SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Nyári túra - csak okosan!

Kókai Kata [cikkei] - 2006-07-24
Sokan felelőtlenül indulunk el a természetbe, s csak későn ébredünk rá, mennyi mindent felejtünk el.

Késő bánat, eb gondola t- ahogyan a mondás is tartja. Sokan úgy hisszük, a túrázáshoz semmi más nem kell, csupán egy pár kényelmes cipő, és némi elemózsia. Pedig a hosszabb kirándulások előkészületeket igényelnek. A tapasztaltabbak már tudják mit érdemes vinni, s mit nem. Néhány aranyszabályt érdemes betartani, hogy a túrázás kellemes emlékként, ne pedig rossz élményként maradjon meg az emlékeinkben.

Amire ügyelni kell

Nyáron még több dologra kell ügyelnünk, mint ősszel, vagy tavasszal. Az átmeneti, kellemes időben elég csupán néhány apróság, a nagy melegben azonban fokozottabban kell ügyelni. Védeni kell bőrünket az erős napsütésből, s a kalapot sem szabad otthon felejteni (főként ha gyermek is van a csapatban), másként könnyen napszúrást kaphatunk. Fontos a kényelmes cipő. A cipőválasztásnál ügyelni kell arra, hogy jól szellőzzön, de arra is, hogy ne utcai cipőt válasszunk.

Az utcai cipők többségének vékony, egyenes talpa van, mely alkalmatlan a túrázásra, hiszen a nagyobb kövek, az egyenetlen útviszonyok kellemetlenné teszik a járást. Válasszunk az utcainál magasabb, bordázott talpú cipőt, ha lehet, akkor kifejezetten túracipőt. Soha ne viseljünk műszálas ruhát, vagy zoknit, mert a fokozott izzadás hatására könnyen lábgomba alakulhat ki. Válasszunk kényelmes pamut öltözetet, s ügyeljünk a kullancsveszélyre is.

Fontos kellékek

Soha ne felejtsük otthon a vizet. Felnőttek esetében fejenként legalább két liter ásványvizet vigyünk magunkkal, ami segít az elvesztett víz és ásványi anyag pótlásában. Mindenképpen csomagoljunk elegendő élelmiszert, és ne felejtsük otthon a kötszereket sem, hogy a kisebb karcolásokat elláthassuk. Érdemes a naptej mellé valamilyen kullancs- és szúnyog elleni védő krémet vagy spray-t is csomagolni.

Ha gyermekünkkel együtt indulunk túrázni, mindig ügyeljünk rá, hogy kalapot viseljen, és elegendő folyadékot fogyasszon.

Mit vigyünk magunkkal?

- naptej
- kullancs és szúnyogriasztó krém vagy spray
- fejenként legalább két liter folyadék
- ragtapasz
- élelmiszer
- kalap vagy sapka

Mibe öltözzünk?

- szellős pamutruházat
- jól szellőző sapka vagy kalap
- erdőben érdemesebb a kullancsok miatt hosszú nadrágot viselni
- túracipő, vagy magasabb, bordázott talpú cipő, bakancs

Mindig ügyeljünk arra, hogy megfelelő mennyiségű vizet és élelmiszert vigyünk magunkkal. Az erdőben lehetnek csábító gombák vagy gyümölcsök, de kizárólag olyan növényt szabad fogyasztani, melynek biztosan ismerjük hatását.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja