Távmunka a gyakorlatban- Kevés fizetés?
Kezdeném rögtön a kivételekkel; azon szerencsések, akik szakmájukat távmunkában is gyakorolhatják nem adnak okot panaszra. De egy átlag munkavállaló, aki egyik napról a másikra úgy dönt távmunkás lesz, kemény fába vágja a fejszéjét. Hazánkban mindössze egy-két olyan portál található, mely kifejezetten távmunkára specializálódott. A hirdetési portálok tömkelege tele van hálózatépítők hirdetéseivel, és szépen megfogalmazott, ám rosszul fizető állásajánlatokkal. Saját példán okulva sokan megtapasztalhatták, hogy botrányos keveset fizetnek egy-egy munkáért, melyek többsége ráadásul csak alkalmi jellegű.
Jómagam az adatrögzítési- és gyűjtési munkák díjazásán lepődtem meg leginkább; egy alkalmi távmunkát kínáló cég mindössze 1-2 Ft-ot kínált egyes intézmények adatainak megtalálásáért és rögzítéséért, anélkül, hogy bármilyen információt vagy segédletet nyújtott volna. Ugyanez a tendencia mutatkozik az alkalmi fordításoknál is; a legolcsóbb fordítóirodák árainak töredékéért várják el a távmunkástól a precíz, időben elkészülő munkát. E negatív tapasztalatokból kiindulva a hazai cégek nem egyszerűen spórolásra, hanem a távmunkások robotszerű dolgoztatására használják az új módszert.
Kétségtelen, hogy hosszabb távú foglalkoztatás esetén, a hagyományos munkamódszer elhagyásával többet takaríthatnak meg, mint egy-egy alkalmi „munkaerő-kihasználással”, ennek ellenére a magyarok többsége csalódott a távmunkában, hiszen az alulfizetettség, a nem fix munkalehetőségek a megélhetést veszélyeztetik. A távmunkahelyeket/ távmunkások foglalkoztatását segítendő kiírt pályázatok szintén rendelkeznek még néhány szépséghibával.
A legutóbb meghirdetett pályázat során a nyertes cégek bértámogatásban részesültek (fél évig biztosították a távmunkás bérét, valamint a járulékok összegét), azonban a munkáltatónak vállalnia kellett, hogy a fent maradó hat hónapban legalább minimálbérrel foglalkoztatja alkalmazottját. Ez azonban sokak számára nem elfogadható, csupán azokat segíti, akik alkalmazottai rendelkeznek a meglévő technikai háttérrel.
Ezen kívül maga a távmunka definíciója sem teljes egészében tisztázott; távmunkás az aki teljes egészében otthonról végzi munkáját, vagy csak bizonyos napokon van távol munkahelyétől? És persze sok munkáltatónak csupán részmunkaidős alkalmazottra lenne szüksége, s a fizetést is ezzel arányosan szeretné megszabni. Remélhetőleg a távmunka terjedésével újabb, több lehetőséget biztosító pályázatok jelennek meg, mely minden munkáltató számára lehetővé teszi, hogy távmunkásokat foglalkoztasson.
Közösségi hozzászólások: