SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tüskés szerelem

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-03
A kaktuszimádók tudják csak igazán, mekkora csoda az első bimbó megjelenése, a színpompás virágok tündöklése.

Tüskés és vad kinézetű növények, mégis a lakás, vagy a kert pompás díszei lehetnek. Az élővilág félelmetes, mégis varázslatos növényei mintegy 100 millió évvel ezelőtt keletkeztek. Eredetileg cserjék voltak, az esős, hűvösebb időjárási körülmények között, majd a sivatagosodás, a melegedő idő miatt külsőt változtattak, s alkalmazkodtak a környezeti viszonyokhoz. Külsőjük megkeményedett, s leveleik helyett tüskék keletkeztek.

Rendkívüli vízmegkötő képességüket több népcsoport is felfedezte, s kihasználta. Egyes fajok ehetőek, így táplálékként szolgáltak, más fajokból víz nyerhető. Néhány kaktusz hallucinogén anyagokat tartalmaz, melyeket rituálék során használtak, illetve néhány faj a kaktuszpálinka alapanyagául szolgál.

Kaktuszok ültetése

Tévedés, hogy a kaktusz egyáltalán nem igényel vizet vagy tápanyagot, s csak sivatagi környezetben él meg. A sivatag, bár élettelennek tűnik, termel bizonyos mennyiségű humuszt, melyekben az állatok nyújtanak segítséget. Ráadásul a kaktuszok egy része nem csupán a sivatagban, hanem hegyekben is megtalálható. Ma már boltokban is találhatunk olyan földkeveréket, melyet kifejezettem kaktuszok számára állítottak elő. Házilag trágya vagy komposzt, kőzetanyag (a keverék 50 %-a), és lombföld keverékéből állítható elő a kaktuszok számára ideális talaj.

Védelem a kártevőktől

A legyek és szúnyogok miatt a lakásban sincsenek teljes biztonságban kaktuszaink. A lakáson kívül tartott növények könnyebben kezelhetők különböző vegyi anyagokkal, a benti kaktuszok azonban (főként a gyerekek miatt) nem szórhatók be bármilyen anyaggal. Utóbbi esetben célszerű a károsodott növényrészt eltávolítani, illetve a kártevőket lesöpörni. Természetes módszerrel is elpusztíthatók a kártevők; a dohánylevélből, fokhagymából, csalánból készült főzetek, illetve az alkoholos lemosás is segíthet.

Öntözés

A legtöbb kaktuszfajt ugyanolyan módszerrel locsolhatjuk. Teleltetés idején havonta csupán egyszer kapjanak egy kevés vizet. Nyáron, a növekedés idején 2 hetente merítsük bele vízbe, mintegy 3 másodpercig. A víz legyen normál hőmérsékletű, általában nem szükséges külön tápoldattal keverni. A legjobb tápanyag az állott esővíz, mely a csapvízzel szemben nem tartalmaz pl. klórt.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja