10 értékes tipp, mit tegyünk kiégés ellen
1. Tegyünk olyat, amit szeretünk, ami felszabadít és ellazít
Keltsük életre magunkban újra a boldogságot. Nézzünk jó filmet, hallgassunk zenét, vagy színezzünk. Vegyünk egy finom, illatos fürdőt, vagy masszázs, ami egészséges is és valóban kikapcsolja az agyat. Menjünk kirándulni, sétáljunk nagyokat, élvezzük a természetet, a szabadságot. Tegyünk meg bármi olyat, amiről eszünkbe jut, hogy nagyon szívesen tennénk, csak eddig nem jutalmaztuk meg magunkat ezzel a tevékenységgel.
2. Koncentráljuk gondolatainkat és írjunk tevékenységi listát
Mindenkivel előfordul néha, hogy őrült gondolatok cikáznak a fejében. De meg lehet tanulni a gondolatok pozitív irányba terelését, ez pedig a stresszt is jóval kezelhetőbbé teszi. A feladatok és megoldhatatlanná nőtt problémák gyakran sokkal sötétebbre festik azt a bizonyos kék eget, mint amilyen az valójában. Ha nyomaszt valami, írd le és nem szükséges azonnal megoldani, csak add ki magadból, ne a fejedben zsongjon a gondolat. Majd jöhet a következő, szépen sorban. Miután ez megvan, szinte megkönnyebbülsz. Magad előtt a papíron pedig a fókusz már csak arra az EGY dologra fog rákerülni, mert csak egy szót, mondatot látsz az egészből, ami így már nem is olyan óriási.
3. Alakítsunk ki szokásrendszert
Ha úgy érezzük, teljesen elvesztünk és nem jut időnk semmire, alakítsuk ki azokat a szokásokat, melyek szinte automatizmussá válnak. Ha nehéz, kezdjük apróbb rendszerességekkel: egy időpontban keljünk minden nap, ugyanabban a napszakban mozogjunk, sétáljunk ezentúl. Ugyanakkor hallgassunk zenét, vagy olvassunk pár sort a kedvenc könyvünkből. Jutalmazzuk meg magunkat olyan tevékenységekkel, melyeken már nem kell gondolkodnunk, nem okoz bennünk fölösleges feszültségeket. A kellemes szokás gondolata, vagy a kialakított rendszer a munkánkban már olyan várakozással fog eltölteni, hogy elfelejtünk stresszelni azon, mit is kell csinálnunk még.
4. Gondoskodjunk arról, hogy megfelelő időt töltsünk szeretteinkkel
Találjunk ki előre és tervezzünk közös programokat szeretteinkkel. Olyan időtöltés legyen ez, amelyet maradéktalanul élvezhet az egész család, beleértve a gyerekeket és az esetleges háziállatokat is. Ne kössünk kompromisszumokat, amik újabb belső frusztrációkat okoznak. Ha van olyan családtagunk, akivel kettesben szeretnénk tölteni tartalmas időt, akkor tegyük ezt, ha ettől lesz békés és boldog a lelkünk.
5. Ügyeljünk az egészségünkre
Nem kell hatalmas változásokra gondolni, nem szükséges szélsőségesen megváltoztatni életstílusunkat, de ha mindenben csak egy kicsit elmozdulunk az egészség felé, már tettünk valamit magunkért.
6. Élvezzük a csendet
Akkor jönnek a legjobb ötletek, amikor kipihentek és nyugodtak vagyunk. Valószínű azonban az is, hogy ilyen alkalom csak ritkán adódik. Ajánlatos lenne rendszeresen időt szakítani a relaxálásra - akár csak néhány percig.
7. Engedjük szabadon a képzeletünket
Elménk igazán csodálatos dolgokra képes. Higgyünk benne, hogy képesek vagyunk jó döntéseket hozni és kreatívan megoldani a problémákat. Emlékezzünk vissza milyen volt a boldog gyermek- és kamaszkor, amikor még gondtalanul álmodozhattunk arról, milyen is a világ és hol leszünk mi ebben a rendszerben, majd ha felnövünk. Olvassunk mesét, vagy nézzünk rajzfilmet, akár a gyerekeinkkel. Játsszunk velük és élvezzük, hogy egy kis időre mi is újra gyermekké válhatunk.
8. Tartsunk rendet magunk körül
Valóban szükségünk van arra a rengeteg holmira, ami körbevesz bennünket? Ha rend és tisztaság van körülöttünk, már csökkentettünk valamennyit a napi stressz szintjén.
Ez mindenkinél mást jelenthet. Az otthon, gyermek mellett vállalkozó anyuka nem biztos, hogy képes úrrá lenni a gyerekek okozta káoszon. Ilyenkor ezt engedjük el. Nem szükséges a patyolat tisztaság és a ragyogás. Elég, ha csak annyit teszünk a napi kényelem és harmónia szintjén, ami a saját komfortérzésünkbe bőven belefér. A lényeg a rendszeresség. A vendégek serege meg akkor jöjjön, amikor valóban képesek vagyunk uralni a háztartást is, vagy olyan barátok keressenek fel bennünket, akiknek nem ez számít.
9. Mondjunk köszönetet
Meg kell próbálnunk kialakítani azt a szokást, hogy a nap végén legalább három dologért köszönetet mondunk.
10. Ne akarjunk görcsösen változni
Meg kell értenünk, hogy a dolgok nem mindig a tervek szerint alakulnak. Ha mindig azt várjuk az élettől, hogy sorban és kiszámíthatóan megvalósuljanak terveink, hamarosan csalódni fogunk. Fogadjuk el azt, hogy van, amire nem tudunk befolyással bírni. Ne az időjárás, a nyomasztó elvárások, a kötelességtudat vezéreljen. Merjünk lazítani azon a gyeplőn.
A fenti gondolatok csak irányadók. Valamilyen szinten képesek leszünk visszafordítani, enyhíteni a kiégés folyamatát, ha ezeket követjük és elgondolkodunk rajtuk. A valódi és mélyen gyökerező problémákat ezek a tűzoltó megoldások nem biztos, hogy megoldják. Ha néhány hónapon belül sem érünk el sikert, érdemes szakértőhöz fordulnunk.
Fotó: rhythmuswege/pixabay.com
Családi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, tréner
Elérhetőségeim:
Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata
Telefon: 06-20/662-45-69
E-mail: christina.kulcsar@gmail.com
Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu,
www.soultherapy.hu
Közösségi hozzászólások: