SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mozgolódik a magzat

Családinet [cikkei] - 2011-09-27
A legtöbb leendő anyuka már alig várja azt az első, megnyugtató mozgolódást, ami a baba fejlődését igazolja. Ezt az érzést gyakran rezgésként, remegésként jellemzik a kismamák. A legtöbb terhesség esetén valamikor a 18. és a 25. hét között történik meg. Azok számára, akik először várandósak, ez az időpont közelebb fog esni a 20. héthez, míg a tapasztaltabb anyukák már a 18. héten is észrevehetik a baba mozgását. Azt sem szabad elfeledni, hogy minden nő és minden terhesség más és más, tehát nem biztos, hogy ugyanakkor fogod észlelni a mozgásokat, mint mások.


Miért mozog a baba?


Ahogy a magzat fejlődik, előbb-utóbb nyújtózkodni fog majd a végtagjaival. Ne ijedj meg, ha nem tudod biztosan, hogy mit érzel! Az első hetekben nehéz lesz megkülönböztetni a baba mozgásait a bélmozgásoktól, de hamarosan észre fogsz venni valamilyen rendszert a mozgásokban. Fokozatosan ki fogod ismerni a babád alvó és éber periódusait, a legaktívabb időszakát és azt is, hogy mi válthatja ki a tevékenységét.

A terhesség későbbi szakaszaiban olyan egyértelmű mozgásokat is észre fogsz venni, mint rúgások, ütések és forgolódások. A baba zajokra vagy az érzelmeidre is reagálhat a mozgásával. Ha kényelmetlennek találja a testtartásodat, nekiállhat fészkelődni. Bizonyos ételektől aktívabb lesz a baba és azt is észreveheted, hogy van alvó és ébren lévő ciklusa is.
 

Milyen gyakran kellene a babámnak mozgolódnia?


Ahogy halad előre a terhességed, el kell kezdened figyelni a babád mozgásának gyakoriságát. Valamikor a harmadik harmadra feltűnhet, hogy a babád egyre gyakrabban, élénkebben mozog és egy rendszer szerint teszi ezt. Míg a mozgások még mindig rendszeresek, elkezdhetnek ritkulni a 32. hét után, mivel a baba nagyobb lesz és kevesebb helye lesz a fészkelődésre.

Ha gondosan figyeled a babád mozgásait, könnyebben észre fogsz venni jelentős változásokat. Minden nap célszerű félrevonulni a baba aktívabb időszakában és megszámolni a rúgásait, forgolódásait, ez segíthet azonosítani a potenciális problémákat és megelőzheti a halvaszülést. Veszélyeztetett terhességeknél erősen ajánlott a magzati mozgások számontartása a 28. héttől, sőt ez minden terhességnél előnyös lehet.  
 

Hozd ki a lehető legtöbbet ezekből az értékes pillanatokból!


Általában, a babák evés, nassolás, hideg ital fogyasztása, vagy valamilyen fizikai megterheléssel járó tevékenység után a legaktívabbak. A babát aktívabbnak találhatod este 9 és éjjel 1 óra között is, amikor a vércukorszinted csökken.

A babád rúgásainak számlálására fordított idő a babáddal való pihenésre és a kapcsolatotok szorosabbra fűzésére fog ösztönözni. Helyezkedj el egy kényelmes pozícióba, amikor a babád általában a legaktívabb. Néhány anyuka az ülést, - stabil háttámasszal és kezeikkel a hasukon - részesíti előnyben. Mások jobban szeretik a baloldalukon fekve megfigyelni a babát. A baloldaladon fekvéssel érheted el a legjobb vérkeringést, ez aktívabbá teheti a babát.
 

A baba mozgásainak számolása


Sok módszer létezik a baba mozgásainak megszámolására és sok vélemény létezik a mozgások ideális számát illetően egy megadott időn belül. Az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Testület (American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG)) javaslata szerint le kell mérni, hogy mennyi idő alatt mozdul a baba tízszer. Ideális esetben a babának 2 óra alatt kellene tízszer megmozdulnia, de valószínűleg ez sokkal rövidebb idő alatt megtörténik.

Érdemes ezeket az adatokat feljegyezni egy füzetbe vagy táblázatba. Írd fel, hogy mikor érezted az első mozgást és rajzolj egy pipát minden egyes további mozgást követően, amíg el nem éred a tizediket. Ekkor jegyezd le a tizedik mozdulat idejét is. Ez segíteni fog a sémák felismerésében és megmutatja, hogy a babádnak mennyi időre van szüksége 10 mozgás elvégzéséhez. Ne feledd, hogy jelentős eltéréseket kell keresned. Egy idő után pontosan ugyanazokra az időkre fogsz számítani minden alkalommal, mikor a rúgásokat számolod; azonban viszonylag nagy időkülönbségek lehetnek. Tehát, emlékezz, hogy néhány nap alatt bekövetkező jelentős változást kell keresni...
 

Mikor hívjam az orvosom?
 

  • Ha követted a fenti utasításokat és nem éreztél 10 rúgást a második óra végére, várj néhány órát és próbáld meg újra. Ha ekkor sincs eredmény, vedd fel a kapcsolatot az orvosoddal.
  • Ha a megszokottól jelentős eltérést tapasztalsz 3-4 napon belül.

Lektorálta: dr. Eszlári Péter


Fotó: foter.com


Bemutatkozás
Aktuális Cikk
Kérdezz-felelek

Dr. Eszlári Péter

Szülész-nőgyógyász

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/460-75-07
E-mail: peter.eszlari@nogyogyasz.info.hu
Honlap: http://www.nogyogyasz.info.hu

Magánrendeléseim:

  • Tatabánya, Vadász u. 4. fsz/1
    Hétfő - 16:00-17:30-ig  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Csákvár, Szabadság tér 5.
    Hétfő - 18:00 órától  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Rextra Magánorvosi Rendelő: 1111 Budapest, Budafoki u. 59.
    Péntek - 16:00 órától (Bejelentkezés: 06-30/573-81-80)
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja