SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

A családi vállalkozás réme: Kiégés!

Kulcsár Krisztina [cikkei] - 2016-09-27
Már nem a régi kedvvel vágsz bele a családi vállalkozás mindennapos teendőibe? Gyakran fáradt, fásult, ingerlékeny vagy? Már a kevés szabadidőddel sem tudsz mit kezdeni? Hogyan kezeld a mindennapokban a stresszt? Ha esetleg már a padlón érzed magad, jó, ha tudod: nem vagy egyedül. A helyzet nem kilátástalan, de a megoldáshoz kell a szakértő, hogy segítsen kirángatni a gödörből. Ha úgy érzed, hogy veled minden rendben van, akkor sem árt megtudni, mit érdemes elkerülni, vagy min kell egy-egy vészjósló jel után változtatni.

Ha a kiégés, angol szóval burnout által érzelmi rabságba, depresszív állapotba kerülünk, belefáradunk a munkába, elveszítjük motivációnkat. Ilyenkor nem érezzük úgy, hogy magunk alakítjuk a folyamatokat. A napi stressz mellett külső körülmények döntenek a sikerről és kudarcról.
Jobban veszélyeztetett az a réteg, amely naponta emberekkel tartja a kapcsolatot, például a vezetői státuszban tevékenykedők. Szintén könnyen a kiégés foglyai lehetnek, akik a vállalkozásukban magukra vannak utalva, nem kapnak megfelelő támogatást, nincs elegendő segítségük.

A kiégéshez kapcsolódó tünet a sivár, kiüresedő magánélet. A baráti szálak lazulnak, a családtagokkal sokszor feszültté válik a viszony, kikapcsolódásra egyre kisebb az igény, a lehetőség. Ilyenkor fokozottan naggyá válik az egészségügyi kockázat. A motiváció és a munkakedv elvesztését számos tényező elősegítheti: a cég rossz piaci helyzete, a rosszul felmért és nem jól átgondolt munkafolyamatok, az irreális célkitűzések, az ingerült és feszültségekkel túlterhelt légkör is.
 

A családi vállalkozások esetében a kiégés okai a következők lehetnek:
 

  • hiányos teljesítménymérés (kontroll)
  • célkitűzés hiánya, vagy nem egyértelmű célkitűzés
  • folyamatos időzavar, határidőkényszer
  • visszajelzés hiánya
  • megerősítés hiánya
  • alacsony pénzforgalom és bevételek hiánya
  • extra igénybevétel mellett nagy felelősség
  • gyakori krízishelyzet, gyorsan növekvő követelmények
  • elégtelen adminisztratív támogatás, adminisztratív terhek
  • korlátozott fejlődési lehetőségek
  • helytelenül kezelt kommunikáció
  • nem megfelelően kialakított személyi felelősségrendszer, alá-fölérendeltségi problémák
  • határaink rugalmas kezelése.

A kiégés nem statikus, egyszeri jelenség, hanem olyan folyamat, amely ciklikusan ismétlődik. Mivel kialakulásáért egyrészt az egyén jellemzői, másrészt a munkaszervezet egyes jellemzői tehetők felelőssé, a ciklus is két szinten módosítható. A megelőzés és a beavatkozás megjelenhet a személy és a vállalkozás szintjén is.

Fontos tudnunk, hogy a kiégés megelőzhető és kezelhető probléma. A folyamatban számos beavatkozási pont adódik. A kiégésnek lehetnek belső, a személyiségből fakadó, valamint külső okai is. Ha valaki állandóan magasra teszi magának a mércét, vagy gyenge önbizalommal rendelkezik, a sikertelenségből fakadóan könnyen kiéghet.
 

Hogyan ismerhetjük fel a kiégést?

Néha mindenkinek meg kell állnia egy pillanatra és megfogalmazni, merre halad: Nézz magadba! Válaszolj olyan kérdésekre, mint: Miért szenvedek? Mi az, ami nyomaszt? Mi az, ami motivált abban, hogy elinduljak a vállalkozásomban? Hol tartok ebben most? Mit jelent számomra ez az életmód? Valójában hogyan szeretnék élni? Mire volna szükségem ahhoz, hogy valójában jól érezzem magam a bőrömben?

Felismerem magamon a következő tüneteket?

Testi tünetek: fáradtság, feszültség, fejfájás, testsúlyingadozás, alvászavar, illetve pszichoszomatikus megbetegedések (magas vérnyomás, fekélybetegségek, táplálkozási és emésztési zavarok).

Pszichés tünetek: ingadozó érzelmi állapot, ingerlékenység, cinizmus, kiábrándultság, emberi kapcsolatok megromlása, negatív viszonyulás a körülményekhez és az emberekhez, serkentő és nyugtató szerek fokozott használata (több kávé, cigaretta fogyasztása, édesség utáni vágy) teljesítőképesség csökkenése, önértékelési problémák, labilissá válás, szorongás, depresszió, rögeszmék megjelenése, elszemélytelenedés érzése.

Teljesen nyilvánvaló, hogy a kiégett, fásult ember nem képes fenntartani azt a fajta mentális jólétet és lelki egészséget, amely a sikeres munka elengedhetetlen feltétele. Amikor tehát felüti a fejét a megfelelni képtelenség érzése, és erősödik a stressz-nyomás, idejekorán érdemes belekezdeni egy megreformált életmódváltásba.

Bízzunk tudásunkban és önmagunkban! Ügyeljünk a kikapcsolódásra! Ami pedig nagyon fontos, hogy ne féljünk segítséget kérni! A kiégés megelőzése, illetve megfelelő kezelése érdekében keressünk fel szakembert.

Fotó: SolGar/pixabay.com

Kulcsár Krisztina


Kulcsár Krisztina
Családi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, tréner

Elérhetőségeim:
Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata
Telefon: 06-20/662-45-69
E-mail: christina.kulcsar@gmail.com
Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu,
www.soultherapy.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Szaunában pihentek a szülők, miközben gyermeküket újraélesztették a siklósi fürdőben

Sokk és döbbenet uralkodott el a siklósi fürdőben, amikor egy 6 éves kisfiút kellett újraéleszteni - szülei eközben éppen a szaunában tartózkodtak. A majdnem tragédiába torkolló eset a Siklósi Hírek beszámolója szerint komoly következményeket vonhat maga után.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja