SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Magyar Államkincstár a Régiósítás sodrásában

Fürst Melinda [cikkei] - 2008-10-13
Hazánkban a 19 megyét 7 régiós területté alakították, az 1999. évi XCII. törvény értelmében, ami az 1996. évi XXI. törvény módosítása. A kormányzat sokat várt ettől a lépéstől, a megtakarításon kívül szükséges volt az EU pályázatain elnyerhető támogatások igényléséhez.

 
A  megyei közhivatalok jelentős része mára túljutott a régiós átszervezésen, sajnos az eddigi tapasztalatok szerint az állampolgároknak az egyszerű ügyintézés sokkal  bürokratikusabbá vált.
A Magyar Államkincstár a helyzetet gyorsítandó, átállt egy új - saját fejlesztésű - szoftverre, amely országos adatbázist használ a korábbi megyei helyett. Gondot okozott azonban a kifizetésekben és az adatfeldolgozásban az, hogy az adatbáziscsere során technikai problémák és emberi mulasztás történt*. A 2008 nyarán fellépő probléma sok családot érintett, akik akkor adták be igénylésüket, a helyzet azóta rendeződött.


A családtámogatási típusok

   Családi pótlék
   Gyermekgondozási segély (gyes)
   Méltányosságból megállapítható gyermekgondozási segély
   Gyermeknevelési támogatás
   Családi ellátás - EGT tagállami
   Anyasági támogatás
   A gyermek születése esetén az apát megillető munkaidő kedvezmény
   Diákhitelhez nyújtott célzott kamattámogatás
   Családtámogatási ellátás valamennyi nyomtatványa

A Magyar Államkincstár (MÁK) 2118/2006. (VI. 30.) Korm. határozat szerint régiónként egy Regionális Igazgatósági hivatallal rendelkezik, ez alá tartoznak az adott régióhoz tartozó megyeszékhelyeken található központi irodák. Ha családtámogatási ellátást, vagy fogyatékossági ellátást szeretnénk kapni, nem mindegy, hogy melyik hivatalba nyújtjuk be a kérelmünket. Ha személyesen intézzük a formaságokat, mindenképp győződjünk meg róla, hogy minden papírunk megvan, ne távozzunk dolgunk végezetlenül.

Ha nagyon messze lakunk a megyei illetőségű irodáktól, a családtámogatási ellátások és a fogyatékossági ellátások igényléséhez postai úton is be lehet küldeni a papírokat,  de mindenképpen érdeklődjük meg, hogy a lakóhelyünk szerinti megyei, vagy a regionális igazgatóságra kell beküldeni!
Korábban a postai beküldés esetén közvetlenül a Regionális Igazgatóságra kellett küldeni a kérelmet, ez megváltozott, a régiósítás miatt ez a szabályozás  nagyon képlékeny, hónapról hónapra változik.
Ha nem érdeklődünk az aktuális helyzetről, akkor az iratokat a hivatal küldi át a másik hivatalba, és elhúzódó ügyintézés miatt hónapokat is csúszhat az ellátás.
Ha a postai megoldást választjuk, a kérelemhez szükséges formanyomtatványok letölthetőek a Magyar Államkincstár honlapjáról, továbbá telefonon mindenképpen érdeklődjünk, melyik papírról elég a másolat, és melyik papír eredeti példányát kell beküldeni. Előfordul az is, hogy nem küldünk be minden papírt, igy a hivatalnak értesítenie kell  a hiánypótlásról,  ekkor ismét elkerülhetetlen a csúszás, és az ellátás folyósításának késlekedése is.


A pénzügyminiszter 7/2007. (III.30.) PM utasítása a Magyar Államkincstár Szervezeti és Működési Szabályzatának  az Ügyintézési határidők  20. § (4) pontja kimondja:

Jogszabályi rendelkezés, vagy egyedi vezetői utasítás hiányában az irányadó ügyintézési határidő 30 nap.
(Amely azon a napon kezdődik, amikor a kérelem a hatósághoz megérkezik. Az iktatást követően a hatóság a joghatóságát, valamint hatáskörét és illetékességét köteles  megvizsgálni.)

20. § (7) pontja szerint a határidő betartásáért annak a kincstári szervezeti egységnek vezetője a felelős, amelynek a feladatkörébe a beadvány elintézése tartozik, tehát a főosztályvezetőt kell keresni ha probléma merül fel.

A Magyar Államkincstár honlapján már megtalálható az elektronikus beküldési lehetőség, bár még nem aktiválták,  a tájékoztatás szerint előreláthatóan 2009. január 1-jétől  ezzel a lehetőséggel is lehet élni.


1, Közép-magyarországi Régió:

Regionális Igazgatóság 
Budapest és Pest megye 
Ügyfélszolgálati Osztály:
1430 Budapest Pf.: 3.

Ceglédi Kirendeltség:
2701 Cegléd Pf.: 302.

Váci Kirendeltség:
2601 Vác Pf.: 249.

2, Közép-dunántúli Régió:

Regionális Igazgatóság
Fejér megye
8000 Székesfehérvár, Petőfi u. 5.

Komárom-Esztergom megye
2800 Tatabánya, Komáromi u. 6.

Veszprém megye
8200 Veszprém, Budapest u. 4.

3, Nyugat-dunántúli Régió:

Regionális Igazgatóság
Győr-Moson-Sopron megye
9020 Győr Pf. 131.

Vas megye
9701 Szombathely Pf. 55.

Zala megye
901 Zalaegerszeg Pf. 96.


4, Dél-dunántúli Régió:

Regionális Igazgatóság
Baranya megye
7602 Pécs Pf. 163.

Tolna megye
7101 Szekszárd Pf. 48.

Somogy megye
7400 Kaposvár, Rákóczi tér 7-8.
  
  
5, Észak-magyarországi Régió:

Regionális Igazgatóság 
Borsod-Abaúj-Zemplén megye
3502 Miskolc Pf. 122.
 
Heves megye
3301 Eger Pf. 159.

Nógrád megye
3100 Salgótarján Pf. 42.


6, Észak-alföldi Régió:

Regionális Igazgatóság
Hajdú-Bihar megye
4002 Debrecen Pf. 112.

Jász-Nagykun-Szolnok megye
5002 Szolnok, Liget út 6.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
4400 Nyíregyháza, Mártírok tere 8.


7, Dél-alföldi Régió:

Regionális Igazgatóság
Bács-Kiskun megye
6000 Kecskemét Pf. 113.

Békés megye
5600 Békéscsaba Pf. 68.

Csongrád megye
6720 Szeged Pf. 1138

* HVG 2008/37. szám

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja