SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Törődést vehetünk hálapénzért?

Kókai Kata [cikkei] - 2004-10-13
Több könyv, és még több vita alapjául szolgált a hálapénz, mely a magyar egészségügynek sajnos szerves része.

 

Nyilvánvaló, hogy hazánkban még fejlesztésre szorul az egészségügy. Nem különben az átlag dolgozók fizetése. Az alacsony jövedelmek ellenére mégis kialakult hazánkban a hálapénz kultúrája, mely sok erkölcsi kérdést vet fel. Vannak orvosok, akik a munkaidejükhöz, és a hatalmas, rájuk nehezedő felelősséghez viszonyítva valóban keveset keresnek. Kérdéses persze, hogy ezt a betegeknek kell-e kipótolni hálapénz formájában, vagy inkább az állam dolga lenne a béremelés.

 

A legnagyobb vita természetesen a szülészetekkel kapcsolatban robbant ki, hiszen itt egy-egy szülés levezetéséért sokszor maga az orvos kért pénzt. A témával kapcsolatban több könyv is megjelent- színvonalas, és kevésbé színvonalas kiadványok. Egyes írások orvosi hibák miatti tragédiákon alapulnak, míg mások erkölcsi oldalról közelítik meg a kérdést.

 

Hálapénz.hu

 

Ki ne ismerné a Weboldalt? Aki személyesen nem tudott már ellátogatni erre a „szókimondó” oldalra, legalább a híradóban hallott az ezt övező botrányról. Mint ahogy neve is elárulja az oldal a hálapénz rendszerrel foglalkozott, és persze konkrét adatokkal szolgált: melyik orvos mennyi pénzt kért, vagy fogadott el egy-egy pácienstől.

Az orvosok természetesen (?) felháborodtak, mégis hogyan képzeli valaki, hogy az Interneten teszi közzé véleményét. Persze mi is feltehetnénk a kérdést: ha egy orvosnak nincs szégyellnivalója, akkor miért ne írhatnának róla a kismamák?

Persze a Weboldal betiltásával semmit nem értek el, hiszen a kismamák –demokrácia lévén- egymás között továbbra is meg fogják beszélni, kinek hogyan zajlott a szülése, s mennyire volt segítőkész a választott orvos.

A http://halapenz.cjb.net/ címen elérhető a Halapenz.hu oldal emléklapja, itt is olvasható (kórházanként csoportosítva) a kismamák véleménye, tapasztalata.

 

Hálapénz: mennyit, hogyan?

 

Igen csak kevés olyan emberrel találkozhatunk, aki komolyabb kórházi kezelés, vagy műtét után ne adott volna pénzt az orvosának. Persze nem a magánrendeléseken kifizetett összeget jelenti a paraszolvencia. Sokszor több tízezer forintokról beszélünk, és nem pedig virágcsokrokról, vagy ajándékkosárról.

De miért is létezik a hálapénz? Talán mert már annyira beleivódott a tudatunkba, hogy bűntudatot érzünk, ha nem adhatunk pénzt a segítségért. Ugyanakkor félünk is attól (sok esetben nem ok nélkül), ha nem adunk hálapénzt, kevesebb törődéssel kell beérnünk. Persze amíg akárcsak egy ember támogatja azzal a paraszolvenciát, hogy pénzt csúsztat orvosa zsebébe, addig működni fog a rendszer.

 

Az orvosok védelmében: azt se felejtsük el, hogy mindenkinek mások az igényei, és más-más véleményeket olvashatunk az orvosokról. Egy-egy rossz vélemény alapján nem lehet megítélni egy orvos több éves/évtizedes munkásságát!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja