Pfizer és a Moderna februárban kezdte el a várandósok és a szoptatós anyukák oltását kísérleti jelleggel, eddig kizárólag saját felelősségre adták csak be a vakcinákat, hiszen a korai tesztelési szakaszban egyik csoportot sem oltották, ami nem meglepő. A Johnson&Johnson tervei között is szerepel, hogy terhes nőket és szoptatós anyákat vonnak be az oltási rendszerükbe, hogy nyilvántartásukkal különböző tanulmányokat készíthessenek az általuk gyártott vakcina hatékonyságáról.

Indexkép: Christian Bowen/Unsplash.com

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

"Sosem főznek és nem engedik az unokámnak, hogy csokit egyen": Bele lehet-e szólni a fiatalok életébe? - Juci néni gondolatai

Ha nem esznek csokit, hát nem esznek. Ha rendelik az ebédet, hát rendelik. Látom, hogy a mai fiatalok másképp nevelik a gyerekeiket. Egyes dolgokban szigorúbbak és más dolgokban meg engedékenyebbek, mint amilyen én voltam. Néha persze jólesne ezt megmondani nekik, hogy én mit csinálnék másképp, de megtanultam, hogy okosabb dolog, ha csendben maradok. 
Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Kisebb fájdalom, gyorsabb felépülés - Ilyen az egynapos sebészet

Napjainkban számos sebészeti beavatkozás egynapos sebészeti ellátás keretén belül is elvégezhető. Ehhez hozzájárult a technikai fejlődés, a minimal invazív technika térhódítása. A korszerű eljárás számos előnnyel bír a nyitott műtéttípushoz képest.
A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye, amiről csak kevesen tudnak - A diabétesz és a húgyúti fertőzések összefüggései

- A húgyúti fertőzés a leggyakoribb bakteriális fertőzések közé tartozik, amely évente 150 millió embert érint világszerte.1 - A nők 50-60 százaléka élete során legalább egyszer találkozik a betegséggel.2 - A húgyúti fertőzés egyben a cukorbetegség egyik leggyakoribb hosszú távú szövődménye, amely súlyosabb lefolyású és rosszabb kimenetelű a 2-es típusú diabéteszben szenvedő betegek esetében.3 - A 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizált emberek 9,4 százalékának volt már húgyúti fertőzése, míg a cukorbetegségben nem szenvedők esetében az előfordulási arány csak 5,7 százalék.4
Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Új típusú dohány- és nikotintartalmú termékek: kevésbé káros alternatíva?

Miközben az utóbbi körülbelül két évtizedben világszerte érzékelhető volt a cigarettázás visszaszorulása (2007-ben 23% volt a dohányzók aránya, míg 2021-re 17%-ra csökkent), az új típusú, füstmentesként aposztrofált hevített dohánytermékek és elektronikus cigaretták forgalma növekszik. Az elmúlt években sok dohányos szokott át ezekre a termékekre és egyre nagyobb számban az addig nem dohányzó fiatalok is beleesnek általuk a nikotinfüggőség csapdájába. Hogyan működnek ezek az új termékek, és mit tudunk jelenleg az egészségügyi hatásaikról? Tekinthetők-e kevésbé káros alternatívának, illetve a leszokás eszközének? Dr. Cselkó Zsuzsát, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet Országos Dohányzás Leszokást Támogató Módszertani Központjának vezetőjét kérdeztük minderről.
Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

Semmelweis: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján

A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói, eredményeiket nemrég a Translational Psychiatry nevű szaklapban publikálták. Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. A brit UK Biobank adatait felhasználva most több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.
A szerkesztő ajánlja