SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A szenvedélyek napja

Verzár Éva [cikkei] - 2009-06-02
1999-ben a Sziget Kulturális Szervezőiroda és a Félúton Alapítvány hozta létre a "Szenvedélyek napját" - minden év június első keddjén - hagyományteremtő szándékkal és céllal.
A szenvedélyek napja

Azzal a céllal, hogy a szenvedélybetegségek teljes spektrumát körüljárják: a felismeréstől, a megelőzéstől a gyógyulás lehetőségéig. A rendezvények ingyenes jellege csak segíti eme elhatározást, amelyek az elmúlt években nagy érdeklődés és teltház előtt zajlottak. S hogy miből tevődik össze a rendezvények sorozata? Többnyire szakmai előadások, beszélgetések, filmvetítések szólítanak meg, de a szórakozni vágyók számára kulturális események, koncertek hozzák meg a hangulatot az idő értékes eltöltéséhez.

Jékely Zoltán: Egy híres alkoholista sírfelirata 
„Itt nyugszom én, keserű itkányos,
álmom itt is egeres, patkányos.
Megrontott a korcsma, a sok ronda borház,
meg nem menthetett már semmiféle kórház.
Tanyám volt a város végén a sörkert –
tanyám lett a sáros, vén, néma sírkert.”

Családi lapként szót kell adjunk ezen a napon a család fontosságáról, szükségességéről, hisz első mindig a családtag, aki egyrészt szenved, majd képes segítséget nyújtani abban az estben, ha rabul ejt bármelyikünket egy-egy káros szenvedély. A család jelenti azt a köteléket, amelybe belekapaszkodhatunk, amely felelős testi és lelki egészségünkért.

S hogy milyen egy jó család, amely minden esetben segítséget nyújt?

Olyan, amelyben a család önbecsülése egészséges, amelyben a család minden tagja tisztában van emberi, szellemi, lelki értékeivel.
Amelyben jó a kommunikáció, minden megbeszélhető, nincsenek úgymond tabu témák. Ahol érvényes a munkamegosztás a család összes tagjára nézve, és ahol működnek a külső kapcsolatok - barátságok.

Melyek a szenvedélybetegségek?

Általánosan szenvedélybetegségnek ismert - drog, iszákosság, dohányzás - mellé felsorakozik a mai kor ártó szenvedélye is, s lehet, hogy nem tudjuk, vagy nem akarjuk elismerni, de a video, internet, számítógép is függőséget okozhat, úgymint a játékszenvedély, a vásárlási mánia.
 
S hogy hogyan szabadulhatunk attól a szokástól, amely rabságba dönti lelkünket? Csak elhatározás kérdése, s az hogy ki miben találja meg a boldogságot.
Első lépésként mindenképp orvosi segítséggel, a megfelelő szenvedély leküzdésére alakult - általában anonim - alapítványok segítségével, majd hasznos foglalkozásként sportolással, extrémsportok űzésével. Mivel az extrémsportok hasonló kémiai anyagokat (androgéneket) szabadítanak fel a testben, mint a kábítószerek. Ezek is egy „más állapotba” juttatják a testet. Ezek a szervezet „saját drogjai.”

Ne szégyelljünk segítséget kérni! Akár magunk, akár családtagunk nevében!

 Kosztolányi Dezső: Csacsi rímek 
(részlet)
Comprendre c'est tout pardonner
Csodálkozol a kokainistán
s nem érted?
Gondolkozzál az okain is tán –
s megérted!
 
Cc
Miért a kokain?
Megvannak okaim.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja