SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nyári túra - csak okosan!

Kókai Kata [cikkei] - 2006-07-24
Sokan felelőtlenül indulunk el a természetbe, s csak későn ébredünk rá, mennyi mindent felejtünk el.

Késő bánat, eb gondola t- ahogyan a mondás is tartja. Sokan úgy hisszük, a túrázáshoz semmi más nem kell, csupán egy pár kényelmes cipő, és némi elemózsia. Pedig a hosszabb kirándulások előkészületeket igényelnek. A tapasztaltabbak már tudják mit érdemes vinni, s mit nem. Néhány aranyszabályt érdemes betartani, hogy a túrázás kellemes emlékként, ne pedig rossz élményként maradjon meg az emlékeinkben.

Amire ügyelni kell

Nyáron még több dologra kell ügyelnünk, mint ősszel, vagy tavasszal. Az átmeneti, kellemes időben elég csupán néhány apróság, a nagy melegben azonban fokozottabban kell ügyelni. Védeni kell bőrünket az erős napsütésből, s a kalapot sem szabad otthon felejteni (főként ha gyermek is van a csapatban), másként könnyen napszúrást kaphatunk. Fontos a kényelmes cipő. A cipőválasztásnál ügyelni kell arra, hogy jól szellőzzön, de arra is, hogy ne utcai cipőt válasszunk.

Az utcai cipők többségének vékony, egyenes talpa van, mely alkalmatlan a túrázásra, hiszen a nagyobb kövek, az egyenetlen útviszonyok kellemetlenné teszik a járást. Válasszunk az utcainál magasabb, bordázott talpú cipőt, ha lehet, akkor kifejezetten túracipőt. Soha ne viseljünk műszálas ruhát, vagy zoknit, mert a fokozott izzadás hatására könnyen lábgomba alakulhat ki. Válasszunk kényelmes pamut öltözetet, s ügyeljünk a kullancsveszélyre is.

Fontos kellékek

Soha ne felejtsük otthon a vizet. Felnőttek esetében fejenként legalább két liter ásványvizet vigyünk magunkkal, ami segít az elvesztett víz és ásványi anyag pótlásában. Mindenképpen csomagoljunk elegendő élelmiszert, és ne felejtsük otthon a kötszereket sem, hogy a kisebb karcolásokat elláthassuk. Érdemes a naptej mellé valamilyen kullancs- és szúnyog elleni védő krémet vagy spray-t is csomagolni.

Ha gyermekünkkel együtt indulunk túrázni, mindig ügyeljünk rá, hogy kalapot viseljen, és elegendő folyadékot fogyasszon.

Mit vigyünk magunkkal?

- naptej
- kullancs és szúnyogriasztó krém vagy spray
- fejenként legalább két liter folyadék
- ragtapasz
- élelmiszer
- kalap vagy sapka

Mibe öltözzünk?

- szellős pamutruházat
- jól szellőző sapka vagy kalap
- erdőben érdemesebb a kullancsok miatt hosszú nadrágot viselni
- túracipő, vagy magasabb, bordázott talpú cipő, bakancs

Mindig ügyeljünk arra, hogy megfelelő mennyiségű vizet és élelmiszert vigyünk magunkkal. Az erdőben lehetnek csábító gombák vagy gyümölcsök, de kizárólag olyan növényt szabad fogyasztani, melynek biztosan ismerjük hatását.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja