SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egyszeri anyasági támogatás (egyszeri juttatás)

Családinet [cikkei] - 2013-09-24
Ki jogosult anyasági támogatásra?

Kinek jár?

Anyasági támogatásra jogosult a szülést követően

  • Az anya, aki terhessége alatt legalább négy alkalommal - koraszülés esetén legalább egyszer - terhesgondozáson vett részt.

(Ha az anya hitelt érdemlően igazolni tudja, hogy a terhesség alatt legalább 5 hónapig egybefüggően külföldön tartózkodott, akkor ezt nem kell igazolni. A gyakorlatban ez elég nehézkes, legfeljebb nem uniós országnál merülhet fel az útlevélbe nyomott pecsétekkel történő igazolást).
Az anyasági támogatás a jogosultat akkor is megilleti, ha a gyermek halva született, ebben az esetben a halvaszületés tényét bizonyító okiratot csatolni kell.

  • Az örökbefogadó szülő, ha a szülést követő 180 napon belül az örökbefogadást jogerősen engedélyezték.
  • A gyám, ha a gyermek a születését követően 180 napon belül - jogerős határozat alapján - a gondozásába kerül.

Mikor nem jár?

Nem jár anyasági támogatás, ha

  • a szülők a gyermek születését megelőzően nyilatkozatban hozzájárultak a gyermek örökbefogadásához,
  • a megszületett gyermek a gyámhatóság jogerős határozata alapján családból kikerülést eredményező gyermekvédelmi gondoskodásban részesül.

Ha azonban

  • a gyermek örökbefogadásához való hozzájárulásról szóló nyilatkozatot visszavonták
  • a családból kikerülést eredményező gyermekvédelmi gondoskodást megszüntetik, és a továbbiakban az anya gondoskodik a gyermek neveléséről

az anyasági támogatás - a szülést követő 180 napon belül benyújtott igény esetén - megilleti a jogosultat. Ezekben az esetekben az igénybejelentéssel egyidejűleg be kell mutatni

  • a gyermek örökbefogadásához való hozzájárulás visszavonásáról szóló nyilatkozat másolatát, illetve
  • a családból kikerülést eredményező gyermekvédelmi gondoskodás megszüntetéséről szóló gyámhatósági határozatot.

Mennyi az összege?

Összege a gyermek születésének időpontjában érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének 225 százaléka (2015-ben: 64.125 Ft), ikergyermekek esetén gyermekenként 300 százaléka (2015-ben: 85.500 Ft/gyermek).
Ez nettó összeg, semmit nem vonnak belőle, bevallani sem kell.

Hol kell igényelni?

A szülést követő 180 napon belül az igénylő lakóhelye szerint illetékes Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodájánál. Ha anyuka igényli a családi pótlékot, akkor ezt érdemes összekötni az anyasági támogatás igénylésével, családi pótlékot viszont csak az igénybejelentést megelőző 2. hónap 1. napjáig lehet visszamenőleg igényelni, úgyhogy inkább ezt a dátumot tartsuk szem előtt az anyasági támogatásnál is.


2008. január 1. óta  - az orvosi igazolások, dokumentációk kivételével - elegendő az okmányok másolatát benyújtani, nem szükséges az eredeti iratokat mellékelni. Ez az egyetlen családtámogatási forma, amelyet NEM lehet elektronikusan igényelni, tehát ügyintézni csak személyesen vagy postai úton lehet.

A családtámogatási irodák elérhetőségeit itt találhatóak. Ahol a munkáltatónál működik családtámogatási kifizetőhely (2008-tól már csak a rendvédelmi szerveknél), ott a családtámogatási kifizetőhelyen kell igényelni.

Mi kell az igényléshez?

  • A terhesgondozást végző orvos igazolása arról, hogy szükséges alkalommal részt vett a terhesgondozáson (nem a terhes kiskönyv, hanem egy külön igazolás intézményi és orvosi bélyegzővel, csak az orvostól jó az igazolás, védőnő ilyet nem tud adni )
  • Kitöltött igénybejelentő
  • Az igénylő
    • személyi igazolványa
    • lakcím kártyája
    • TAJ kártyája
    • bankszámla szerződése vagy bankszámla számát igazoló dokumentum (pl. utolsó havi kivonat felső része lemásolva), ha valaki átutalással kéri
  • A gyermek(ek)
    • TAJ kártyája
    • születési anyakönyvi kivonata

Nem hagyományos esetekben szükség van a következő iratokra is:

  • gyám általi igénylés esetén a gyámhatóság jogerős határozat másolata arról, hogy a gyermek a gyám gondozásába került
  • örökbefogadott gyermek esetén az örökbefogadás engedélyezéséről szóló jogerős határozat másolata
  • ha az anya a támogatás felvételét megelőzően meghalt, az anya halotti anyakönyvi kivonata


 

Kép: Freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja