Családbarát munkahelyek hazánkban
Az első gondolat a kifejezés hallatán minden bizonnyal az lenne, hogy nem okoz problémát, ha az édesanya otthon marad megbetegedett gyermekével, vagy lazább munkaidővel számolhat. Hiszen az ember nem egy gépezet, aki pontosan érkezik, elvégzi a beprogramozott feladatokat, majd a munkaidő leteltével távozik. Ráadásul a munkavégzés minősége is emelkedik, ha az alkalmazott boldogan és nyugodtan végezheti el megszabott teendőit.
Persze a munkaadók többsége nem tartozik a karitatív intézmények körébe, a pontos munkamenet, az elvégzett feladatok minősége az egyetlen, ami számít. Kevesen veszik figyelembe a dolgozók munkahelyen kívüli életét, igényeit, problémáit, melyek mind kihatnak a munkavégzésre. Nyugat-Európában már felismerték a családi élet és munka összehangolásának fontosságát. Ez több eszközzel is segíthető, a munkaadó vállalat profiljától függően.
Míg a kereskedelemben elengedhetetlen a személy jelenlét, s ezért mobil- vagy részmunkaidővel segíthetik a dolgozókat, addig szellemi munkák esetében a távmunka nyújthat segítséget a munka és magánélet közötti egyensúly fenntartásában. Sok időt munkahelyükön töltő szülők számára további segítséget jelenthetnek a munkahelyek által létrehozott gyermekintézmények (munkahelyi óvoda), illetve az olyan céges rendezvények, melyeken az egész család részt vehet.
A családbarát munkahely biztosítása csupán a hagyományos, szűk lehetőségeket biztosító munkamódszer megváltoztatása, nem pedig a vállalat érdekeinek háttérbe szorítása. Több külföldi felmérés bizonyította már, hogy a mobil munkaidővel rendelkező alkalmazottak hatékonyabb segítséget jelentenek. Mindamellett a stressz kiküszöbölése miatt csökken a váratlan munkaerő kiesés, növekszik a motiváció, s kevesebb a felmondás.
Magyarországon ugyan még tökéletesítésre vár a családbarát munkahely intézménye, de az utóbbi években egyre több vállat jár elől jó példával a részmunkaidős foglalkoztatás és a távmunkások alkalmazása terén. Hazánkban is leginkább a multinacionális cégek biztosítják e lehetőségeket, akik külföldről magukkal hozták a családbarát munkahely meglétének egyértelműségét.
A pályázatokon az alábbi szempontok szerint mérlegelték a döntést:
1. Munkaidő (lehetőség távmunkára, vagy mobil munkaidőre)
2. Továbbképzés (lehetőség biztosítása az alkalmazott igényihez alkalmazkodva)
3. Megelőző, felvilágosító programok (egészségmegőrzés)
4. Gyes/gyed/gyeten levő szülők munkába való visszatérésének segítése (kapcsolattartással, munkaidő megválasztásával)
5. Munkahelyi rendezvények, szabadságolás (alkalmazkodva a dolgozók igényeihez, tanítási szünetekhez)
6. Gyermekintézmények (meglétük, fejlesztésük)
A média odafigyelésének, és a pályázatoknak köszönhetően remélhetőleg a közeljövőben még többen felismerik a Családbarát munkahelyek kialakításának előnyeit.
Közösségi hozzászólások: