SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mozgásfigyelő alkalmazás mentette meg a magzat életét

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-07-25
Egy amerikai kismama gyanakodni kezdett, hogy kisbabája nem mozog eleget az anyaméhben. Gyanúját egy külön erre a célra kifejlesztett telefonos alkalmazás is megerősítette, így még idejében sikerült megmenteni a kislány életét - adta hírül a Popsugar.

Emily Eekhoff terhessége 33. hetében járt második gyermekével, amikor feltámadt benne a gyanú, hogy valami nincs rendben a baba körül. Hogy kétségeit eloszlassa, letöltötte a Count the Kicks nevű telefonos alkalmazást, amely segített neki a magzatmozgás számolásában.

Néhány óra múlva kiderült, hogy félelme nem volt alaptalan, a kisbaba alig mutatott aktivitást. Mivel a szülők tudták, hogy ez komoly gondot jelezhet, rohantak a kórházba. Itt az ultrahangos vizsgálat megállapította, hogy a köldökzsinór háromszor szorosan a baba nyakára tekeredett, ezért azonnal elvégezték a sürgősségi császármetszést.

Az orvos később azt nyilatkozta az USA Today című lapnak, hogy ha nem veszik észre a bajt, a kis Ruby valószínűleg egy napon belül életét veszítette volna. Így azonban mindössze 20 napos koraszülött osztályi kezelés várt rá.

„Azt hiszem, Isten vigyázott ránk azon a napon. Jó az is, hogy vannak már eszközeink annak felismerésére, mikor kell azonnal cselekedni, ha baj van.” – nyilatkozta az anya az USA Today-nek.

A Count the Kicks ingyenes alkalmazást öt olyan nő fejlesztette ki, akik korábban már hoztak világra halva született gyermeket. Az app azt számolja, mennyi idő telik el addig, amíg a baba tízszer megmozdul. A társaság vezetője, Emily Price így magyarázta a módszerüket: „Egy felnőtt is kevesebbet mozog, ha rosszul érzi magát. Csak feküdni szeretnénk a kanapén vagy az ágyon, és lehetőleg nyugton maradni. A babákkal ugyanez a helyzet. Ha nem érzik jól magukat, kevesebbet mozognak. Néha a rúgások számlálása az egyetlen jele – és a legkorábbi jele – annak, hogy valami nem megfelelő odabenn.”

Az alkalmazást Iowában próbálták ki először, és ennek, valamint a széleskörű tájékoztató kampánynak is köszönhető, hogy öt év alatt 26 százalékkal sikerült csökkenteniük a halva születések számát. Számításaik szerint, ha egész Amerikában tudnák ezt az eredményt hozni, az évi 6000 megmentett babát jelentene.
 

Hogyan figyeljük a magzatmozgást?

A terhesség utolsó két hónapjában erősen ajánlott minden kismamának, hogy naponta ellenőrizze babája aktivitását. Ennek legegyszerűbb módja, ha az oldalunkra fekszünk, és két kezünket a hasunk két oldalára tesszük. Fél óra alatt legalább öt mozdulatot kell érzékelni.

Ha ez nem sikerül, nem kell rögtön pánikba esni. A baba felébreszthető néhány szem gyümölccsel, egy kis csokival vagy zenehallgatással. Ha azonban 24 óra alatt alig érzünk mozgást, vagy épp ellenkezőleg, rendellenesen sokat mocorog, vergődik a kicsi, mindenképpen menjünk be a kórházba kivizsgálásra!

Fotó: Andriele / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja