SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Családbarát munkahelyek hazánkban

Kókai Kata [cikkei] - 2005-01-12
Egy-egy fárasztó nap után hazaérve kevesen szeretnek a munkahelyről beszélni, vagy akár csak gondolni rá. Tavaly is kiosztották a családbarát munkahely díjakat, de mitől lesz egy hely a családunk barátja?

 

Az első gondolat a kifejezés hallatán minden bizonnyal az lenne, hogy nem okoz problémát, ha az édesanya otthon marad megbetegedett gyermekével, vagy lazább munkaidővel számolhat. Hiszen az ember nem egy gépezet, aki pontosan érkezik, elvégzi a beprogramozott feladatokat, majd a munkaidő leteltével távozik. Ráadásul a munkavégzés minősége is emelkedik, ha az alkalmazott boldogan és nyugodtan végezheti el megszabott teendőit.

 

Persze a munkaadók többsége nem tartozik a karitatív intézmények körébe, a pontos munkamenet, az elvégzett feladatok minősége az egyetlen, ami számít. Kevesen veszik figyelembe a dolgozók munkahelyen kívüli életét, igényeit, problémáit, melyek mind kihatnak a munkavégzésre. Nyugat-Európában már felismerték a családi élet és munka összehangolásának fontosságát. Ez több eszközzel is segíthető, a munkaadó vállalat profiljától függően.

 

Míg a kereskedelemben elengedhetetlen a személy jelenlét, s ezért mobil- vagy részmunkaidővel segíthetik a dolgozókat, addig szellemi munkák esetében a távmunka nyújthat segítséget a munka és magánélet közötti egyensúly fenntartásában. Sok időt munkahelyükön töltő szülők számára további segítséget jelenthetnek a munkahelyek által létrehozott gyermekintézmények (munkahelyi óvoda), illetve az olyan céges rendezvények, melyeken az egész család részt vehet.

 

A családbarát munkahely biztosítása csupán a hagyományos, szűk lehetőségeket biztosító munkamódszer megváltoztatása, nem pedig a vállalat érdekeinek háttérbe szorítása. Több külföldi felmérés bizonyította már, hogy a mobil munkaidővel rendelkező alkalmazottak hatékonyabb segítséget jelentenek. Mindamellett a stressz kiküszöbölése miatt csökken a váratlan munkaerő kiesés, növekszik a motiváció, s kevesebb a felmondás.

 

Magyarországon ugyan még tökéletesítésre vár a családbarát munkahely intézménye, de az utóbbi években egyre több vállat jár elől jó példával a részmunkaidős foglalkoztatás és a távmunkások alkalmazása terén. Hazánkban is leginkább a multinacionális cégek biztosítják e lehetőségeket, akik külföldről magukkal hozták a családbarát munkahely meglétének egyértelműségét.

 

A pályázatokon az alábbi szempontok szerint mérlegelték a döntést:

 

1.      Munkaidő (lehetőség távmunkára, vagy mobil munkaidőre)

2.      Továbbképzés (lehetőség biztosítása az alkalmazott igényihez alkalmazkodva)

3.      Megelőző, felvilágosító programok (egészségmegőrzés)

4.      Gyes/gyed/gyeten levő szülők munkába való visszatérésének segítése (kapcsolattartással, munkaidő megválasztásával)

5.      Munkahelyi rendezvények, szabadságolás (alkalmazkodva a dolgozók igényeihez, tanítási szünetekhez)

6.      Gyermekintézmények (meglétük, fejlesztésük)

 

A média odafigyelésének, és a pályázatoknak köszönhetően remélhetőleg a közeljövőben még többen felismerik a Családbarát munkahelyek kialakításának előnyeit.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja