SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekgondozási segély - GYES (havi ellátás)

Családinet [cikkei] - 2013-09-24
Összege 2015-ben azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével (bruttó 28.500 Ft -, ikergyermekek esetén dupla összegű 57.000 Ft). Töredékhónap esetén egy naptári napra a havi összeg harmincad része jár. Az ellátás időtartama 10 % nyugdíjjárulék levonása mellett, szolgálati időnek számít. Nyugdíjas igénylő esetén nem vonnak nyugdíjjárulékot.
Gyermekgondozási segély - GYES (havi ellátás)

Ki jogosult rá, ki után?

A szülő, nevelőszülő, gyám

  • saját háztartásában nevelt gyermek 3. életévének - 2010. április 30. után született gyermek után (a 2011. január 1-től hatályos rendelkezés szerint) is ismét a 3. életévének -  betöltéséig,
  • ikergyermekek után a gyermekek tankötelessé válása évének végéig,
  • tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek 10. életévének végéig.

A nagyszülő akkor veheti igénybe, ha a gyermek

  • első életévét betöltötte, továbbá
  • gondozása, nevelése a szülő háztartásában történik, valamint
  • szülei a GYES-ről lemondanak és egyetértenek abban, hogy az ellátást a nagyszülő vegye igénybe,

A nagyszülő csak a szülő jogán, azaz csak akkor kaphatja, ha a szülőnek is járna.

Mikor nem jár?

Nem jár GYES annak, aki

  • az egy évesnél fiatalabb gyermekét (nagyszülők esetében 3 éves korig tolódik ki ez a határ) napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezi el,
  • a gyermek egyéves kora előtt keresőtevékenységet folytat,
  • olyan gyermek után igényli a GYES-t, akit a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló törvény alapján ideiglenes hatállyal elhelyeztek, átmeneti vagy tartós nevelésbe vettek, továbbá 30 napot meghaladóan szociális intézményben helyeztek el,
  • előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés büntetését tölti,
  • a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. §(1) bekezdés i) pontja szerint rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve

a) a gyermekgondozási segélyt és gyermeknevelési támogatást, az ezek folyósítása mellett végzett kereső tevékenység után járó táppénzt, baleseti táppénzt, továbbá a járási hivatal által megállapított kiemelt, vagy emelt összegű ápolási díjnak a gyes-t meghaladó összegét,

b) társadalombiztosítási nyugellátást, a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény szerint társadalombiztosítási nyugellátással egy tekintet alá eső ellátást, a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított ellátást, az egyházi jogi személy által folyósított egyházi, felekezeti nyugdíjat, a korhatár előtti ellátást, a szolgálati járandóságot, a balettművészeti életjáradékot, az átmeneti járadékot, a megváltozott munkaképességű személyek ellátásait, a bányászok egészségkárosodási járadékát.

Méltányossági GYES

A Magyar Államkincstár elnöke - méltányossági jogkörben eljárva - a gyermekgondozási segélyre való jogosultságot:

  • megállapíthatja a gyermeket nevelő személynek, ha a gyermek szülei a gyermek nevelésében három hónapot meghaladóan akadályoztatva vannak
  • megállapíthatja, illetőleg meghosszabbíthatja a gyermek általános iskolai tanulmányainak megkezdéséig, legfeljebb azonban a gyermek 8. életévének betöltéséig, ha a gyermek betegsége miatt napközbeni ellátását biztosító intézményben nem gondozható, erről szakorvosi igazolás csatolandó.

Az ehhez szükséges kérelmet innen lehet letölteni. 

Munkavégzés GYES mellett

A szülő, a gyermek 1 éves kora után heti 30 órát dolgozhat, de az időkorlát nem vonatkozik arra, ha a munkavégzés az otthonában történik, illetve ha a gyermek tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos.

A nagyszülő, a kicsi 3. életévét követőn heti 30 órát, vagy ha otthon végez munkát, akkor akármennyit dolgozhat.

Hol és mikor igényelhető? 

A munkáltató családtámogatási kifizetőhelyén, vagy annak hiányában a lakóhely szerint illetékes Magyar Államkincstár Megyei Területi Igazgatóságánál. (Méltányossági ellátás és nagyszülő-GYES csak utóbbiban igényelhető.)
Az igény benyújtást megelőző 2. hónap első napjáig lehet visszamenőleg igényelni.

Az igény bejelenthető
  • személyesen (vagy meghatalmazott útján),
  • postai úton , vagy
  • elektronikusan kizárólag ügyfélkapus regisztrációval rendelkező ügyfelek saját családtámogatási igénye nyújtható be, e-mailben nem érvényes az igénybejelentés.

GYES extra

Amennyiben a 2013. december 31. előtt született gyermek után még gyes-re jogosult szülőnek 2013. december 31-et követően újabb gyermeke születik, vagy újabb gyermek kerül a háztartásába, a korábban megállapított gyes megszüntetése nélkül további gyes-re lehet jogosult. Ez egyidejűleg legfeljebb két gyermekre tekintettel állhat fenn. Az egyazon várandósságból született ikergyermekeket egy gyermeknek kell tekinteni.

Milyen okmányok kellenek az igényléshez?

2008. január 1. óta a családtámogatási ellátások igényléséhez - az orvosi igazolások, dokumentációk kivételével - elegendő az okmányok másolatát benyújtani.

  • Kitöltött igénybejelentő 
  • Az igénylő
    • személyi igazolványa,
    • lakcímnyilvántartó kártyája,
    • adóazonosító jelét tartalmazó adókártyája.
  • A szülők és a gyermekek
    • TAJ kártyája.
  • A gyermek(ek) születési anyakönyvi kivonata.
  • Magánnyugdíjpénztári belépési nyilatkozat záradékolt példánya;
  • Munkaviszony esetén a munkáltató fizetés nélküli szabadság engedélyezése;
  • Munkanélküli ellátást szüneteltető igénylő  esetében a szüneteltetésről szóló határozat;
  • Tartósan beteg vagy fogyatékos gyermek esetében gyermekklinika, gyermek-szakkórház, kórházi gyermekosztály, szakambulancia, szakrendelő vagy szakgondozó intézmény szakorvosa által - formanyomtatványon - kiállított igazolás
  • Amennyiben igénylő nyugellátásban részesül, úgy a megállapító határozat.

Méltányossági GYES igényléséhez az igényben megjelölt októl függően:

  • a szülők nyilatkozata a gyermeknevelésben való akadályoztatásukról;
  • a szülő egyedülállóságáról és jövedelmi helyzetéről szóló nyilatkozat;
  • a fekvőbeteg-gyógyintézet gyermekgyógyász, vagy gyermekpszichiáter szakorvosának igazolása arról, hogy a gyermek betegsége miatt a gyermekek napközbeni ellátását biztosító intézményben nem gondozható, nevelhető;
  • igazolás arról, hogy a gyermek tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos.
     

Kép: Freedigitalphotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.
Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

A szerkesztő ajánlja