SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tüskés szerelem

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-03
A kaktuszimádók tudják csak igazán, mekkora csoda az első bimbó megjelenése, a színpompás virágok tündöklése.

Tüskés és vad kinézetű növények, mégis a lakás, vagy a kert pompás díszei lehetnek. Az élővilág félelmetes, mégis varázslatos növényei mintegy 100 millió évvel ezelőtt keletkeztek. Eredetileg cserjék voltak, az esős, hűvösebb időjárási körülmények között, majd a sivatagosodás, a melegedő idő miatt külsőt változtattak, s alkalmazkodtak a környezeti viszonyokhoz. Külsőjük megkeményedett, s leveleik helyett tüskék keletkeztek.

Rendkívüli vízmegkötő képességüket több népcsoport is felfedezte, s kihasználta. Egyes fajok ehetőek, így táplálékként szolgáltak, más fajokból víz nyerhető. Néhány kaktusz hallucinogén anyagokat tartalmaz, melyeket rituálék során használtak, illetve néhány faj a kaktuszpálinka alapanyagául szolgál.

Kaktuszok ültetése

Tévedés, hogy a kaktusz egyáltalán nem igényel vizet vagy tápanyagot, s csak sivatagi környezetben él meg. A sivatag, bár élettelennek tűnik, termel bizonyos mennyiségű humuszt, melyekben az állatok nyújtanak segítséget. Ráadásul a kaktuszok egy része nem csupán a sivatagban, hanem hegyekben is megtalálható. Ma már boltokban is találhatunk olyan földkeveréket, melyet kifejezettem kaktuszok számára állítottak elő. Házilag trágya vagy komposzt, kőzetanyag (a keverék 50 %-a), és lombföld keverékéből állítható elő a kaktuszok számára ideális talaj.

Védelem a kártevőktől

A legyek és szúnyogok miatt a lakásban sincsenek teljes biztonságban kaktuszaink. A lakáson kívül tartott növények könnyebben kezelhetők különböző vegyi anyagokkal, a benti kaktuszok azonban (főként a gyerekek miatt) nem szórhatók be bármilyen anyaggal. Utóbbi esetben célszerű a károsodott növényrészt eltávolítani, illetve a kártevőket lesöpörni. Természetes módszerrel is elpusztíthatók a kártevők; a dohánylevélből, fokhagymából, csalánból készült főzetek, illetve az alkoholos lemosás is segíthet.

Öntözés

A legtöbb kaktuszfajt ugyanolyan módszerrel locsolhatjuk. Teleltetés idején havonta csupán egyszer kapjanak egy kevés vizet. Nyáron, a növekedés idején 2 hetente merítsük bele vízbe, mintegy 3 másodpercig. A víz legyen normál hőmérsékletű, általában nem szükséges külön tápoldattal keverni. A legjobb tápanyag az állott esővíz, mely a csapvízzel szemben nem tartalmaz pl. klórt.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja